• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • India’s largest Gold Reserve: বিহাৰৰ সঁচা KGF, ৫ৰ পৰা ১০ ফুট খনন কৰাৰ লগে লগে ওলাই য'ত সোণ, দেশক মালামাল কৰাৰ প্ৰস্তুতি চৰকাৰৰ

India’s largest Gold Reserve: বিহাৰৰ সঁচা KGF, ৫ৰ পৰা ১০ ফুট খনন কৰাৰ লগে লগে ওলাই য'ত সোণ, দেশক মালামাল কৰাৰ প্ৰস্তুতি চৰকাৰৰ

 ১৯৮২ চনত জামুইৰ বেচিৰাগী গাঁৱৰ পতিত ভূমিত সোণ পোৱাৰ বাতৰিটোৱে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত শিৰোনাম দখল কৰিছিল।

১৯৮২ চনত জামুইৰ বেচিৰাগী গাঁৱৰ পতিত ভূমিত সোণ পোৱাৰ বাতৰিটোৱে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত শিৰোনাম দখল কৰিছিল।

১৯৮২ চনত জামুইৰ বেচিৰাগী গাঁৱৰ পতিত ভূমিত সোণ পোৱাৰ বাতৰিটোৱে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত শিৰোনাম দখল কৰিছিল।

  • Share this:
সোণৰ খনিৰ কথাৰ লগে লগে হিট চলচ্চিত্ৰ KGFৰ কথা মনলৈ আহে। দুটা ভাগত নিৰ্মিত চলচ্চিত্ৰখনে দেখুৱাইছিল যে কেনেদৰে ৰকী ভাই নামৰ এজন ব্যক্তিয়ে খনিৰ পৰা সোণ আহৰণ কৰা আৰম্ভ কৰিছিল আৰু এখন সাম্ৰাজ্য স্থাপন কৰিছিল।

কিন্তু এই ছবিখনৰ বাহিৰেও বিহাৰতো এটা কেজিএফ আছে। হয়, কিন্তু ইয়াত কোনো ৰাকি ভাই নাই, আছে সমগ্ৰ বিহাৰ ধনী হ'ব পৰাকৈ সোণ। দেশৰ ৪৪% সোণ ইয়াত আছে। বহু বছৰ ধৰি এই বিষয়ে আলোচনা হৈ আহিছে। এতিয়া চৰকাৰে 'বিহাৰৰ কেজিএফ'ৰ পৰা সোণ আহৰণৰ অনুশীলন চলাই আছে।

ভাৰতৰ ভূতাত্ত্বিক জৰীপৰ মতে কিমান সোণ আছে জামুইত

বিহাৰৰ জামুই জিলাত (Jamui district) সোণৰ বৃহৎ ভাণ্ডাৰৰ বিষয়ে যোৱা বছৰ লোকসভাত কেন্দ্ৰীয় খনি মন্ত্ৰী প্ৰহ্লাদ যোশীয়ে আলোচনা কৰিছিল। তাৰ পিছত ঘটনাটো দ্ৰুতগতিত চৰ্চালৈ আহিছিল। এতিয়া, বিহাৰ চৰকাৰে ইয়াৰ পৰা সোণ আহৰণৰ অনুমতি দিয়াৰ সিদ্ধান্ত লৈছে। এজন জ্যেষ্ঠ বিষয়াই শনিবাৰে এই বিষয়ে জানিবলৈ দিয়ে। ভাৰতৰ ভূতাত্ত্বিক জৰীপ (Geological Survey of India) অনুসৰি, জামুইত প্ৰায় ২২২.৮৮ নিযুত টন সোণৰ ভাণ্ডাৰ আছে, যাৰ ভিতৰত আছে ৩৭.৬ টন খনিজ যুক্ত আকৰিক, যি হৈছে দেশৰ সোণৰ ৪৪ শতাংশ (India’s largest gold reserve in Jamui)।

বিহাৰৰ জামুই জিলাত বহু বছৰ ধৰি কৰ্মতিয়া, ঝাঝা আৰু চোনোত বৃহৎ পৰিমাণৰ খনিজ পদাৰ্থ থকাৰ ইংগিত পোৱা গৈছিল। এই দিশত ৰাজ্যিক খনি আৰু ভূ-বিজ্ঞান বিভাগে জামুইত সোণৰ ভাণ্ডাৰ অন্বেষণৰ বাবে জিএছআই আৰু ৰাষ্ট্ৰীয় খনিজ উন্নয়ন নিগম (NMDC)কে ধৰি অন্বেষণত নিয়োজিত সংস্থাসমূহৰ সৈতে আলোচনা কৰি আছে।

উল্লেখ্য যে গাঁওখনৰ মানুহে প্ৰকাশ কৰা মতে, প্ৰায় ১৫–১৬ বছৰ আগতে কলকাতাৰ এটা দলো আহিছিল, যিয়ে কৈছিল যে কৰ্মতিয়াত সোণ আছে। ইয়াৰ পিছত কেইবাটাও অনুসন্ধানকাৰী দলে জামুইত সোণ থকাটো নিশ্চিত কৰে।

৫ৰ পৰা ১০ফুট খননতে সোণ ওলাই আহিছিল

গাঁওবাসীয়ে উল্লেখ কৰে যে ১৯৮২ চনত জামুইৰ বেচিৰাগী গাঁৱৰ পতিত ভূমিত সোণ পোৱাৰ বাতৰিটোৱে আন্তঃৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্যায়ত শিৰোনাম দখল কৰিছিল। কোৱা হয় যে কেৱল পাঁচৰ পৰা দহ ফুট খননৰ সময়তে মানুহে সোণৰ কণা পাবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল। যেতিয়া প্ৰশাসন উপস্থিত হৈছিল, কৰ্মতিয়াক প্ৰতিবন্ধিত এলেকা হিচাপে ঘোষণা কৰা হৈছিল। ১৯৮২-১৯৮৬ চনলৈ ভূমি-বাহকসকলৰ নিৰ্দেশত কৰ্মতিয়াত খনন কাৰ্য চলাইছিল, কিন্তু হঠাতে কামটো বন্ধ কৰি দিয়া হৈছিল।

মন্ত্ৰী প্ৰহ্লাদ যোশীৰ মতে

বিহাৰত ২২২.৮৮৫ নিযুত টন সোণ ধাতু আছে, যি হৈছে দেশৰ মুঠ সোণৰ ভাণ্ডাৰৰ ৪৪ শতাংশ।
ৰাষ্ট্ৰীয় খনিজ তালিকা অনুসৰি, ১.৪.২০১৫ তাৰিখলৈকে দেশত প্ৰাথমিক সোণৰ আকৰিকৰ মুঠ সম্পদ ৬৫৪.৭৪ টন সোণ ধাতুৰ সৈতে ৫০১.৮৩ নিযুত টন হ'ব বুলি অনুমান কৰা হৈছে।

ইয়াৰ ভিতৰত, বিহাৰ ২২২.৮৮৫ নিযুত টন (প্ৰতি টনত ৪৪) সোণ সমৃদ্ধ।
Published by:Gautam Barman
First published: