• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • ছত্তীশগড় চৰকাৰে আজিৰ পৰা গোথানৰ পৰা গোমূত্ৰ ক্ৰয় কৰিবলৈ সাজু হৈছে, চৰকাৰৰ আঁচনি কি জানক ...

ছত্তীশগড় চৰকাৰে আজিৰ পৰা গোথানৰ পৰা গোমূত্ৰ ক্ৰয় কৰিবলৈ সাজু হৈছে, চৰকাৰৰ আঁচনি কি জানক ...

ছত্তীশগড় চৰকাৰে 'হাৰেলি' উৎসৱৰ পৰা 'গোমূত্ৰ' (cow urine) ক্ৰয় আৰম্ভ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে যিটো এই বছৰৰ ২৮ জুলাইত পৰিব। ছত্তীশগড়ৰ মুখ্যমন্ত্ৰী ভূপেশ বাঘেলে ২৮ জুলাইত দূৰ্গ জিলাৰ পাটন খণ্ডৰ কাৰ্চা গাঁৱত স্থাপিত গোথানৰ পৰা 'গোমূত্ৰ' ক্ৰয় কৰাৰ উদ্যোগ আৰম্ভ কৰিবলৈ গৈ আছে।

ছত্তীশগড় চৰকাৰে 'হাৰেলি' উৎসৱৰ পৰা 'গোমূত্ৰ' (cow urine) ক্ৰয় আৰম্ভ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে যিটো এই বছৰৰ ২৮ জুলাইত পৰিব। ছত্তীশগড়ৰ মুখ্যমন্ত্ৰী ভূপেশ বাঘেলে ২৮ জুলাইত দূৰ্গ জিলাৰ পাটন খণ্ডৰ কাৰ্চা গাঁৱত স্থাপিত গোথানৰ পৰা 'গোমূত্ৰ' ক্ৰয় কৰাৰ উদ্যোগ আৰম্ভ কৰিবলৈ গৈ আছে।

ছত্তীশগড় চৰকাৰে 'হাৰেলি' উৎসৱৰ পৰা 'গোমূত্ৰ' (cow urine) ক্ৰয় আৰম্ভ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে যিটো এই বছৰৰ ২৮ জুলাইত পৰিব। ছত্তীশগড়ৰ মুখ্যমন্ত্ৰী ভূপেশ বাঘেলে ২৮ জুলাইত দূৰ্গ জিলাৰ পাটন খণ্ডৰ কাৰ্চা গাঁৱত স্থাপিত গোথানৰ পৰা 'গোমূত্ৰ' ক্ৰয় কৰাৰ উদ্যোগ আৰম্ভ কৰিবলৈ গৈ আছে।

  • Share this:
ছত্তীশগড় চৰকাৰে 'হাৰেলি' উৎসৱৰ পৰা 'গোমূত্ৰ' (cow urine) ক্ৰয় আৰম্ভ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে যিটো এই বছৰৰ ২৮ জুলাইত পৰিব। ছত্তীশগড়ৰ মুখ্যমন্ত্ৰী ভূপেশ বাঘেলে ২৮ জুলাইত দূৰ্গ জিলাৰ পাটন খণ্ডৰ কাৰ্চা গাঁৱত স্থাপিত গোথানৰ পৰা 'গোমূত্ৰ' ক্ৰয় কৰাৰ উদ্যোগ আৰম্ভ কৰিবলৈ গৈ আছে।

মুখ্যমন্ত্ৰীৰ কাৰ্যালয়ে জনায় যে ৰায়পুৰ জিলাত আভানপুৰ খণ্ডৰ নৱগাওঁ আৰু আৰাং খণ্ডৰ বদগাঁৱত স্থাপিত গৌথানসকলৰ পৰা 'গোমূত্ৰ' ক্ৰয় আৰম্ভ হ'ব।দুবছৰ আগতে ২০ জুলাই, ২০২০ তাৰিখে হাৰেলী উপলক্ষে ৰাজ্য চৰকাৰে দেশত এনে ধৰণৰ প্ৰথম আঁচনি আৰম্ভ কৰিছিল- গোধন ন্যায় যোজনা। এই আঁচনিৰ অধীনত, গৰু পালনকাৰীসকলৰ পৰা প্ৰতি কিলোগ্ৰামত ২ টকা হাৰত গোবৰ ক্ৰয় কৰা হৈছে। আঁচনিখনৰ অংশ হিচাপে ক্ৰয় কৰা গোবৰ বৃহৎ পৰিমাণত জৈৱিক সাৰ উৎপাদন কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হয় যাক তাৰ পিছত কৃষকসকলে তেওঁলোকৰ পথাৰত ব্যৱহাৰ কৰে, যাৰ ফলত ৰাজ্যখনত জৈৱিক কৃষিৰ প্ৰচাৰ হয়।

গোধন ন্যায় যোজনাক দেশৰ আন ৰাজ্যৰ পৰা এক অভিনৱ আঁচনি হিচাপে দখল কৰা স্বীকৃতিৰ ওপৰত আধাৰিত কৰি, ছত্তীশগড় চৰকাৰে 'গোমূত্ৰ' ক্ৰয় কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে।

এই পদক্ষেপৰ উদ্দেশ্য হৈছে ব্যয়বহুল ৰাসায়নিক কীটনাশকৰ ব্যৱহাৰ হ্ৰাস কৰা আৰু কৃষকসকলৰ বাবে নামমাত্ৰ মূল্যত জৈৱিক কীটনাশক উপলব্ধ কৰি ৰাজ্যখনত জৈৱিক কৃষিৰ প্ৰচাৰ কৰা কিয়নো এই আঁচনিৰ অধীনত ক্ৰয় কৰা গৰুৰ প্ৰস্ৰাৱ কীট নিয়ন্ত্ৰণ সামগ্ৰী আৰু 'জীৱমৰুত' (তৰল জৈৱিক সাৰ) তৈয়াৰ কৰিবলৈ ব্যৱহাৰ কৰা হ'ব।

ইয়াৰ উপৰিও, ইয়াৰ উদ্দেশ্য হৈছে খাদ্য সামগ্ৰীবোৰত ৰাসায়নিক কীটনাশকৰ অৱশিষ্ট অংশ হ্ৰাস কৰা যি সেইবোৰৰ পুষ্টিগত মূল্য ধ্বংস কৰে আৰু মানৱ স্বাস্থ্যৰ ওপৰত ক্ষতিকাৰক প্ৰভাৱ পেলায়।

কৃষি বিজ্ঞানীসকলে পৰামৰ্শ দিছে যে গৰুৰ প্ৰস্ৰাৱ কীটনাশক ৰাসায়নিক কীটনাশকৰ এক উৎকৃষ্ট আৰু সস্তা বিকল্প। ইয়াৰ ৰোগ প্ৰতিৰোধ ৰাসায়নিক কীটনাশকৰ তুলনাত বহুত বেছি। এই কীটনাশকবোৰ পাত খোৱা, ফল বিন্ধা আৰু ষ্টেম বোৰাৰ কীটৰ বিৰুদ্ধে কাৰ্যকৰী।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি