உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • nation
    • »
    • Biplab Deb Resigns: নিৰ্বাচনৰ এবছৰ আগতে কিয় পদত্যাগ কৰিলে ত্ৰিপুৰাত বিজেপিৰ প্ৰথমজন মুখ্যমন্ত্ৰী বিপ্লৱ দেৱে? ইয়াৰ পিছত কি আছে কাৰণ?

    Biplab Deb Resigns: নিৰ্বাচনৰ এবছৰ আগতে কিয় পদত্যাগ কৰিলে ত্ৰিপুৰাত বিজেপিৰ প্ৰথমজন মুখ্যমন্ত্ৰী বিপ্লৱ দেৱে? ইয়াৰ পিছত কি আছে কাৰণ?

    বিপ্লব দেৱে ত্ৰিপুৰাত বিজেপিৰ প্ৰথম মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে শপত গ্ৰহণ কৰিছিল। দলটো ২০১৮ চনত ত্ৰিপুৰাত প্ৰথমবাৰলৈ ক্ষমতালৈ আহিছিল।

    বিপ্লব দেৱে ত্ৰিপুৰাত বিজেপিৰ প্ৰথম মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে শপত গ্ৰহণ কৰিছিল। দলটো ২০১৮ চনত ত্ৰিপুৰাত প্ৰথমবাৰলৈ ক্ষমতালৈ আহিছিল।

    বিপ্লব দেৱে ত্ৰিপুৰাত বিজেপিৰ প্ৰথম মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে শপত গ্ৰহণ কৰিছিল। দলটো ২০১৮ চনত ত্ৰিপুৰাত প্ৰথমবাৰলৈ ক্ষমতালৈ আহিছিল।

    • Share this:
    ত্ৰিপুৰাৰ মুখ্যমন্ত্ৰী বিপ্লব দেৱ (Biplab Deb)ৰ পদত্যাগৰ লগে লগে ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টী (BJP)য়ে বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ পূৰ্বে আন এজন মুখ্যমন্ত্ৰী সলনি কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। উত্তৰাখণ্ড, কৰ্ণাটক আৰু গুজৰাটত দলৰ মুখ্যমন্ত্ৰীসকলে একেধৰণে মুখ্যমন্ত্ৰী পদ ত্যাগ কৰাৰ পিছত বিপ্লব দেৱৰ পদত্যাগে একেই ইংগিত বহন কৰিছে।

    বিপ্লব কুমাৰ দেৱে শনিবাৰে সন্ধিয়া ঘোষণা কৰে যে তেওঁ ৰাজ্যপাল এছ এন আৰ্যৰ ওচৰত পদত্যাগ পত্ৰ Biplab Deb resign)দাখিল কৰিছে। দেবে বৃহস্পতিবাৰে ৰাজধানী দিল্লীত কেন্দ্ৰীয় গৃহ মন্ত্ৰী অমিত শ্বাহ (Amit Shah) আৰু বিজেপি সভাপতি জে পি নাড্ডা (JP Nadda)ক সাক্ষাৎ কৰিছিল। বিজেপিৰ ত্ৰিপুৰা গোটটো অন্তৰ্দ্বন্দ্বত জৰ্জৰিত হৈ আছে বুলি উৰাবাতৰিৰে ভৰি আছে। ৬০খন আসনৰ ত্ৰিপুৰা বিধানসভা (Tripura Assembly)ৰ অহা বছৰ নিৰ্বাচন হ'ব।

    এক সূত্ৰই নিউজ১৮ক কোৱা মতে বিপ্লব দেৱক সাংগঠনিক কামকাজত স্থান দিয়াৰ সম্ভাৱনা জ্যেষ্ঠ নেতা ভূপেন্দ্ৰ যাদৱ আৰু বিনোদ তাৱড়েক কেন্দ্ৰীয় পৰ্যবেক্ষক হিচাপে ত্ৰিপুৰালৈ প্ৰেৰণ কৰা হৈছে।

    সূত্ৰটোৱে কোৱা মতে ত্ৰিপুৰাৰ প্ৰশাসন আৰু পদবীত অসন্তুষ্টিৰ বিষয়ে বিজেপিৰ শীৰ্ষ নেতৃত্বই প্ৰাপ্ত কৰা প্ৰতিকূল প্ৰতিবেদনৰ পিছত দেৱৰ প্ৰস্থান নিশ্চিত হৈছিল।

    ত্ৰিপুৰাত দলটোৰ সহযোগী, ইণ্ডিজেনাছ পিপলছ ফ্ৰণ্ট অফ ত্ৰিপুৰা (IPFT)য়েও দেৱৰ বিষয়ে দলটোৰ অভিযোগ কেন্দ্ৰীয় নেতৃত্বক জনাইছিল। ৰাজ্যিক সমিতি পুনৰ গঠনক লৈ আইপিএফটিৰ অন্তৰ্দ্বন্দ্বই নিৰ্বাচনৰ এবছৰ আগতে ত্ৰিপুৰাৰ ৰাজনীতিক জোকাৰি গৈছে। TIPRA মথৰ প্ৰদ্যুত কিশোৰ দেৱ বৰ্মনেও জনজাতীয় আসনৰ ওপৰত চকু ৰাখিছে বুলি জানিব পৰা গৈছে।

    বিপ্লব দেৱে ত্ৰিপুৰাত বিজেপিৰ প্ৰথম মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে শপত গ্ৰহণ কৰিছিল। দলটো ২০১৮ চনত ত্ৰিপুৰাত প্ৰথমবাৰলৈ ক্ষমতালৈ আহিছিল।
    Published by:Manjumoni Borah
    First published: