• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • ৭০ দিনত ১৮ খন দেশলৈ চফৰ! দিল্লীৰ পৰা এইবাৰ বাছেৰে যাওক লণ্ডনলৈ!

৭০ দিনত ১৮ খন দেশলৈ চফৰ! দিল্লীৰ পৰা এইবাৰ বাছেৰে যাওক লণ্ডনলৈ!

এবাৰ যাত্ৰাপথ চূড়ান্ত হৈ গ'লে দীৰ্ঘতম যাত্ৰা হ'ব ৭০ দিনৰ। প্ৰায় ২০ হাজাৰ কিলোমিটাৰ পথেৰে পাৰ হ'ব পাৰিব ১৮খন দেশ।

এবাৰ যাত্ৰাপথ চূড়ান্ত হৈ গ'লে দীৰ্ঘতম যাত্ৰা হ'ব ৭০ দিনৰ। প্ৰায় ২০ হাজাৰ কিলোমিটাৰ পথেৰে পাৰ হ'ব পাৰিব ১৮খন দেশ।

এবাৰ যাত্ৰাপথ চূড়ান্ত হৈ গ'লে দীৰ্ঘতম যাত্ৰা হ'ব ৭০ দিনৰ। প্ৰায় ২০ হাজাৰ কিলোমিটাৰ পথেৰে পাৰ হ'ব পাৰিব ১৮খন দেশ।

  • Share this:
আক্ষৰিক ভাৱে এক 'দীঘলীয়া যাত্ৰা'। এডভেঞ্চাৰ অভাৰলেণ্ড সংস্থাই আনিছে এক সুখবৰ৷ কোম্পানীটোৱে কৈছে যে, তেওঁলোকে দিল্লী-লণ্ডন বাছ যাত্ৰা পুনৰ আৰম্ভ কৰিব৷ কোম্পানীটোৱে বিশ্বাস কৰে যে, ভাৰত-ম্যানমাৰ সীমান্ত শান্ত থাকিলেহে সেৱা অব্যাহত থাকিব৷ এই বছৰৰ ছেপ্টেম্বৰৰ পৰা যাত্ৰা পুনৰ আৰম্ভ হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে৷ যাত্ৰা সম্পূৰ্ণ হোৱাৰ পিছত, ১৮ খন দেশ প্ৰায় ২০,০০ কিলোমিটাৰ বিস্তৃত পথত থাকিব৷

এই ভ্ৰমণৰ জনমূৰি ব্যয় হ'ব ১৫ লাখ টকা৷ এই ব্যয়ত টিকট, ভিছা, বিভিন্ন দেশত থকাৰ ব্যয় আৰু অন্যান্য আনুষংগিক ব্যয় অন্তৰ্ভুক্ত থাকিব৷ যদি এই সেৱা পুনৰ আৰম্ভ হয়, তেন্তে যোৱা ৪৬ বছৰত দ্বিতীয়বাৰৰ বাবে দিল্লী-লণ্ডন বাছ যাত্ৰা কৰা হ'ব৷ ১৯৫৭ চনত ব্ৰিটিছ কোম্পানীয়ে এনে এটা যাত্ৰা আৰম্ভ কৰিছিল। কলকাতাৰ পৰা দিল্লী হৈ লণ্ডনলৈ চলিছিল বাছ।

অৱশ্যে, কেইবছৰমানৰ পিছত, দুৰ্ঘটনাৰ বাবে সেৱা বন্ধ কৰা হৈছিল৷ ইয়াৰ পিছত 'এলবাৰ্ট ট্যুৰছ' নামৰ এটা কোম্পানীয়ে ভাৰতৰ যিকোনো চহৰহৈ চিডনীৰ পৰা লণ্ডনলৈ ডাবল ডেকাৰ বাছ সেৱা আৰম্ভ কৰে৷ ইয়াৰ পিছত ইৰাণৰ আভ্যন্তৰীণ সংঘাত আৰু ভাৰত-পাকিস্তানৰ সম্পৰ্কৰ অৱনতিৰ বাবে সেৱা বন্ধ কৰি দিয়া হৈছিল৷ এইবাৰ বাছখন Kyrgyzstan, চীন, থাইলেণ্ড, ম্যানমাৰ হৈ ফ্ৰান্সলৈ যাব৷

বাছখন ফ্ৰান্সৰ পৰা ইংলেণ্ডৰ ডোভাৰলৈ ফেৰী সেৱাৰে লৈ যোৱা হ'ব৷ ইয়াত প্ৰায় ২ ঘণ্টা লাগিব৷ তাৰ পিছত বাছখন লণ্ডনৰ পৰা পুনৰ চলিবলৈ আৰম্ভ কৰিব৷ বাছখনত মুঠ ২০ খন আসন থাকিব৷ প্ৰতিজন যাত্ৰীৰ বাবে এটা পৃথক কেবিন থাকিব৷ খোৱা, শুৱাকে ধৰি সকলো ধৰণৰ সুবিধা থাকিব৷ আপুনি ভিছা, পাছপোৰ্ট আৰু অন্যান্য নথিপত্ৰৰে এই বাছখনত যাত্ৰা কৰিব পাৰে৷
Published by:Himangshu Bhuyan
First published: