• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Money Laundering Case: ইডিৰ ডাঙৰ পদক্ষেপ, ছোনিয়া আৰু ৰাহুল গান্ধীলৈ পঠিয়ালে জাননী, সোধা–পোছাৰ বাবে ৮ জুনত আহিবলৈ ক'লে কাৰ্যালয়লৈ

Money Laundering Case: ইডিৰ ডাঙৰ পদক্ষেপ, ছোনিয়া আৰু ৰাহুল গান্ধীলৈ পঠিয়ালে জাননী, সোধা–পোছাৰ বাবে ৮ জুনত আহিবলৈ ক'লে কাৰ্যালয়লৈ

কংগ্ৰেছ নেতা অভিষেক মনু সিংভিয়ে কয়– ''প্ৰতিশোধৰ ভাৱনাত চৰকাৰ অন্ধ হৈ পৰিছে। এইটো আমাক ভয় খুৱাবলৈ কৰা হৈছে।''

কংগ্ৰেছ নেতা অভিষেক মনু সিংভিয়ে কয়– ''প্ৰতিশোধৰ ভাৱনাত চৰকাৰ অন্ধ হৈ পৰিছে। এইটো আমাক ভয় খুৱাবলৈ কৰা হৈছে।''

কংগ্ৰেছ নেতা অভিষেক মনু সিংভিয়ে কয়– ''প্ৰতিশোধৰ ভাৱনাত চৰকাৰ অন্ধ হৈ পৰিছে। এইটো আমাক ভয় খুৱাবলৈ কৰা হৈছে।''

  • Share this:
বুধবাৰে প্ৰৱৰ্তন সঞ্চালকালয় (ED)ৰ দ্বাৰা এটা গুৰুত্বপূৰ্ণ পদক্ষেপ লোৱা হয়। ইডিয়ে নেচনেল হেৰাল্ড গোচৰত কংগ্ৰেছ অধ্যক্ষ ছোনিয়া গান্ধী আৰু ৰাহুল গান্ধীলৈ চমন প্ৰেৰণ কৰিছে।

কংগ্ৰেছ নেতা অভিষেক মনু সিংভিয়ে কয়– ''প্ৰতিশোধৰ ভাৱনাত চৰকাৰ অন্ধ হৈ পৰিছে। এইটো আমাক ভয় খুৱাবলৈ কৰা হৈছে, কিন্তু আমি ভয় নকৰোঁ।'' কংগ্ৰেছ নেতা অভিষেক মনু সিংভি আৰু ৰণদীপ সুৰজেৱালাই এখন সংবাদমেলত কৈছিল যে ইডিয়ে ৮ জুনত ছোনিয়া গান্ধীক সোধা-পোছাৰ বাবে মাতি পঠিয়াইছে।

প্ৰৱৰ্তন সঞ্চালকালয়ৰ বিষয়াসকলে কয় যে ছোনিয়া গান্ধী (Sonia Gandhi) আৰু ৰাহুল গান্ধী (Rahul Gandhi)ক মানি লণ্ডাৰিং প্ৰতিৰোধ আইনৰ অপৰাধমূলক ধাৰাৰ অধীনত তেওঁলোকৰ বিবৃতি লিপিবদ্ধ কৰিবলৈ জাননী জাৰি কৰা হৈছে। ইয়াৰ পূৰ্বে, সংস্থাটোৱে কংগ্ৰেছ নেতা মল্লিকাৰ্জুন খাৰ্গে আৰু পৱন বানচালকো প্ৰশ্ন কৰিছিল।

গোটেই ঘটনাটো কি?
মই আপোনাক কওঁ যে নেচনেল হেৰাল্ড (National Herald ) বাতৰি কাকতখন কংগ্ৰেছ দলৰ মালিকানাধীন আৰু তেওঁলোকে ইয়াক চলায়। ১৯৩৭ চনত পণ্ডিত জৱাহৰলাল নেহৰুৱে এছ'চিয়েটেড জাৰ্নেল লিমিটেড সৃষ্টি কৰে, যিয়ে তিনিখন বাতৰি কাকত উলিয়াবলৈ আৰম্ভ কৰে। হিন্দীত নৱজীৱন, উৰ্দুত কৌমি আৱাজ আৰু ইংৰাজীত নেচনেল হেৰাল্ড। ২০০৮ চনত এছ'চিয়েটেড জাৰ্নেল লিমিটেডে (AJL) সিদ্ধান্ত লয় যে তেওঁলোকে আৰু বাতৰি কাকত প্ৰকাশ নকৰে। এছ'চিয়েটেড জাৰ্নেল লিমিটেডৰ ৯০ কোটি টকাৰ ঋণ আছিল।

অভিযোগ কৰা হৈছে যে ২০১০ চনত কংগ্ৰেছে ৫০ লাখ টকাৰ বিনিয়োগেৰে ইয়ং ইণ্ডিয়ান প্ৰাইভেট লিমিটেড নামৰ এটা অলাভজনক কোম্পানী গঠন কৰিছিল, য'ত ৭৬% অংশ ৰাহুল গান্ধী আৰু তেওঁৰ মাতৃ ছোনিয়া গান্ধীৰ মালিকানাধীন আছিল। বাকী ২৪% মতিলাল ভোৰা আৰু অস্কাৰ ফাৰ্ণাণ্ডেজৰ মালিকানাধীন আছিল, যি এতিয়া এই পৃথিৱীত নাই। বিত্তীয় প্ৰত্যাহ্বানৰ সন্মুখীন হোৱাত এই এছ'চিয়েটেড জাৰ্নেল লিমিটেড ইয়ং ইণ্ডিয়ান প্ৰাইভেট লিমিটেডে (Young Indian Pvt Ltd) অধিগ্ৰহণ কৰে।

সুব্ৰমনিয়ম স্বামীয়ে আদালতত উঠাইছিল প্ৰশ্ন
২০১২ চনত বিজেপি নেতা সুব্ৰমনিয়াম স্বামীয়ে আদালতত এখন পিআইএল দাখিল কৰে, কংগ্ৰেছৰ বিৰুদ্ধে নেচনেল হেৰাল্ড প্ৰকাশ কৰা কোম্পানী এছ'চিয়েটেড জাৰ্নেল লিমিটেডৰ অধিগ্ৰহণত প্ৰৱঞ্চনা কৰাৰ অভিযোগ উত্থাপন কৰে। সুব্ৰমনিয়াম স্বামীয়ে পিআইএলত দাবী কৰিছিল যে মাত্ৰ ৫০ লাখ টকা খৰচ কৰি ৯০ কোটি টকা উদ্ধাৰ কৰা হৈছিল।
স্বামীয়ে আদালতক কৈছিল যে কংগ্ৰেছে প্ৰথমে ইয়ং ইণ্ডিয়া প্ৰাইভেট লিমিটেডক ৯০ কোটি টকাৰ ঋণ দিছিল, যি ধনৰ পৰা কোম্পানীটোৱে এজেএল অধিগ্ৰহণ কৰিছিল, তাৰ পিছত একাউণ্ট নথিবোৰ নষ্ট কৰিছিল আৰু দেখুৱাইছিল যে সেই পৰিমাণ ৫০ লাখ টকা অৰ্থাৎ ৮৯.৫০ কোটি টকা ৰেহাই দিয়া হৈছিল।
Published by:Gautam Barman
First published: