• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ ওপৰত আধাৰিত বিতৰ্কিত বিবিচিৰ শৃংখলা প্ৰদৰ্শনৰ বিষয়ক লৈ জেএনইউত অশান্তজৰ্জৰ পৰিৱেশ

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ ওপৰত আধাৰিত বিতৰ্কিত বিবিচিৰ শৃংখলা প্ৰদৰ্শনৰ বিষয়ক লৈ জেএনইউত অশান্তজৰ্জৰ পৰিৱেশ

জৱাহৰলাল নেহৰু বিশ্ববিদ্যালয়ত কিছুমান শিক্ষাৰ্থীয়ে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ ওপৰত আধাৰিত বিতৰ্কিত বিবিচিৰ তথ্যচিত্ৰখন চাই থাকোতে সিঁহতৰ ওপৰত শিল নিক্ষেপ এবিভিপিৰ

জৱাহৰলাল নেহৰু বিশ্ববিদ্যালয়ত কিছুমান শিক্ষাৰ্থীয়ে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ ওপৰত আধাৰিত বিতৰ্কিত বিবিচিৰ তথ্যচিত্ৰখন চাই থাকোতে সিঁহতৰ ওপৰত শিল নিক্ষেপ এবিভিপিৰ

জৱাহৰলাল নেহৰু বিশ্ববিদ্যালয়ত কিছুমান শিক্ষাৰ্থীয়ে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ ওপৰত আধাৰিত বিতৰ্কিত বিবিচিৰ তথ্যচিত্ৰখন চাই থাকোতে সিঁহতৰ ওপৰত শিল নিক্ষেপ এবিভিপিৰ

  • Share this:
দিল্লীৰ জৱাহৰলাল নেহৰু বিশ্ববিদ্যালয়ত কিছুমান শিক্ষাৰ্থীয়ে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ ওপৰত আধাৰিত বিতৰ্কিত বিবিচিৰ শৃংখলাটো প্ৰদৰ্শন কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছিল। এই পৰিকল্পনা শক্তি (বিদ্যুত) আৰু ইণ্টাৰনেট বিচ্ছিন্ন হোৱাৰ ফলত বিফল হৈ পৰিছিল। যিসকল শিক্ষাৰ্থীয়ে মোবাইলত তথ্যচিত্ৰখন চাই আছিল সিঁহতৰ ওপৰত এবিভিপিৰ দ্বাৰা শিল নিক্ষেপ কৰা হৈছিল। এই ঘটনা মঙলবাৰে সংঘটিত হৈছিল।

বাওঁপন্থী সমৰ্থকসকলে দুজন শিক্ষাৰ্থীক ধৰা পেলাইছে, যিয়ে মঙলবাৰে দিল্লীৰ জৱাহৰলাল নেহৰু বিশ্ববিদ্যালয়ত কিছুমান শিক্ষাৰ্থীৰ ওপৰত শিল নিক্ষেপ কৰিছিল বুলি তেওঁলোকে দাবী কৰিছে। তেওঁলোকে কয় যে, দুয়োজন বিজেপিৰ আদৰ্শগত পৰামৰ্শদাতা ৰাষ্ট্ৰীয় স্বয়ং সেৱক সংঘৰ ছাত্ৰ শাখা এবিভিপিৰ অন্তৰ্ভুক্ত। ছাত্ৰ সন্থাৰ প্ৰাক্তন সভাপতি এন চাই বালাজীয়ে কয় যে, ‘‘এবিভিপিৰ শিক্ষাৰ্থীসকলে আমালৈ শিল নিক্ষেপ কৰিছিল।’’

তেওঁ লগতে কয়, ‘‘শিক্ষাৰ্থীসকলৰ সুৰক্ষা নিশ্চিত কৰিবলৈ আমি মূল গেটৰ ফালে আহিছিলো। আমি জৰুৰীভাৱে বিদ্যুত পুনৰুদ্ধাৰ বিচাৰো। বিদ্যুৎ পুনৰুদ্ধাৰ নোহোৱালৈকে আমি গেটৰ পৰা স্থানান্তৰ নকৰোঁ। আৰক্ষীয়ে আমাৰ আহ্বানৰ প্ৰতি সঁহাৰি দিয়া নাই।’’

ভাৰতীয় বাওঁপন্থী সমৰ্থিত ছাত্ৰ ফেডাৰেচনৰ সভাপতি আইশী ঘোষে অভিযোগ কৰে যে ব্লেকআউট (ইলেক্টৰিচিটি বন্ধ)ৰ বাবে প্ৰশাসন দায়বদ্ধ। তেওঁ কয় যে, ‘‘আমি কিউআৰ কোড ব্যৱহাৰ কৰি মোবাইল ফোনৰ সহায়ত তথ্যচিত্ৰখন চাম।’’

জেএনইউ প্ৰশাসনে তথ্যচিত্ৰখন স্ক্ৰীণিঙৰ বাবে অনুমতি দিবলৈ অস্বীকাৰ কৰিছিল, যিটো ভাৰতে অনলাইন শ্বেয়াৰিঙত বাধা দিছে। তথ্যচিত্ৰখন প্ৰদৰ্শিত হ’লে অনুশাসনমূলক ব্যৱস্থা লোৱা হ’ব বুলিও প্ৰশাসনে সকীয়নী দিয়ে।

সূত্ৰ অনুসৰি, ব্লেকআউটৰ পিছত শিক্ষাৰ্থীসকলে চৌহদৰ ভিতৰত এটা কেফেটেৰিয়ালৈ (হোটেল) গৈছিল, য’ত তেওঁলোকে নিজৰ মোবাইল ফোন আৰু লেপটপত তথ্যচিত্ৰখন চাইছিল। তেওঁলোকে তথ্যচিত্ৰখন চাই থাকোতে গছৰ জোপোহাৰ পিছফালৰ পৰা লুকাই কেইজনমান লোকে তেওঁলোকৰ ওপৰত শিল নিক্ষেপ কৰিছিল।

নিশাই শিক্ষাৰ্থীসকলে আৰক্ষী চকীৰ ফালে যাত্ৰা কৰে আৰু তাত প্ৰতিবাদ সাব্যস্ত কৰে। আৰক্ষীয়ে তেওঁলোকক বিষয়টো চোৱাচিতা কৰিব বুলি আশ্বাস দিয়াৰ পিছত প্ৰতিবাদটো বাতিল কৰা হৈছিল। এএনআইৰ মতে আইশি ঘোষে কয়, ‘‘আমি এটা অভিযোগ দাখিল কৰিছিলো আৰু আৰক্ষীয়ে আমাক আশ্বাস দিছিল যে তেওঁলোকে তাৎক্ষণিকভাৱে ঘটনাটো চোৱা-চিতা কৰিব। আমি ঘটনাটোত জড়িত সকলো ব্যক্তিৰ নাম আৰু বিৱৰণ দিছিলো।’’

দিনটোৰ আৰম্ভণিতে, হায়দৰাবাদ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ এটা ছাত্ৰ গোটে তথ্যচিত্ৰখন প্ৰদৰ্শন কৰিছিল। বিশ্ববিদ্যালয় কৰ্তৃপক্ষই ইয়াৰ বিষয়াসকলক বিষয়টোৰ ওপৰত প্ৰতিবেদন দাখিল কৰিবলৈ কয়।

সূত্ৰৰ পৰা পোৱা তথ্য অনুসৰি, বিগত সপ্তাহত চৰকাৰে টুইটাৰ আৰু ইউটিউবক প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ ওপৰত আধাৰিত বিতৰ্কিত বিবিচি শৃংখলাটো আঁতৰাবলৈ কৈছিল। তথ্য চিত্ৰখনত ২০০২ চনৰ গুজৰাট সংঘৰ্ষৰ কিছুমান দিশ অনুসন্ধান কৰিছে যেতিয়া নৰেন্দ্ৰ মোদী গুজৰাটৰ মুখ্যমন্ত্ৰী আছিল।

বিবিচিৰ এক তীক্ষ্ণ অৱনতিত, কেন্দ্ৰই ইয়াক ‘‘এক নিৰ্দিষ্ট অখ্যাত আখ্যানক দাঙি দিয়াৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা প্ৰচাৰ অংশ’’ বুলি অভিহিত কৰিছে। বৈদেশিক মন্ত্ৰালয়ে কয়, ‘‘পক্ষপাতিত্ব আৰু বস্তুনিষ্ঠতাৰ অভাৱ আৰু স্পষ্টভাৱে অব্যাহত ঔপনিৱেশিক মানসিকতা স্পষ্টভাৱে দৃশ্যমান।’’

‘‘চেঞ্চৰশ্বিপ’’ক লৈ চৰকাৰক সমালোচনা কৰি কেইবাজনো বিৰোধী নেতাই বিকল্প লিংক টুইট কৰিছিল য’ত দুটা খণ্ডৰ শৃংখলাটোৰ প্ৰথমটো চাব পাৰি। তৃণমূল কংগ্ৰেছৰ মহুয়া মৈত্ৰাই টুইট কৰি কয়, ‘‘বিশ্বৰ সৰ্ববৃহৎ গণতন্ত্ৰৰ সম্ৰাট আৰু সভাসদসকল ইমান অসুৰক্ষিত হোৱাৰ বাবে লজ্জিত হওঁক।’’
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি