• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Exclusive Interview: গোৱাৰ মুখ্যমন্ত্ৰী ৰূপে ঘোষণা প্ৰমোদ সাৱন্তৰ নাম, বিশেষ সাক্ষাৎকাৰত ক'লে- 'আত্মনিৰ্ভৰ ভাৰত'ৰ দৰে 'স্বয়ংপূৰ্ণ গোৱা' তেওঁৰ লক্ষ্য

Exclusive Interview: গোৱাৰ মুখ্যমন্ত্ৰী ৰূপে ঘোষণা প্ৰমোদ সাৱন্তৰ নাম, বিশেষ সাক্ষাৎকাৰত ক'লে- 'আত্মনিৰ্ভৰ ভাৰত'ৰ দৰে 'স্বয়ংপূৰ্ণ গোৱা' তেওঁৰ লক্ষ্য

CM Pramod Sawant Tells News18: প্ৰমোদ সাৱন্তৰ অভিমত– গোৱা তথ্য প্ৰযুক্তি আৰু জ্ঞানৰ কেন্দ্ৰ হ'ব।

CM Pramod Sawant Tells News18: প্ৰমোদ সাৱন্তৰ অভিমত– গোৱা তথ্য প্ৰযুক্তি আৰু জ্ঞানৰ কেন্দ্ৰ হ'ব।

CM Pramod Sawant Tells News18: প্ৰমোদ সাৱন্তৰ অভিমত– গোৱা তথ্য প্ৰযুক্তি আৰু জ্ঞানৰ কেন্দ্ৰ হ'ব।

  • Share this:
এঘাৰ দিন বিৰতিৰ পিছত ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টীয়ে (BJP) বৰ্তমানৰ মুখ্যমন্ত্ৰী প্ৰমোদ সাৱন্তক পুনৰ গোৱাৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে ঘোষণা কৰিছে। দলটোৰ সূত্ৰৰ পৰা জানিব পৰা মতে, কেন্দ্ৰীয় নেতৃত্বই ভালপোইৰ বিধায়ক বিশ্বজিৎ ৰাণে আৰু সাৱন্তৰ মাজত এজনক বাছনি কৰিবলৈ অলপ সময় ল'ব লগা হৈছিল।

মুখ্যমন্ত্ৰী ৰূপে প্ৰমোদ সাৱন্তৰ (CM Pramod Sawant) নাম বিবেচনা কৰাৰ পিছত NEWS18-ৰ এই বিশেষ সাক্ষাৎকাৰটোত সাৱন্তে মুখ্যমন্ত্ৰী বাছনি কৰাত হোৱা পলম তথা আগন্তুক দিনত তেওঁ কৰিবলগীয়া কামৰ ওপৰত কথা পাতিছিল।

গোৱাৰ মুখ্যমন্ত্ৰীৰ (Chief Minister of Goa) নাম ঘোষণা কৰাত কিয় পলম হৈছিল বুলি সোধা প্ৰশ্নৰ উত্তৰত তেওঁ কৈছিল যে এই প্ৰশ্নটো ৰাজ্যখনৰ আৰু কেন্দ্ৰীয় দলৰ নেতাসকলক সুধিব লাগিব, তেওঁক নহয়।

আপুনি আপোনাৰ সম্ভাৱনা কেনেদৰে দেখা পাইছিল?

নিৰ্বাচন মোৰ নেতৃত্বত যুঁজিছিল। প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদী (PM Narendra Modi), গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহ (Home minister Amit Shah) আৰু বিজেপিৰ ৰাজ্যিক সভাপতি জে পি নাড্ডাই একেলগে চলোৱা প্ৰচাৰে আমাক ২০খন আসন জয়লাভ কৰাত সহায় কৰিছিল। তিনিজন নিৰ্দলীয়ই আমাক তেওঁলোকৰ সমৰ্থন আগবঢ়াইছিল।

আপুনি উন্নয়নমূলক কামৰ কথা কৈ নিৰ্বাচনত যুঁজিছিল... আপুনি কাশী কৰিড'ৰৰ আৰ্হি, ছখন বৃহৎ চহৰ নিৰ্মাণ ইত্যাদিৰে গোৱাক নিৰ্মাণ কৰাৰ পৰিকল্পনা কৰিছে নেকি?

আমি কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰ আৰু বিজেপিৰ দ্বৈত ইঞ্জিন শাসনৰ সহায়ত যি ধৰণৰ উন্নয়ন আনিছিলোঁ, গোৱাই সেয়া কেতিয়াও দেখা নাই। আমি আন্তঃগাঁথনি উন্নয়নত আগবাঢ়ি আছোঁ। আমি গোৱাক প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ 'আত্মনিৰ্ভৰ ভাৰত'ৰ দৃষ্টিভংগীৰে 'স্বয়ংপূৰ্ণ গোৱা'লৈ ৰূপান্তৰিত কৰিছোঁ। আমি গোৱাক আত্মনিৰ্ভৰশীল কৰি তুলিবলৈ আত্মবিশ্বাসী।

আন্তঃগাঁথনিৰ বাবে গোৱাক কি প্ৰয়োজন?

আমি আধুনিকীকৰণ কৰা পথ নিৰ্মাণ কৰিব লাগিব আৰু অমীমাংসিত হৈ থকা প্ৰকল্পসমূহ সম্পূৰ্ণ কৰিব লাগিব। আমাৰ আন্তঃগাঁথনি উন্নত কৰিবলৈ আমি কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ পৰা যথেষ্ট সমৰ্থন পাইছোঁ। চহৰৰ পৰা গাঁওলৈকে, আমি আমাৰ সকলো অমীমাংসিত প্ৰকল্প সম্পূৰ্ণ কৰিম। আমি ১৫ আগষ্টত মোপা আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় বিমানবন্দৰ (Mopa International Airport) আৰম্ভ কৰিম৷ "ডাবল ইঞ্জিন চৰকাৰৰ" (double engine sarkar) সহায়ত আমি গোৱাত সকলো আন্তঃগাঁথনিৰ কাম সম্পূৰ্ণ কৰিম৷ দ্বিতীয় দিশটো হ'ল খনন। পুনৰ খনন আৰম্ভ কৰাটো গুৰুত্বপূৰ্ণ। তৃতীয়তে, আমি চৰকাৰী আৰু ব্যক্তিগত খণ্ডত যুৱসকলৰ বাবে নিযুক্তি সৃষ্টিত মনোনিৱেশ কৰিম।

গোৱাক তথ্য প্ৰযুক্তি কেন্দ্ৰ হিচাপে গঢ়ি তোলাৰ পদক্ষেপ (move to make Goa an IT hub) লোৱা হৈছিল, সেই প্ৰকল্পটো কিয় আৰম্ভ হোৱা নাই?

গোৱা তথ্য প্ৰযুক্তি (IT hub) আৰু জ্ঞানৰ কেন্দ্ৰ হ'ব লাগে। আমি বিভিন্ন ব্যক্তিগত আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় বিশ্ববিদ্যালয়ক গোৱাত ইয়াৰ আধাৰ স্থাপন কৰিবলৈ আমন্ত্ৰণ জনাইছোঁ। আমি ব্যক্তিগত বিশ্ববিদ্যালয় বিধেয়ক সফলতাৰে গৃহীত কৰিছোঁ। মই গৌৰৱেৰে ক'ব বিচাৰোঁ যে আমি তিনি-চাৰিখন ব্যক্তিগত বিশ্ববিদ্যালয় আৰু তিনি-চাৰিখন ৰাষ্ট্ৰীয় বিশ্ববিদ্যালয় যেনে আন্তৰ্জাতিক আইন বিদ্যালয়লৈ পত্ৰ প্ৰদান কৰিছোঁ। ৰাষ্ট্ৰীয় ফৰেনচিক বিজ্ঞান বিশ্ববিদ্যালয়ে ইতিমধ্যে গোৱাত নিৰ্মাণকাৰ্য আৰম্ভ কৰিছে আৰু আমি শীঘ্ৰেই গোৱাত এটা ভাৰতীয় প্ৰযুক্তিবিদ্যা প্ৰতিষ্ঠান (IIT) স্থাপন কৰিম।

খননক লৈ থকা নিষেধাজ্ঞাই গোৱাৰ অৰ্থনীতিক কেনেদৰে প্ৰভাৱিত কৰিছে?

উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ নিষেধাজ্ঞাৰ দ্বাৰা গোৱাৰ খনন কাৰ্য ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছে। খনন যিমান সম্ভৱ সোনকালে আৰম্ভ হ'ব লাগে। আমি খনন নিগম আৰু ডাম্প নীতি গঠন কৰিছোঁ, যাৰ ওপৰত আধাৰ কৰি আমি সম্পূৰ্ণ কাৰ্যকলাপ আৰম্ভ কৰিব পাৰোঁ।

কৰ্ণাটক আৰু উত্তৰ প্ৰদেশৰ দৰে আপুনি গোৱাত এণ্টি–কনভাৰচন বিধেয়ক (anti-conversion bill) আনিব নেকি?

গোৱা হৈছে একমাত্ৰ ৰাজ্য যিয়ে ইউনিফৰ্ম চিভিল কোড অনুসৰণ কৰে। এই কথা মনত ৰাখি আমি এণ্টি–কনভাৰচন বিধেয়কখনক লৈ কিছু চিন্তা কৰিব লাগিব।

আপুনি বিশ্বজিৎ ৰাণেক (Vishwajit Rane) উপ–মুখ্যমন্ত্ৰী ৰূপে বিচাৰে নেকি?

সিদ্ধান্তটো আমাৰ দলৰ কেন্দ্ৰীয় নেতৃত্বৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে।

সাক্ষাৎকাৰ গ্ৰহণ– ROHINI SWAMY
Published by:Gautam Barman
First published:

শেহতীয়া বাতৰি