• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে ভাল খবৰ: মোডী চৰকাৰে আন এটা উপহাৰ দিছে, এতিয়া এটা ঘৰৰ সপোন সহজেই পূৰণ হ'ব ...

কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে ভাল খবৰ: মোডী চৰকাৰে আন এটা উপহাৰ দিছে, এতিয়া এটা ঘৰৰ সপোন সহজেই পূৰণ হ'ব ...

File Photo

File Photo

কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ (Central Govt Employee) বাবে আন এটা ভাল খবৰ আছে। যোৱা মাহত হে মোডী চৰকাৰে বৰ্ধিত মুদ্ৰাস্ফীতিৰ পৰা সকাহ দিবলৈ কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ DA বৃদ্ধি কৰিছিল।

  • Share this:
এফালে, সাধাৰণ লোকসকল মুদ্ৰাস্ফীতিত ভুগি আছে, আনহাতে, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে ইয়াৰ কৰ্মচাৰীসকলক মুদ্ৰাস্ফীতিৰ পৰা সকাহ দিবলৈ কোনো ধৰণৰ চেষ্টাৰ ক্ৰুটি কৰা নাই। কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ (Central Govt Employee) বাবে আন এটা ভাল খবৰ আছে। যোৱা মাহত হে মোডী চৰকাৰে বৰ্ধিত মুদ্ৰাস্ফীতিৰ পৰা সকাহ দিবলৈ কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ DA বৃদ্ধি কৰিছিল। এতিয়া তেওঁলোকে চৰকাৰৰ আন এটা সিদ্ধান্তৰ পৰা সকাহ পাব।

যদি কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীসকলে তেওঁলোকৰ ঘৰৰ সপোন পূৰণ কৰিব বিচাৰে, তেন্তে এই বাতৰিটো তেওঁলোকৰ অৰ্থ। মোডী চৰকাৰে ঘৰ, বা ফ্লেট নিৰ্মাণ কৰিবলৈ, বা বেংকৰ পৰা লোৱা গৃহ ঋণ পৰিশোধ কৰিবলৈ দিয়া অগ্ৰিমৰ সূতৰ হাৰ ৮০ বেছিছ পইণ্ট বা ০.৮ শতাংশ হ্ৰাস কৰিছে। ১ এপ্ৰিল, ২০২২ ৰ পৰা ৩১ মাৰ্চ, ২০২৩ লৈ এই কৰ্তন কৰা হৈছে।

৭.১% হাৰত অগ্ৰগতি
গৃহ আৰু নগৰ পৰিক্ৰমা মন্ত্ৰালয়ে জাৰী কৰা কাৰ্যালয় স্মাৰকপত্ৰত আগতীয়া সূতৰ হাৰ হ্ৰাস কৰাৰ বিষয়ে অৱগত কৰা হৈছে। ইয়াৰ মতে, ৩১ মাৰ্চ, ২০২৩ লৈকে, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীসকলে এতিয়া ৭.১ শতাংশ বাৰ্ষিক সূতৰ হাৰত অগ্ৰিম লাভ কৰিব পাৰে। আগতে, এই হাৰ আছিল বছৰি ৭.৯ শতাংশ।

আপুনি ২৫ লাখ টকা লৈকে এডভাঞ্চ ল'ব পাৰে
সপ্তম দৰমহা আয়োগ আৰু গৃহ নিৰ্মাণ অগ্ৰিম নিয়ম ২০১৭-ৰ পৰামৰ্শ অনুসৰি, কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলক এটা ঘৰ নিৰ্মাণ বা ক্ৰয় কৰাৰ বাবে দিয়া অগ্ৰিম ধন সৰল সুতৰ হাৰত দিয়া হয়। আনহাতে বেংকে চক্ৰবৃদ্ধি সুতত গৃহ ঋণ দিয়ে। এই নিয়মৰ অধীনত, কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীসকলে তেওঁলোকৰ মৌলিক দৰমহা অনুসৰি ৩৪ মাহ লৈকে বা সৰ্বাধিক ২৫ লাখ টকালৈকে অগ্ৰিম ধন ল'ব পাৰে।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি