• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • মধ্যপ্ৰদেশ লোকসেৱা আয়োগৰ পৰীক্ষাৰ চূড়ান্ত ফলাফল ঘোষণাত পলম হোৱা বাবে ফল-চিংৰাৰ দোকান খুলি প্ৰতিবাদ কৰিলে এজন পৰীক্ষাৰ্থীয়ে

মধ্যপ্ৰদেশ লোকসেৱা আয়োগৰ পৰীক্ষাৰ চূড়ান্ত ফলাফল ঘোষণাত পলম হোৱা বাবে ফল-চিংৰাৰ দোকান খুলি প্ৰতিবাদ কৰিলে এজন পৰীক্ষাৰ্থীয়ে

মধ্যপ্ৰদেশ লোকসেৱা আয়োগৰ (MPPSC) পৰীক্ষাৰ চূড়ান্ত ফলাফলৰ বাবে দীঘলীয়া অপেক্ষা কৰি কৰি আকাংক্ষীসকলে জীৱিকা নিৰ্বাহৰ বাবে বিকল্প উৎস বিচাৰি উলিয়াবলৈ বাধ্য হৈছে।

মধ্যপ্ৰদেশ লোকসেৱা আয়োগৰ (MPPSC) পৰীক্ষাৰ চূড়ান্ত ফলাফলৰ বাবে দীঘলীয়া অপেক্ষা কৰি কৰি আকাংক্ষীসকলে জীৱিকা নিৰ্বাহৰ বাবে বিকল্প উৎস বিচাৰি উলিয়াবলৈ বাধ্য হৈছে।

বিগত চাৰি বছৰ ধৰি মধ্য প্ৰদেশ লোকসেৱা আয়োগৰ নিযুক্তি পৰীক্ষা সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ অপেক্ষা কৰি থকা আকাংক্ষীসকলে নিজৰ দোকানসমূহৰ নাম পি এছ চি ফলাহাৰ আৰু পি এছ চি চামোছাৱালা ৰাখিছে।

  • Share this:
মধ্যপ্ৰদেশ লোকসেৱা আয়োগৰ (MPPSC) পৰীক্ষাৰ চূড়ান্ত ফলাফলৰ বাবে দীঘলীয়া অপেক্ষা কৰি কৰি আকাংক্ষীসকলে জীৱিকা নিৰ্বাহৰ বাবে বিকল্প উৎস বিচাৰি উলিয়াবলৈ বাধ্য হৈছে। ইন্দোৰৰ ছাত্ৰ-ছাত্ৰী এলেকাত দুখন দোকান মুকলি কৰা হৈছে যিবোৰে কেৱল তেওঁলোকৰ দৈনন্দিন খৰচ মুকলি কৰাৰ বাবেই নহয়, তেওঁলোকৰ প্ৰতিবাদ চিহ্নিত কৰাৰ বাবেও মুকলি কৰা হৈছে বুলি সংস্থাসমূহে কয়।

বিগত চাৰি বছৰ ধৰি মধ্য প্ৰদেশ লোকসেৱা আয়োগৰ নিযুক্তি পৰীক্ষা সম্পূৰ্ণ কৰিবলৈ অপেক্ষা কৰি থকা আকাংক্ষীসকলে নিজৰ দোকানসমূহৰ নাম পি এছ চি ফলাহাৰ আৰু পি এছ চি চামোছাৱালা ৰাখিছে। খবৰ অনুসৰি, এই বছৰবোৰত ১০ লাখৰো অধিক আকাংক্ষীয়ে ১৪০০টা পদৰ বাবে পৰীক্ষা দিছে। কিন্তু পৰীক্ষাৰ চূড়ান্ত ফলাফল এতিয়াও ঘোষণা কৰা হোৱা নাই।

২৮ বছৰীয়া এজন আকাংক্ষী তেজপ্ৰকাশ কুশ্বৱাহাই তেওঁৰ তিনিজন বন্ধু-সুৰজ বুখাৰে, শুভম ঠাকুৰ আৰু প্ৰদীপ মীনাৰ সৈতে তেওঁৰ ষ্টাৰ্ট-আপ ‘পিএছচি ফলাহাৰ’ আৰম্ভ কৰিছিল প্ৰায় দুমাহ পূৰ্বে ভানৱাৰকুৱানৰ উস্তাদ মাৰ্গৰ ভোলাৰাম মেইন গেটত, ইন্দোৰত।

ৰেৱা জিলাৰ বাসিন্দা তেজে কয় যে দিল্লীত ইউ পি এছ চিৰ বাবে দুবছৰ ধৰি বিগত ছয় বছৰ ধৰি অসামৰিক সেৱাৰ পৰীক্ষাৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলাই আহিছিল। এলাহাবাদ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ পৰা স্নাতক আৰু স্নাতকোত্তৰ সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত ২০১৮ চনত দিল্লীলৈ যায় আৰু তাৰ পিছত ২০১৮ চনত পুনৰ ইন্দোৰলৈ যায়। ইউজিচি নেট পৰীক্ষাতো ভূগোলত ক্লিয়াৰ কৰিছিল।

“মই মধ্য প্ৰদেশ লোকসেৱা আয়োগৰ মূল পৰীক্ষা, ২০১৯ দিছো, ২০২০ তো মূল পৰীক্ষা দিছো আৰু ২০২১ তো মূল পৰীক্ষা দিম। কিন্তু সমস্যাটো হ’ল এতিয়ালৈ ফলাফল ঘোষণা কৰা হোৱা নাই আৰু পৰিয়ালৰ আৰ্থিক অৱস্থা সুস্থিৰ নহয় বাবে মা-দেউতাৰ পৰা অত্যধিক হেঁচা পৰিছে। দৈনন্দিন খৰচ পূৰণ কৰিবলৈ কেইটামান কোচিং ক্লাছত পঢ়াইছিলোঁ। বহু কোচিং ইনষ্টিটিউটত কাম কৰিছো যদিও নিয়মীয়া কাম নাছিল৷ গতিকে, মই নিজাববীয়াকৈ কিবা এটা আৰম্ভ কৰাৰ সিদ্ধান্ত লৈছিলো।’- বুলি তেজে প্ৰকাশ কৰে।

তেজে কয় যে তেওঁলোকে পুৱা ৪ বজাত সাৰ পাই বস্তু সাজু কৰি ৰাতিপুৱা ৬.৩০ মান বজাত দোকান খুলে। পুৱা ৯.৩০ বজালৈকে প্ৰায় তিনি ঘণ্টা ধৰি ফ্ৰুট চেট বিক্ৰী কৰে। ইয়াৰ পিছত তেওঁলোকে পঢ়া-শুনাত মনোনিৱেশ কৰে কাৰণ তেওঁলোকৰ মূল লক্ষ্য হৈছে চৰকাৰী বিষয়া হিচাপে সেৱা আগবঢ়োৱা। কেৱল জীৱিকাৰ বাবেই ফল-মূল বিক্ৰী কৰি আছে।

স্বতঃস্ফূৰ্ত ধাৰণাঃ

তেজে কয়, ‘ষ্টাৰ্ট-আপৰ ধাৰণাটো আছিল অতি স্বতঃস্ফূৰ্ত। আমি নিজে খাবলৈ ওচৰৰ ফলৰ মন্দিৰ পৰা অমিতা আনিছিলোঁ। এদিন, মই মোৰ কোঠাত এৰি থৈ যোৱা অমিতা এটা মোৰ এজন বন্ধুক পৰিবেশন কৰিলোঁ আৰু, সেই মুহূৰ্ততে, মই সিদ্ধান্ত ললোঁ যে মই অমিতা বিক্ৰী কৰিম। প্ৰথম দিনা আমি ৬ কেজি অমিতা বিক্ৰী কৰি তাৰ পৰা ৩৫ টকা লাভ কৰিছিলো। আমি এমাহ অবিৰতভাৱে বিক্ৰী কৰি নিয়মীয়াকৈ প্ৰায় ৩০০ টকা লাভ কৰো। ইয়াৰ পিছত আমি ২০০ গ্ৰাম বিভিন্ন জাতৰ ফল থকা এখন প্লেটত ২০ টকা ল’লোঁ।”

ইন্দোৰৰ খাণ্ডৱা নাকাৰ গণেশ নগৰত ৰেৱাৰ বাসিন্দা আকাংক্ষী অজিত সিঙে স্থাপন কৰা আন এটা ষ্টাৰ্ট-আপ ‘পি এছ চি চামোছাৱালা’।

অজিতে কয় যে, ২০১৬ চনত ইণ্টাৰমিডিয়েট পৰীক্ষা সম্পূৰ্ণ কৰাৰ পিছত ২০১৭ চনত এম পি পি এছ চি পৰীক্ষাৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলাবলৈ ইন্দোৰলৈ আহিছিল।২০১৯ আৰু ২০২০ বৰ্ষৰ পি এছ চি পৰীক্ষা দিছিল। এতিয়া ২০২১ৰ পৰীক্ষাৰ বাবে প্ৰস্তুতি চলাইছে।

পৰিয়ালৰ ওপৰত আৰ্থিক বোজা লাঘৱ কৰিবলৈ তেওঁ আৰম্ভ কৰিছিল ষ্টাৰ্ট-আপ। বিগত চাৰি বছৰে এম পি পি এছ চিয়ে চূড়ান্ত ফলাফল ঘোষণা কৰাত ব্যৰ্থ হোৱাৰ বাবে তেওঁৰ পিতৃ-মাতৃৰ হেঁচা ক্ৰমাগতভাৱে বাঢ়ি আহিছে।

‘'তেওঁৰ পঢ়া-শুনাৰ বাবে পৰিয়ালটোৱে প্ৰতি বছৰে প্ৰায় ৭০ হাজাৰ টকা খৰচ কৰি আছে। ফলাফলৰ বিষয়ে সুধিলে আমাৰ হাতত উত্তৰ নাছিল। মই অনুভৱ কৰোঁ যে মই মোৰ মা-দেউতাৰ প্ৰতি দায়বদ্ধতা হৈ পৰিছো৷ গতিকে, মই পঢ়া-শুনাৰ সমান্তৰালভাৱে ষ্টাৰ্ট-আপটোৰ সিদ্ধান্ত লৈছো।'’- বুলি অজিতে কয়। "সদ্যহতে মই নিজেই চিঙৰা প্ৰস্তুত কৰি বিক্ৰী কৰো। বিয়লি ৩ বজাৰ পৰা ৯ বজালৈ প্ৰায় ৬ ঘণ্টা চিঙৰা বিক্ৰী কৰো। বাকী সময়খিনি মই পঢ়া-শুনাৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰো।’-বুলিও তেওঁ উল্লেখ কৰে।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি