உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • nation
    • »
    • ভাল খবৰ ! এই তাৰিখৰ পৰা ১২ ৰ পৰা ১৪ বছৰ বয়সৰ শিশুৰ টিকাকৰণ আৰম্ভ হ'ব পাৰে !

    ভাল খবৰ ! এই তাৰিখৰ পৰা ১২ ৰ পৰা ১৪ বছৰ বয়সৰ শিশুৰ টিকাকৰণ আৰম্ভ হ'ব পাৰে !

    টিকাকৰণৰ ওপৰত ৰাষ্ট্ৰীয় কাৰিকৰী উপদেষ্টা গোটৰ অধ্যক্ষ (National Technical Advisory Group on Immunisation) ড০ এন কে অৰোৰাই (Dr N K Arora) প্ৰদান কৰিছিল। অৰোৰাই কৈছে যে ফেব্ৰুৱাৰীৰ শেষৰ পৰা বা মাৰ্চৰ আৰম্ভণিৰ পৰা, ১২ ৰ পৰা ১৫ বছৰ বয়সৰ শিশুক টিকাকৰণ কৰা হ'ব।

    টিকাকৰণৰ ওপৰত ৰাষ্ট্ৰীয় কাৰিকৰী উপদেষ্টা গোটৰ অধ্যক্ষ (National Technical Advisory Group on Immunisation) ড০ এন কে অৰোৰাই (Dr N K Arora) প্ৰদান কৰিছিল। অৰোৰাই কৈছে যে ফেব্ৰুৱাৰীৰ শেষৰ পৰা বা মাৰ্চৰ আৰম্ভণিৰ পৰা, ১২ ৰ পৰা ১৫ বছৰ বয়সৰ শিশুক টিকাকৰণ কৰা হ'ব।

    টিকাকৰণৰ ওপৰত ৰাষ্ট্ৰীয় কাৰিকৰী উপদেষ্টা গোটৰ অধ্যক্ষ (National Technical Advisory Group on Immunisation) ড০ এন কে অৰোৰাই (Dr N K Arora) প্ৰদান কৰিছিল। অৰোৰাই কৈছে যে ফেব্ৰুৱাৰীৰ শেষৰ পৰা বা মাৰ্চৰ আৰম্ভণিৰ পৰা, ১২ ৰ পৰা ১৫ বছৰ বয়সৰ শিশুক টিকাকৰণ কৰা হ'ব।

    • Share this:
    ভাৰতত টিকাকৰণ অভিযান (vaccination program) আৰম্ভ হোৱাৰ এবছৰ হ'ল। এতিয়ালৈকে, বিশ্বৰ সৰ্বাধিক ১.৫৬ বিলিয়ন ক'ৰোনা ভেকছিন পৰিপূৰক প্ৰয়োগ কৰা হৈছে। ১৫ ৰ পৰা ১৮ বছৰ বয়সৰ শিশুৰ বাবে টিকাকৰণ অভিযান (vaccination program) এই বছৰৰ ৩ জানুৱাৰীৰ পৰা আৰম্ভ কৰা হৈছে। এতিয়া মাৰ্চৰ পৰা, ১২ ৰ পৰা ১৫ বছৰ বয়সৰ শিশুৰ বাবে টিকাকৰণ অভিযানো আৰম্ভ হ'ব। এই তথ্য কোভিড-19-ত টিকাকৰণৰ ওপৰত ৰাষ্ট্ৰীয় কাৰিকৰী উপদেষ্টা গোটৰ অধ্যক্ষ (National Technical Advisory Group on Immunisation) ড০ এন কে অৰোৰাই (Dr N K Arora) প্ৰদান কৰিছিল। অৰোৰাই কৈছে যে ফেব্ৰুৱাৰীৰ শেষৰ পৰা বা মাৰ্চৰ আৰম্ভণিৰ পৰা, ১২ ৰ পৰা ১৫ বছৰ বয়সৰ শিশুক টিকাকৰণ কৰা হ'ব।

    ৩.৩১ কোটি শিশুৱে ভেকছিন লয়
    ৩ জানুৱাৰীত আৰম্ভ হোৱা শিশুসকলৰ বাবে টিকাকৰণ অভিযানৰ যথেষ্ট ব্যয় হৈছে। ১৫ ৰ পৰা ১৮ বছৰ বয়সৰ ৩.৩১ কোটি শিশুৱে এতিয়ালৈকে ভেকছিনটোৰ প্ৰথম পালি গ্ৰহণ কৰিছে। পৰিসংখ্যা অনুসৰি, মাত্ৰ ১৩ দিনৰ ভিতৰত, এই বয়সৰ ৪৫ শতাংশ শিশুক এতিয়ালৈকে সামৰি লোৱা হৈছে। দেশখনত ১৫ ৰ পৰা ১৭ বছৰ বয়সৰ ভিতৰত ৭.৪ কোটি শিশু আছে, ড০ অৰোৰাই কয়। আমাৰ লক্ষ্য হৈছে জানুৱাৰীৰ শেষৰ ফালে এই সকলো শিশুক ভেকছিনৰ প্ৰথম পালি প্ৰদান কৰা। আমি তেতিয়া দ্বিতীয় পালিটো দিবলৈ ফেব্ৰুৱাৰীৰ পৰা প্ৰচাৰ চলাম। দ্বিতীয় পালিৰ লক্ষ্যও ফেব্ৰুৱাৰীৰ শেষৰ ফালে পূৰণ কৰা হ'ব। গতিকে আমি বিচাৰো যে ১২ ৰ পৰা ১৪ বছৰ বয়সৰ শিশুৱে ফেব্ৰুৱাৰীৰ শেষৰ ফালে বা মাৰ্চৰ প্ৰথম সপ্তাহৰ ভিতৰত ভেকছিন প্ৰদান কৰা আৰম্ভ কৰক।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: