• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Congress President Polls: সকলোৰে বাবে দুৱাৰ মুকলি, কিন্তু ৰাহুল গান্ধীয়ে অন্তিম মোহৰ লগাব ...

Congress President Polls: সকলোৰে বাবে দুৱাৰ মুকলি, কিন্তু ৰাহুল গান্ধীয়ে অন্তিম মোহৰ লগাব ...

File Photo

File Photo

শশী থাৰুৰৰ উপৰিও, কংগ্ৰেছৰ সভাপতি পদৰ বাবে সম্ভাৱ্য প্ৰাৰ্থীৰ তালিকা অলপ দীঘলীয়া হৈ পৰিছে, যাৰ ভিতৰত আছে অশোক গেহলট আৰু মল্লিকাৰ্জুন খাৰ্গে। 

  • Share this:
"যি কংগ্ৰেছৰ সভাপতি হ'ব তেওঁ গান্ধী পৰিয়ালৰ ফাইলবোৰ কঢ়িয়াই নিয়া পিয়নৰ দৰে হ'ব।" কংগ্ৰেছৰ প্ৰথম পৰিয়ালৰ বিষয়ে দলত্যাগ কৰাৰ ঠিক আগতে এয়া কেৱল গুলাম নবী আজাদৰ অন্তিম মন্তব্য নহয়, কিন্তু সমগ্ৰ নিৰ্বাচনী প্ৰক্ৰিয়াটোৰ বিষয়ে জনসাধাৰণৰ ধাৰণা যে দলটোৱে অৱশেষত কেইমাহমান পিছফালে যোৱাৰ পিছত এতিয়া গতি বঢ়াবলৈ চেষ্টা কৰি আছে। বিজেপিয়ে মনমোহন সিং-ছোনিয়া গান্ধী সমীকৰণৰ তুলনা কৰাৰ কথা বিবেচনা কৰি – যাক ৰিম'ট কণ্ট্ৰোলৰ চৰকাৰ বুলি কোৱা হয় – কংগ্ৰেছৰ বৰ্তমানৰ নেতৃত্বই বিচাৰে যে অধিকসংখ্যক প্ৰাৰ্থী দলৰ সভাপতি পদৰ বাবে আহি এই নিৰ্বাচনী প্ৰক্ৰিয়াত যোগদান কৰক আৰু সকলোৰে সন্মুখত গণতন্ত্ৰৰ মনোভাৱ প্ৰকাশ কৰক।

শশী থাৰুৰৰ উপৰিও, সম্ভাৱ্য প্ৰাৰ্থীৰ তালিকা অলপ দীঘলীয়া হৈ পৰিছে, যাৰ ভিতৰত আছে অশোক গেহলট আৰু মল্লিকাৰ্জুন খাৰ্গে। মালায়ালম দৈনিক মাতৃভূমিৰ বাবে এটা প্ৰবন্ধত থাৰুৰে কয় যে নিৰ্বাচন "মুক্ত আৰু নিৰপেক্ষ" হ'ব লাগে। ২০২০ চনত কংগ্ৰেছ অধ্যক্ষ ছোনিয়া গান্ধীলৈ সাংগঠনিক সংস্কাৰ বিচাৰি চিঠি লিখা ২৩ জনীয়া নেতাৰ এটা গোটৰ অংশ হোৱা থাৰুৰে কয়, "এই গুৰুত্বপূৰ্ণ পদসমূহত কোনে দলটোক নেতৃত্ব দিব সেয়া সিদ্ধান্ত ল'বলৈ এআইচিচি আৰু পিচিচি প্ৰতিনিধিসকলক অনুমতি দিয়ক, ই আগন্তুক নেতাৰ গোটটোক বৈধতা প্ৰদান কৰাত সহায় কৰিব আৰু তেওঁলোকক দলটোৰ নেতৃত্ব দিয়াৰ বাবে এক বিশ্বাসযোগ্য আদেশ প্ৰদান কৰিব।"

তিৰুৱন্তপুৰমৰ সাংসদগৰাকীয়ে কয়, "তথাপিও নতুন সভাপতি নিৰ্বাচিত কৰাটো পুনৰুজ্জীৱিত কৰাৰ দিশত এক আৰম্ভণি, যিটো কংগ্ৰেছক অতি প্ৰয়োজন," তিৰুৱন্তপুৰমৰ সাংসদগৰাকীয়ে কয়, "মই আশা কৰোঁ যে নিৰ্বাচনৰ বাবে বহুতো প্ৰাৰ্থী ওলাই আহিব। থাৰুৰে কয় যে যদিও দলটো সম্পূৰ্ণৰূপে পুনৰুজ্জীৱিত কৰাৰ প্ৰয়োজন, তৎক্ষণাৎ পূৰণ কৰিব লগা নেতৃত্বৰ পদটো স্বাভাৱিকতে কংগ্ৰেছ সভাপতিৰ পদ।

গান্ধী পৰিয়ালক সমালোচনা কৰি থাৰুৰে লিখিছিল, "ৰাহুল গান্ধীয়ে নিৰ্বাচনত প্ৰতিদ্বন্দিতা কৰিবলৈ অস্বীকাৰ কৰা আৰু গান্ধী পৰিয়ালৰ যিকোনো সদস্যই তেওঁৰ স্থান ল'ব লাগে বুলি দিয়া তেওঁৰ মন্তব্যই বহু কংগ্ৰেছ সমৰ্থকক হতাশ কৰি তুলিছে। গান্ধী পৰিয়ালে এই বিষয়টোত তেওঁলোকে সামূহিকভাৱে ক'ত থিয় দিছে সেয়া সঁচাকৈয়ে সিদ্ধান্ত লোৱাৰ সময়, গণতন্ত্ৰত কোনো দলেই বিশ্বাস কৰিব নালাগে যে কেৱল এটা পৰিয়ালেহে ইয়াৰ নেতৃত্ব দিব পাৰে।"
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি