১১ এপ্ৰিলৰ পৰা চৰকাৰী আৰু ব্যক্তিগত কৰ্মস্থানত উপলব্ধ হ’ব কোৰোণা টিকাকৰণৰ সুবিধা

News18 Assam | News18-Assam
Updated:April 8, 2021, 2:53 PM IST
১১ এপ্ৰিলৰ পৰা চৰকাৰী আৰু ব্যক্তিগত কৰ্মস্থানত উপলব্ধ হ’ব কোৰোণা টিকাকৰণৰ সুবিধা
চৰকাৰে স্পষ্ট কৰি দিছে যে কৰ্মক্ষেত্ৰত কোনো বাহিৰৰ লোকক টিকাকৰণ কৰা নহ'ব।

চৰকাৰে স্পষ্ট কৰি দিছে যে কৰ্মক্ষেত্ৰত কোনো বাহিৰৰ লোকক টিকাকৰণ কৰা নহ'ব।

  • Share this:
দেশত ব্যাপক কোৰোণা ৰোগীৰ (Covid-19 Case) প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে টিকাকৰণৰ পৰিসৰ অধিক সম্প্ৰসাৰিত কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। বুধবাৰে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে জনাইছিল যে ১১ এপ্ৰিলৰ পৰা চৰকাৰী আৰু ব্যক্তিগত কৰ্মস্থানত (Government-Private Work Places) টিকাকৰণ সুবিধা আৰম্ভ কৰা হ'ব। অৱশ্যে, এই সুবিধাৰ অধীনত, কেৱল ৪৫ বছৰৰ অধিক বয়সৰ লোকক টিকাকৰণ কৰা হ'ব। চৰকাৰে কৈছে যে ৪৫ৰ পৰা ৫৯ বছৰ বয়সৰ এটা বৃহৎ অংশ ব্যক্তিগত আৰু চৰকাৰী কাৰ্যালয়ত কাম কৰি আছে। তেওঁলোকক কাৰ্যালয়ৰ ভিতৰত টিকাকৰণৰ সুবিধা দিয়া উচিত। ই টিকাকৰণৰ পৰিসৰ বহল কৰিব আৰু বৃহৎ সংখ্যক লোকক ক’ভিড কেন্দ্ৰলৈ যোৱাৰ পৰা সকাহ দিব।

চৰকাৰে ইয়াৰ বাবে কিছুমান নিৰ্দেশনাও জাৰি কৰিছে। ১০০ৰো অধিক হিতাধিকাৰী থকা কাৰ্যালয়ত, কোভিড কেন্দ্ৰ স্থাপন কৰি টিকাকৰণ কৰা হ'ব। এই কৰ্মস্থানবোৰ জিলাসমূহৰ ডি এমৰ নেতৃত্বত জিলা টাস্ক ফ'ৰ্চে (ডি.টি.এফ.) চিনাক্ত কৰিব। ইয়াৰ উপৰি, নিগম আয়ুক্তৰ নেতৃত্বত নগৰীয় টাস্ক ফ'ৰ্চ (ইউটিএফ)–এ এনে স্থান চিনাক্ত কৰিব। হিতাধিকাৰীৰ পঞ্জীয়নৰ পৰা টিকাকৰণলৈকে টিকাকৰণৰ সমগ্ৰ প্ৰণালী নোডেল বিষয়াজনে চোৱাচিতা কৰিব।

চৰকাৰে স্পষ্ট কৰি দিছে যে কৰ্মক্ষেত্ৰত কোনো বাহিৰৰ লোকক টিকাকৰণ কৰা নহ'ব।

স্বাস্থ্য সচিব ৰাজেশ ভূষণে ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চললৈ লিখা এখন পত্ৰত তেওঁলোকক এই সন্দৰ্ভত সকলো প্ৰস্তুতি সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ কৈছে। পত্ৰখনৰ মতে, কোভিড টিকাকৰণৰ বাবে বাছনি কৰা যিকোনো কাৰ্যালয়ৰ এজন জ্যেষ্ঠ বিষয়াই নোডেল বিষয়া হিচাপে কাম কৰিব। জিলাখনে ইয়াৰ কাৰ্যালয়ৰ সকলো হিতাধিকাৰীৰ টিকাকৰণ নিশ্চিত কৰিবলৈ স্বাস্থ্য বিভাগৰ সৈতে সমন্বয় স্থাপন কৰিব। পত্ৰখনত স্পষ্টকৈ কোৱা হৈছে যে সকলো হিতাধিকাৰীৰ বাবে কো-উইন এপ (Co-Win App)ত পঞ্জীয়ন কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ।

ইফালে, বুধবাৰে স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী ড০ হৰ্ষ বৰ্ধনে (Dr Harsh Vardhan) মহাৰাষ্ট্ৰৰ কোৰোণা টিকাকৰণ সন্দৰ্ভত কৰা দাবীক দায়িত্বহীন বুলি প্ৰত্যাখ্যান কৰে। দৰাচলতে, মহাৰাষ্ট্ৰই ১৮ বছৰতকৈ অধিক বয়সৰ সকলো লোকৰ টিকাকৰণৰ কথা কৈছিল। এই সন্দৰ্ভত স্বাস্থ্য মন্ত্ৰীয়ে পৰিসংখ্যা প্ৰদান কৰি কয় যে মহাৰাষ্ট্ৰত অগ্ৰাধিকাৰৰ ভিত্তিত বাছনি কৰা লোকসকলে এতিয়াও সম্পূৰ্ণ টিকাকৰণ কৰা নাই। তেওঁ যুক্তি দিছিল যে এই মুহূৰ্তত টিকাকৰণৰ আধাৰ হৈছে মৃত্যুৰ হাৰ হ্ৰাস কৰা। ভেকচিনৰ চাহিদা আৰু যোগানৰ প্ৰতি লক্ষ্য ৰাখি অগ্ৰাধিকাৰ নিৰ্ধাৰণ কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। স্বাস্থ্য মন্ত্ৰীয়ে মহাৰাষ্ট্ৰ আৰু ছত্তীশগড় চৰকাৰক কোৰোণাৰ বিৰুদ্ধে লোৱা পদক্ষেপৰ বাবে সমালোচনা কৰিছিল।
Published by: Sanjay Kumar Das
First published: April 8, 2021, 2:52 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি