• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • বিৰল চিতা বাঘ ভাৰতলৈ আহিছে, গোৱালিয়ৰৰ পৰা যাব কুনো ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানলৈ ...

বিৰল চিতা বাঘ ভাৰতলৈ আহিছে, গোৱালিয়ৰৰ পৰা যাব কুনো ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানলৈ ...

৭০ বছৰৰ পিছত বিৰল আৰু বিপদাপন্ন চিতা বাঘে ভাৰতৰ মাটিত ভৰি ৰাখিছে, মুঠ আঠটা চিতা বাঘ নামিবিয়াৰ পৰা এখন বিশেষ মালবাহী বিমানেৰে উৰুৱাই অনা হৈছে, য'ৰ পৰা হেলিকপ্টাৰেৰে কুনো ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানলৈ উৰুৱাই নিয়া হয়।

৭০ বছৰৰ পিছত বিৰল আৰু বিপদাপন্ন চিতা বাঘে ভাৰতৰ মাটিত ভৰি ৰাখিছে, মুঠ আঠটা চিতা বাঘ নামিবিয়াৰ পৰা এখন বিশেষ মালবাহী বিমানেৰে উৰুৱাই অনা হৈছে, য'ৰ পৰা হেলিকপ্টাৰেৰে কুনো ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানলৈ উৰুৱাই নিয়া হয়।

৭০ বছৰৰ পিছত বিৰল আৰু বিপদাপন্ন চিতা বাঘে ভাৰতৰ মাটিত ভৰি ৰাখিছে, মুঠ আঠটা চিতা বাঘ নামিবিয়াৰ পৰা এখন বিশেষ মালবাহী বিমানেৰে উৰুৱাই অনা হৈছে, য'ৰ পৰা হেলিকপ্টাৰেৰে কুনো ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানলৈ উৰুৱাই নিয়া হয়।

  • Share this:
বিৰল আৰু বিপদাপন্ন চিতা বাঘে ভাৰতৰ মাটিত ভৰি ৰাখিছে, মুঠ আঠটা চিতা বাঘ নামিবিয়াৰ পৰা এখন বিশেষ মালবাহী বিমানেৰে উৰুৱাই অনা হৈছে, য'ৰ পৰা হেলিকপ্টাৰেৰে কুনো ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানলৈ উৰুৱাই নিয়া হয়। শনিবাৰে পুৱা ৮ বজাৰ আগতে ভাৰতীয় বায়ু সেনাৰ তত্বাৱধানত চাৰিযোৰ চিতা বাঘ গোৱালিয়ৰত উপস্থিত হয়, য'ৰ পৰা ভাৰতীয় বায়ু সেনাৰ হেলিকপ্টাৰ এম আই-১৭ কুনো ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানলৈ উৰুৱাই নিয়া হ'ব।

বিশ্ববিখ্যাত চিতা বিশেষজ্ঞ লৰি মাৰ্কাৰে কৈছে যে বিৰল বন্য জন্তুবোৰক সম্পূৰ্ণৰূপে শোৱা হোৱা নাই কিন্তু মৃদু আৱৰণত ৰখা হৈছে। চিতা সংৰক্ষণ পুঁজিৰ মতে, ভাৰতলৈ প্ৰেৰণ কৰা আঠটাৰ ভিতৰত পাঁচটা মাইকী চিতা, যাৰ বয়স দুইৰ পৰা পাঁচ বছৰৰ ভিতৰত।

পৰ্যাপ্ত চিকাৰ আৰু দিগন্ত-বিস্তৃত ঘাঁহনিৰ বাবে, চিতা বাঘবোৰ মধ্য প্ৰদেশৰ কুনো ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানত মুকলি কৰিব, যি এতিয়া গোৱালিয়ৰৰ পৰা ১৬৫ কিলোমিটাৰ দূৰত শ্বেওপুৰ জিলাত আলোচনাৰ কেন্দ্ৰবিন্দু।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি