• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • 5 States Assembly Elections: ৪ ৰাজ্যত চৰকাৰ গঠনৰ অনুশীলন তীব্ৰতৰ, প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ বাসভৱনত বিশেষ বৈঠক ...

5 States Assembly Elections: ৪ ৰাজ্যত চৰকাৰ গঠনৰ অনুশীলন তীব্ৰতৰ, প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ বাসভৱনত বিশেষ বৈঠক ...

File Photo

File Photo

পাঁচখন ৰাজ্যৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ (5 States Assembly Elections) চাৰি ৰাজ্যত বাম্পাৰ বিজয়ৰ পিছত, চৰকাৰ গঠনৰ অনুশীলন এতিয়া তীব্ৰতৰ হৈছে। বিজেপিৰ জ্যেষ্ঠ নেতাসকলে মঙলবাৰে সন্ধিয়া প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ (PM Narendra Modi)  বাসগৃহত একত্ৰিত হৈছে।

  • Share this:
পাঁচখন ৰাজ্যৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ (5 States Assembly Elections) চাৰি ৰাজ্যত বাম্পাৰ বিজয়ৰ পিছত, চৰকাৰ গঠনৰ অনুশীলন এতিয়া তীব্ৰতৰ হৈছে। একেটা ক্ৰমতে, বিজেপিৰ জ্যেষ্ঠ নেতাসকলে মঙলবাৰে সন্ধিয়া প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ (PM Narendra Modi)  বাসগৃহত একত্ৰিত হৈছে। বৈঠকত কেন্দ্ৰীয় গৃহ মন্ত্ৰী অমিত শ্বাহ, বিজেপি সভাপতি জে পি নাড্ডা আৰু জ্যেষ্ঠ নেতা বি এল সন্তোষ উপস্থিত আছিল। বিজেপিয়ে ৪০৩ টা সমষ্টিৰ ভিতৰত ২৫৫ আৰু ৪১.২৯ শতাংশ ভোট লাভ কৰি উত্তৰ প্ৰদেশত এক ঐতিহাসিক বিজয় লাভ কৰিছে। ইয়াৰ সৈতে, উত্তৰ প্ৰদেশৰ এজন মুখ্যমন্ত্ৰী ৩৭ বছৰৰ পিছত দ্বিতীয় কাৰ্যকালৰ বাবে উভতি আহিছে।

বিজেপিয়ে গোৱাত একক বৃহত্তম দল হিচাপেও আত্মপ্ৰকাশ কৰিছে, য'ত ই ৪০ জনীয়া ৰাজ্যিক বিধানসভাত ২০ খন আসন লাভ কৰিছে আৰু কংগ্ৰেছক ১১ খন আসনত সীমাবদ্ধ কৰিছে। একে সময়তে, মণিপুৰ বিধানসভা নিৰ্বাচনত, বিজেপিয়ে ৰাজ্যখনত একেৰাহে দ্বিতীয়বাৰৰ বাবে সংখ্যাগৰিষ্ঠতা লাভ কৰি চৰকাৰ গঠনকৰাৰ সুযোগ লাভ কৰিছে, আন দলবোৰক এৰি। ইয়াত ৬০ খন বিধানসভা আসনৰ ভিতৰত ৩২ খন আসন জিকিছিল। উত্তৰাখণ্ডত, বিজেপিয়েও ৭০ খন আসনৰ বিধানসভাত দুই-তৃতীয়াংশ সংখ্যাগৰিষ্ঠতা লাভ কৰি একেৰাহে দ্বিতীয়বাৰৰ বাবে ক্ষমতালৈ উভতি আহিছে।

দলটোৱে এতিয়ালৈকে গোৱাত চৰকাৰ গঠনৰ দাবী দাঙি ধৰা নাই
আনকি গোৱাত বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ ফলাফল ঘোষণা হোৱাৰ পাঁচ দিন পাছতো, বিজেপিয়ে পৰৱৰ্তী চৰকাৰ গঠনৰ দাবী দাঙি ধৰা নাই। কাৰ্যকৰী মুখ্যমন্ত্ৰী প্ৰমোদ সাৱন্ত মঙলবাৰে সন্ধিয়া দলৰ সভাপতি জে পি নাড্ডাক লগ কৰিবলৈ দিল্লীত উপস্থিত হৈছিল। বিজেপি সূত্ৰই জনোৱা অনুসৰি, বুধবাৰে বিজেপিৰ গোৱা গোটৰ বিধায়িনী দলৰ এখন বৈঠক বিধায়িনী দলৰ নেতা বাছনি কৰিবলৈ অনুষ্ঠিত হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। বিধায়িনী দলৰ নেতাজন ৰাজ্যখনৰ পৰৱৰ্তী মুখ্যমন্ত্ৰী হ'ব।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি