মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» দেশ

»Gujarat Politics: হাৰ্ডিকৰ হ্ৰাস হোৱা জনপ্ৰিয়তা, পেটেলৰ অনুপস্থিতি ! ইয়াৰ মাজত বাঘেল বা পাইলটৰ যাদু গুজৰাটত চলিবনে ?

Gujarat Politics: হাৰ্ডিকৰ হ্ৰাস হোৱা জনপ্ৰিয়তা, পেটেলৰ অনুপস্থিতি ! ইয়াৰ মাজত বাঘেল বা পাইলটৰ যাদু গুজৰাটত চলিবনে ?

Kokil Sarma | News18-Assam
Updated:September 13, 2021, 12:31 PM IST
Gujarat Politics: হাৰ্ডিকৰ হ্ৰাস হোৱা জনপ্ৰিয়তা, পেটেলৰ অনুপস্থিতি ! ইয়াৰ মাজত বাঘেল বা পাইলটৰ যাদু গুজৰাটত চলিবনে ?
ৰাহুল গান্ধীয়ে গুজৰাটৰ প্ৰতি বিশেষ মনোযোগ দিছে, তেওঁ অনুভৱ কৰে যে ২০২৪ চনৰ নিৰ্বাচনৰ পূৰ্বে প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ গৃহ ৰাজ্যত বিজেপিৰ পৰাজয় তেওঁৰ বাবে আটাইতকৈ ডাঙৰ আঘাত হ'ব। ৰাজ্যৰ প্ৰহাৰী ৰাজীৱ সাতবৰ মৃত্যুৰ পিছত, তেওঁৰ স্থান লোৱাৰ বাবে নতুন প্ৰভাৰীৰ সন্ধান চলি আছে।

ৰাহুল গান্ধীয়ে গুজৰাটৰ প্ৰতি বিশেষ মনোযোগ দিছে, তেওঁ অনুভৱ কৰে যে ২০২৪ চনৰ নিৰ্বাচনৰ পূৰ্বে প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ গৃহ ৰাজ্যত বিজেপিৰ পৰাজয় তেওঁৰ বাবে আটাইতকৈ ডাঙৰ আঘাত হ'ব। ৰাজ্যৰ প্ৰহাৰী ৰাজীৱ সাতবৰ মৃত্যুৰ পিছত, তেওঁৰ স্থান লোৱাৰ বাবে নতুন প্ৰভাৰীৰ সন্ধান চলি আছে।

  • News18 Assam
  • Last Updated: September 13, 2021, 12:31 PM IST
  • Share this:
গুজৰাট (Gujarat)ত ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টীয়ে বিজয় ৰুপানিৰ (Vijay Rupani) ঠাইত ভূপেন্দ্ৰ পেটেল (Bhupendra Patel)ক মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে নিযুক্তি দিছে। ৰাজ্যিক নিৰ্বাচনত এবছৰতকৈ অলপ বেছি সময় বাকী থকা অৱস্থাত, এয়া স্পষ্ট যে বিজেপিয়ে ইয়াৰ সৈতে ৰাজ্যখনৰ শক্তিশালী পেটেল সম্প্ৰদায়ক আনিবলৈ চেষ্টা কৰি আছে। একে সময়তে, দলটোৱে প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী ৰূপাণীৰ বিষয়ে প্ৰাপ্ত প্ৰতিক্ৰিয়া উপেক্ষা কৰিব নোৱাৰি। আগন্তুক নিৰ্বাচনক লৈ বিজেপিৰ উদ্বেগ স্পষ্টভাৱে বুজি পোৱা গৈছে। ২০১৭ চনৰ নিৰ্বাচনত, কংগ্ৰেছৰ (Congress In Gujarat) ভোটৰ শতাংশ ৪০ শতাংশ বৃদ্ধি পাইছিল। সেই নিৰ্বাচনত, দলটো বিজেপিৰ পৰা মাত্ৰ কেইখনমান আসন পিছ পৰি আছিল। জিগনেশ মেৱানী, হাৰ্দিক পেটেল আৰু অল্পেশ ঠাকুৰৰ তিনিওজনে কাম কৰিছিল। তাৰ পিছত হাৰ্দিকে ৰাজ্যখনত কংগ্ৰেছক পুনৰ শক্তিশালী কৰাত সহায় কৰিছিল, যদিও তেওঁৰ যাদু এতিয়া হ্ৰাস পাইছে। ঠাকুৰে ইতিমধ্যে দলৰ দমন এৰিছে।

ৰাহুল গান্ধীয়ে ২০১৭ চনত জনজাতীয়, কৃষক, পেটেল আৰু সকলো গুৰুত্বপূৰ্ণ শ্ৰেণীৰ কাষ চাপিবলৈ ৰাজ্যখন ভ্ৰমণ কৰিছিল। তেওঁ যিকোনো বিতৰ্কিত আৰু ব্যক্তিগত সমস্যা পৰিহাৰ কৰিছিল। কংগ্ৰেছে ৰাজ্যখনত 'বিকাশ গাণ্ডো থায়ো ছে' (উন্নয়ন উন্মাদ হৈ পৰিছে) শ্লোগান দিছিল।

দলীয় কৰ্মী দুখী!

অৱশ্যে এইবাৰ দলৰ কৰ্মীসকল দুখী দেখা গৈছে। নিৰ্বাচনৰ পূৰ্বে আহমেদ পেটেলৰ অনুপস্থিতিয়েও মানুহক কষ্ট দিছে। ৰাজ্যসভা নিৰ্বাচনত আহমেদ পেটেলৰ আক্ৰমণাত্মক বিজয়ৰ পিছত, ৰাজ্যখনত কংগ্ৰেছ আগবাঢ়িব পাৰে বুলি ধাৰণা আছিল। অৱশ্যে, দলৰ কৰ্মীয়ে আশা কৰে যে পৰিস্থিতি সলনি হ'ব। সূত্ৰসমূহে কয় যে এইকাৰণে ৰাহুল গান্ধীয়ে গুজৰাটৰ প্ৰতি বিশেষ মনোযোগ দিছে, তেওঁ অনুভৱ কৰে যে ২০২৪ চনৰ নিৰ্বাচনৰ পূৰ্বে প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ গৃহ ৰাজ্যত বিজেপিৰ পৰাজয় তেওঁৰ বাবে আটাইতকৈ ডাঙৰ আঘাত হ'ব। ৰাজ্যৰ প্ৰহাৰী ৰাজীৱ সাতবৰ মৃত্যুৰ পিছত, তেওঁৰ স্থান লোৱাৰ বাবে নতুন প্ৰভাৰীৰ সন্ধান চলি আছে।

সূত্ৰসমূহে কৈছে যে ৰাহুল গান্ধীয়ে এজন উজ্জ্বল ব্যক্তিয়ে দায়িত্ব দিব বিচাৰে। ছত্তীশগড়ৰ মুখ্যমন্ত্ৰী ভূপেশ বাঘেলক এই সন্দৰ্ভত প্ৰস্তাৱ দিয়া হৈছিল। ৰাহুলে প্ৰস্তাৱ দিছিল যে বাঘেলে গুজৰাটত কংগ্ৰেছৰ কাম ৰখাৰ দায়িত্ব ল'ব। যদিও বাঘেলে ছত্তীশগড়ৰ মুখ্যমন্ত্ৰীৰ পদত অধিষ্ঠিত হৈ আছে, ৰাজ্যখনৰ বাবে নতুন প্ৰভাৰীৰ সন্ধান চলি আছে।

আনহাতে, ৰাজস্থানৰ প্ৰাক্তন উপ মুখ্যমন্ত্ৰী তথা পিচিচি প্ৰধান শচীন পাইলটৰ নামো গুজৰাটৰ প্ৰভাৰী হিচাপে গণ্য কৰা হৈছে। এইটো বিশ্বাস কৰা হয় যে তেওঁৰ দৰে এজন তীক্ষ্ণ ব্যক্তিয়ে গুজৰাটত কাম কৰিব পাৰে। একে সময়তে, গুজৰাটৰ দায়িত্বত থাকোতে তেওঁক ৰাজস্থানৰ পৰা বিচ্ছিন্ন কৰা নহ'ব।
Published by: Kokil Sarma
First published: September 13, 2021, 12:31 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি