• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Chhath Puja 2022: আজি ষট পূজাৰ তৃতীয় দিন; জানক অস্তগামী সূৰ্যক কিমান সময়ত দিয়া হ'ব অৰ্ঘ

Chhath Puja 2022: আজি ষট পূজাৰ তৃতীয় দিন; জানক অস্তগামী সূৰ্যক কিমান সময়ত দিয়া হ'ব অৰ্ঘ

ষট উৎসৱৰ তৃতীয়টো দিন, যিটো সন্ধ্যা অৰ্ঘ নামেৰে জনাজাত। কাতি মাহৰ শুক্ল পক্ষৰ ষষ্ঠ দিনা পালন কৰা হয় ষট পূজা।

ষট উৎসৱৰ তৃতীয়টো দিন, যিটো সন্ধ্যা অৰ্ঘ নামেৰে জনাজাত। কাতি মাহৰ শুক্ল পক্ষৰ ষষ্ঠ দিনা পালন কৰা হয় ষট পূজা।

ষট উৎসৱৰ তৃতীয়টো দিন, যিটো সন্ধ্যা অৰ্ঘ নামেৰে জনাজাত। কাতি মাহৰ শুক্ল পক্ষৰ ষষ্ঠ দিনা পালন কৰা হয় ষট পূজা।

  • Share this:
এইবাৰ ২৮ অক্টোবৰৰ পৰা আৰম্ভ হৈছে ষট পূজা। স্নানৰ জৰিয়তে উৎসৱৰ আৰম্ভণি হয়। ইয়াৰ পিছত খৰনা, অৰ্ঘ আৰু পৰণ কৰা হয়। এই পূজাত বিশেষকৈ সূৰ্য্য দেৱতা আৰু ষট মাতাক আৰাধনা কৰা হয়। বিশ্বাস কৰা হয় যে তেওঁলোকক পূজা কৰিলে সন্তান জন্ম, সন্তানৰ সুৰক্ষা আৰু সুখ-সমৃদ্ধিৰ বৰ লাভ হয়। চাৰিদিনীয়া এই উৎসৱটো মূলতঃ বিহাৰ, ঝাৰখণ্ড আৰু পূব উত্তৰ প্ৰদেশত অতি আড়ম্বৰেৰে পালন কৰা হয়।

সন্ধিয়াৰ অৰ্ঘৰ শুভ মূহুৰ্ত

এইবাৰ ২০২২ চনৰ ৩০ অক্টোবৰত অৰ্থাৎ আজিৰ দিনটোত অস্তগামী সূৰ্য্যক অৰ্ঘ প্ৰদান কৰা হ’ব। এই দিনটোত সূৰ্যাস্ত আৰম্ভ হ’ব বিয়লি ০৫:৩৪ বজাৰ পৰা। এই সময়ত উপবাসী মহিলাসকলে সূৰ্য্য দেৱতাক অৰ্ঘ আগবঢ়াব পাৰে।

আজিৰ দিনটোত এনেকৈ কৰে এই পূজা

ষট উৎসৱৰ তৃতীয়টো দিন, যিটো সন্ধ্যা অৰ্ঘ নামেৰে জনাজাত। কাতি মাহৰ শুক্ল পক্ষৰ ষষ্ঠ দিনা পালন কৰা হয় ষট পূজা। আজিৰ দিনটোতে পুৱাৰে পৰা অৰ্ঘৰ প্ৰস্তুতি আৰম্ভ হয়। মানুহে পূজাৰ বাবে থেকুৱা, চাউলৰ লাডুৰ দৰে প্ৰসাদ বনায়। বাঁহেৰে নিৰ্মিত টোপোলা এটা ষট পূজাৰ বাবে লোৱা হয়, য’ত পূজা, ফল, ফুল আদিৰ প্ৰসাদ ভালকৈ সজাই তোলা হয়। নাৰিকল, পাঁচ প্ৰকাৰৰ ফল ৰখা হয়।

সূৰ্যাস্তৰ অলপ আগতে গোটেই পৰিয়ালসহ মানুহে নদীৰ পাৰৰ ষট ঘাটলৈ যায়। ষট ঘাট অভিমুখে বাটত মহিলাসকলেও গান গায়। ইয়াৰ পিছত উপবাসত থকা মহিলাসকলে সূৰ্য্য দেৱতাৰ মুখামুখি কৰি অস্ত যোৱা সূৰ্য্যক অৰ্ঘ আগবঢ়াই পাঁচবাৰ প্ৰদক্ষিণ কৰে। অৰ্ঘ নিবেদন কৰাৰ সময়ত সূৰ্য্য দেৱতাক গাখীৰ আৰু পানী অৰ্পণ কৰা হয়। ইয়াৰ পিছত মানুহে সকলো বস্তু লৈ ঘৰলৈ আহে। ঘাটৰ পৰা উভতি অহাৰ পিছত ৰাতি ষট মাতাৰ গীত গায়।

অস্ত যোৱা সূৰ্য্যক কিয় অৰ্ঘ আগবঢ়োৱা হয়?

পৌৰাণিক বিশ্বাস অনুসৰি সূৰ্য্যই সন্ধিয়া পত্নী প্ৰত্যুষৰ লগত থাকে। সেয়ে সন্ধিয়া ষট পূজাত প্ৰত্যুষক সূৰ্য্যৰ শেষ ৰশ্মিক অৰ্ঘ প্ৰদান কৰি পূজা কৰা হয়। জ্যোতিষীসকলৰ মতে অস্তগামী সূৰ্য্যক অৰ্ঘ প্ৰদান কৰিলে বহু বিপদৰ পৰা মুক্তি পাব পাৰি। ইয়াৰ উপৰিও স্বাস্থ্যৰ লগত জড়িত বহু সমস্যাও দূৰ হয়।

ষটৰ উপবাসত এইবোৰ ক্ষেত্ৰত সাৱধানতা অৱলম্বন কৰকঃ

১/ স্বাস্থ্যৰ প্ৰতি মনোযোগ দিয়ক

যদি আপোনাৰ কিবা ৰোগ আছে, তেন্তে ষটৰ বাবে উপবাস কৰাৰ আগতে নিশ্চয়কৈ চিকিৎসকৰ পৰামৰ্শ লওক। উপবাসৰ সময়ত ঔষধবোৰক আওকাণ নকৰিব।

২/ কম পাৰস্পৰিক ক্ৰিয়া কৰা

ষটত উপবাস কৰা মহিলাসকলে কমকৈ কথা পাতিব লাগে। বেছিকৈ কথা পাতিলে শৰীৰটো দুৰ্বল হৈ পৰে। গতিকে এনে অৱস্থাত কেৱল পূজাত অধিক মনোযোগ দিয়ক।

৩/ পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতাৰ যত্ন লওক

চৰম পৰিষ্কাৰ-পৰিচ্ছন্নতা আৰু সাত্ত্বিকতাৰ উপবাস হিচাপে ষটক গণ্য কৰা হয়। সেয়ে এই সময়ত স্বচ্ছতাৰ প্ৰতি বিশেষ সাৱধানতা অৱলম্বন কৰাটো ইয়াত আটাইতকৈ ডাঙৰ সাৱধানতা বুলি গণ্য কৰা হৈছে।

ষট উৎসৱৰ কাহিনী
এক কিংবদন্তি অনুসৰি ৰজা প্ৰিয়বাদৰ কোনো সন্তান নাছিল, তাৰ পিছত মহৰ্ষি কাশ্যপে পুত্ৰেষ্টি যজ্ঞ কৰি বলিদানৰ বাবে বনোৱা ক্ষীৰ তেওঁৰ পত্নী মালিনীক দিছিল। এই প্ৰভাৱৰ বাবেই তেওঁৰ এটি পুত্ৰ হৈছিল যদিও তেওঁ মৃত জন্ম লৈছিল। প্ৰিয়বাদ পুত্ৰৰ সৈতে শ্মশানলৈ গৈছিল আৰু পুত্ৰই বিচ্ছিন্নতাৰে প্ৰাণ বলিদান দিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। একে সময়তে ব্ৰহ্মাজীৰ মানস কন্য দেৱসেনে আবিৰ্ভাৱ হৈ ক’লে যে বিশ্বব্ৰহ্মাণ্ডৰ আদি স্বভাৱৰ ষষ্ঠ অংশৰ পৰা জন্ম লোৱাৰ বাবেই মোক ষষ্ঠী বুলি কোৱা হৈছে। হেৰা! ৰাজন, তুমি মোক পূজা কৰি মানুহক পূজা কৰিবলৈ অনুপ্ৰাণিত কৰা উচিত। ৰজাই পুত্ৰৰ কামনাৰে দেৱী ষষ্ঠীক উপবাস কৰিলে আৰু তেওঁ পুত্ৰ ৰত্ন পালে। এই পূজা কৰা হৈছিল কাতিৰ শুক্ল ষষ্ঠীৰ দিনা।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি