• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • APY: অটল পেঞ্চন যোজনাত ডাঙৰ পৰিৱৰ্তন, ১ অক্টোবৰৰ পিছত, আয়কৰ দাতাসকলে বিনিয়োগ কৰিব নোৱাৰিব ...

APY: অটল পেঞ্চন যোজনাত ডাঙৰ পৰিৱৰ্তন, ১ অক্টোবৰৰ পিছত, আয়কৰ দাতাসকলে বিনিয়োগ কৰিব নোৱাৰিব ...

১ অক্টোবৰ, ২০২২-ৰ পিছত, আয়কৰ পৰিশোধ কৰা কোনো ব্যক্তিয়ে APY আঁচনিত বিনিয়োগ কৰিব নোৱাৰিব। এই সন্দৰ্ভত ১০ আগষ্টত জাননী জাৰি কৰা হৈছে।

১ অক্টোবৰ, ২০২২-ৰ পিছত, আয়কৰ পৰিশোধ কৰা কোনো ব্যক্তিয়ে APY আঁচনিত বিনিয়োগ কৰিব নোৱাৰিব। এই সন্দৰ্ভত ১০ আগষ্টত জাননী জাৰি কৰা হৈছে।

১ অক্টোবৰ, ২০২২-ৰ পিছত, আয়কৰ পৰিশোধ কৰা কোনো ব্যক্তিয়ে APY আঁচনিত বিনিয়োগ কৰিব নোৱাৰিব। এই সন্দৰ্ভত ১০ আগষ্টত জাননী জাৰি কৰা হৈছে।

  • Share this:
চৰকাৰে অসংগঠিত খণ্ডত কাম কৰা লোকসকলক পেঞ্চনৰ সুবিধাৰ বাবে আৰম্ভ কৰা অটল পেঞ্চন যোজনাৰ নিয়মত গুৰুত্বপূৰ্ণ পৰিৱৰ্তন কৰিছে। ১ অক্টোবৰ, ২০২২-ৰ পিছত, আয়কৰ পৰিশোধ কৰা কোনো ব্যক্তিয়ে এই আঁচনিত বিনিয়োগ কৰিব নোৱাৰিব। এই সন্দৰ্ভত ১০ আগষ্টত জাননী জাৰি কৰা হৈছে।

২০১৫-১৬ বিত্তীয় বৰ্ষত অটল পেঞ্চন যোজনা (APY) আৰম্ভ কৰা হৈছিল। যিসকলে আন কোনো চৰকাৰী পেঞ্চনৰ সুবিধা ল'ব নোৱাৰে তেওঁলোকৰ বাবে এই আঁচনিখন বিশেষভাৱে আৰম্ভ কৰা হৈছিল। মাত্ৰ ৬ বছৰত, এই আঁচনি ৪ কোটি লোকৰ ওচৰলৈ গৈছিল। যোৱা বিত্তীয় বৰ্ষত হে ৯৯ লাখ লোকে এই আঁচনিত যোগদান কৰিছিল। পেঞ্চন পুঁজি নিয়ামক আৰু উন্নয়ন কৰ্তৃপক্ষৰ মতে, বিত্তীয় বৰ্ষ ২২-ৰ শেষত ৪.০১ কোটি লোকে আঁচনিখনত বিনিয়োগ কৰি আছিল।

এতিয়া নিয়মবোৰ সলনি হৈছে

লাইভ মিণ্টৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি, বিত্ত মন্ত্ৰালয়ৰ অধীনত বিত্তীয় সেৱা বিভাগে জাৰি কৰা জাননীত কোৱা হৈছে যে যিসকলে আয়কৰ পৰিশোধ কৰে তেওঁলোকে অটল পেঞ্চন আঁচনিৰ বাবে আবেদন কৰিব নোৱাৰিব। বিত্ত মন্ত্ৰালয়ৰ নতুন নিয়ম ১ অক্টোবৰ, ২০২২ তাৰিখৰ পৰা কাৰ্যকৰী হ'ব। ১ অক্টোবৰ বা তাৰ পিছত, এই আঁচনিৰ বাবে আবেদন কৰা আয়কৰ দাতাই একাউণ্টটো খুলিব, তেওঁৰ একাউণ্ট বন্ধ কৰা হ'ব আৰু একাউণ্টত জমা কৰা পেঞ্চনৰ ধন গ্ৰাহকসকলক ঘূৰাই দিয়া হ'ব।

১ হাজাৰৰ পৰা ৫ হাজাৰলৈ পেঞ্চন

অটল পেঞ্চন যোজনা (এপিৱাই) হৈছে ভাৰতৰ নাগৰিকসকলৰ বাবে এক পেঞ্চন আঁচনি, যি টো অসংগঠিত খণ্ডৰ শ্ৰমিকসকলৰ বাবে পৰিচালিত হয়। এ.পি.ৱাই.-ৰ অধীনত, নিম্নতম পেঞ্চন ১ হাজাৰ টকা, ২ হাজাৰ টকা, ৩ হাজাৰ টকা, ৪ হাজাৰ টকা বা ৫ হাজাৰ টকালৈকে গেৰাণ্টি দিয়া হয়। গ্ৰাহকসকলে এই একাউণ্টত ধন জমা কৰাৰ পদ্ধতি অনুসৰি, ৬০ বছৰ বয়সত পেঞ্চন দিয়া হয়।
Published by:Kokil Sarma
First published: