• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • ভাৰতত নিশ্চিত Covid-19 ৰ XE প্ৰকাৰ ! বিজ্ঞানীসকলে কয় যে আতংকিত হোৱাৰ কোনো কাৰণ নাই, সকলো ঠিকে আছে ...

ভাৰতত নিশ্চিত Covid-19 ৰ XE প্ৰকাৰ ! বিজ্ঞানীসকলে কয় যে আতংকিত হোৱাৰ কোনো কাৰণ নাই, সকলো ঠিকে আছে ...

ৰাষ্ট্ৰীয় পৰীক্ষণ পৰীক্ষাগাৰৰ নেটৱৰ্ক ইণ্ডিয়ান SARS-CoV2 জিনোমিক্স চিকুৱেঞ্চিং কনচৰ্টিয়ামে (INSACOG) দেশৰ প্ৰথমটো অমিক্ৰন উপ-প্ৰকাৰ XE নিশ্চিত কৰিছে। বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে XE উপ-প্ৰকাৰ সংক্ৰমণ আন অমিক্ৰন উপ-প্ৰকাৰৰ দ্বাৰা হোৱা সংক্ৰমণতকৈ পৃথক বুলি এতিয়াও কোনো প্ৰমাণ নাই।

ৰাষ্ট্ৰীয় পৰীক্ষণ পৰীক্ষাগাৰৰ নেটৱৰ্ক ইণ্ডিয়ান SARS-CoV2 জিনোমিক্স চিকুৱেঞ্চিং কনচৰ্টিয়ামে (INSACOG) দেশৰ প্ৰথমটো অমিক্ৰন উপ-প্ৰকাৰ XE নিশ্চিত কৰিছে। বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে XE উপ-প্ৰকাৰ সংক্ৰমণ আন অমিক্ৰন উপ-প্ৰকাৰৰ দ্বাৰা হোৱা সংক্ৰমণতকৈ পৃথক বুলি এতিয়াও কোনো প্ৰমাণ নাই।

ৰাষ্ট্ৰীয় পৰীক্ষণ পৰীক্ষাগাৰৰ নেটৱৰ্ক ইণ্ডিয়ান SARS-CoV2 জিনোমিক্স চিকুৱেঞ্চিং কনচৰ্টিয়ামে (INSACOG) দেশৰ প্ৰথমটো অমিক্ৰন উপ-প্ৰকাৰ XE নিশ্চিত কৰিছে। বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে XE উপ-প্ৰকাৰ সংক্ৰমণ আন অমিক্ৰন উপ-প্ৰকাৰৰ দ্বাৰা হোৱা সংক্ৰমণতকৈ পৃথক বুলি এতিয়াও কোনো প্ৰমাণ নাই।

  • Share this:
মহাৰাষ্ট্ৰ আৰু গুজৰাটৰ পৰা 2 টা অসমৰ্থিত ঘটনা ৰখাৰ পিছত, চৰকাৰে স্থাপন কৰা ৰাষ্ট্ৰীয় পৰীক্ষণ পৰীক্ষাগাৰৰ নেটৱৰ্ক ইণ্ডিয়ান SARS-CoV2 জিনোমিক্স চিকুৱেঞ্চিং কনচৰ্টিয়ামে (INSACOG) দেশৰ প্ৰথমটো অমিক্ৰন উপ-প্ৰকাৰ XE নিশ্চিত কৰিছে। বিশেষজ্ঞসকলে কয় যে XE উপ-প্ৰকাৰ সংক্ৰমণ আন অমিক্ৰন উপ-প্ৰকাৰৰ দ্বাৰা হোৱা সংক্ৰমণতকৈ পৃথক বুলি এতিয়াও কোনো প্ৰমাণ নাই।

ইণ্ডিয়ান এক্সপ্ৰেছৰ বাতৰি অনুসৰি, এক্সই উপ-প্ৰকাৰ অমিক্ৰন বৰ্তমানৰ প্ৰভাৱশালী বি.এ.2 প্ৰকাৰতকৈ ১০ শতাংশ অধিক ট্ৰেন্সমিচিবল বুলি পোৱা গৈছে, যি জানুৱাৰীত দেশত তৃতীয় কোভিড ঢৌ আৰম্ভ কৰিছিল। দেশখনত এতিয়ালৈকে কৰোনা ভাইৰাছৰ কেইবাটাও ৰিকম্বিনেণ্ট প্ৰকাৰ ধৰা পৰিছে। এই সকলোবোৰ ভৌগোলিকভাৱে বিভিন্ন অঞ্চলৰ। কোনো ক্লাষ্টাৰ গঠন দেখা পোৱা হোৱা নাই। এক্সই প্ৰকাৰৰ নমুনা ক'ৰ পৰা প্ৰাপ্ত কৰা হৈছিল তাৰ কোনো আনুষ্ঠানিক নিশ্চিতি পোৱা হোৱা নাছিল।

কিন্তু মহাৰাষ্ট্ৰ আৰু গুজৰাটৰ পৰা প্ৰতিবেদিত এক্সই প্ৰকাৰৰ সংক্ৰমণৰ ২ টা অসমৰ্থিত ঘটনাৰ ভিতৰত, বিষয়াজনে কৈছে যে মহাৰাষ্ট্ৰৰ নমুনা নতুন উপ-সংস্কৰণৰ নহয়। এক্সই প্ৰকাৰটো ইনচাকগৰ সাপ্তাহিক বুলেটিনত এনে এক সময়ত নিশ্চিত কৰা হৈছে যেতিয়া ১২ খন ৰাজ্যত কোভিড ৰ ক্ষেত্ৰত বৃদ্ধি হৈছে, যাৰ ফলত মাস্ক বাধ্যতামূলক হৈছে। ইফালে, ২৫ এপ্ৰিললৈকে চৰকাৰী তথ্য অনুসৰি, আন ১৯ খন ৰাজ্যত কৰোনা ভাইৰাছ সংক্ৰমণৰ ঘটনা হ্ৰাস পাইছে।

INSACOG বুলেটিনত কোৱা হৈছে যে "Omicron (BA.2) এতিয়ালৈকে ভাৰতৰ আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ প্ৰকাৰৰ কৰোনাভাইৰাছ। এক্সই ভেৰিয়েণ্টটো এটা "ৰিকম্বিনেণ্ট"। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে ইয়াত বি.এ.1-ৰ লগতে অমিক্ৰনৰ বি.এ..2 প্ৰকাৰত পোৱা পৰিৱৰ্তন থাকে, আৰু ইয়াক প্ৰথমবাৰৰ বাবে জানুৱাৰীত ইউ.কে.-ত চিনাক্ত কৰা হৈছিল। ভাইৰাছ আৰু অন্যান্য জীৱৰ ক্ষেত্ৰত আনুবংশিক পৰিৱৰ্তন এক সাধাৰণ পৰিঘটনা। কিন্তু এই আনুবংশিক পৰিৱৰ্তনবোৰৰ কেৱল এটা সৰু অংশই ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণৰ ক্ষমতা, বা গুৰুতৰ ৰোগ সৃষ্টি কৰাৰ সামৰ্থ্য যথেষ্ট পৰিৱৰ্তন কৰে।

চিন্তাৰ কাৰণ নাই বুলি চৰকাৰী বিষয়াজনে কয় যে এপিডেমিঅ'লজিষ্টসকলৰ বাবে ভাইৰাছৰ সকলো পৰিৱৰ্তন নথিভুক্ত কৰাটো এটা আমোদজনক অনুশীলন। ভাইৰাছটোৰ এই নতুন প্ৰকাৰটোৰ বিষয়ে চিন্তা কৰাৰ একো নাই, যদিহে আমি ইয়াক দ্ৰুতগতিত বিয়পি থকা, পৃথক জনসংখ্যাপ্ৰভাৱিত কৰা, বা গুৰুতৰ ৰোগ সৃষ্টি কৰা দেখা নাপাওঁ। দেশৰ কিছুমান ৰাজ্যত বৰ্ধিত কৰোনা ৰোগসন্দৰ্ভত চৰকাৰী বিষয়াই কয় যে ডেল্টা বা অমিক্ৰন প্ৰকাৰৰ ফলত উদ্ভৱ হোৱা পৰিস্থিতিৰ বিপৰীতে, সংক্ৰমণৰ গতি এতিয়া যথেষ্ট লেহেম আৰু কম বিপদজনক।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি