• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Arunachal Pradesh: চীনৰ পৰা অহা চিয়াং নদীৰ পানীত বোকা, চিন্তিত স্থানীয় বাসিন্দা ...

Arunachal Pradesh: চীনৰ পৰা অহা চিয়াং নদীৰ পানীত বোকা, চিন্তিত স্থানীয় বাসিন্দা ...

অৰুণাচল প্ৰদেশৰ চিয়াং নদীৰ পানী বোকাময় হৈ পৰিছে, যাৰ ফলত চীনৰ ওপৰভাগত সাম্ভাব্য নিৰ্মাণ কাৰ্যকলাপৰ সংকেত দিয়া হৈছে, যাৰ ফলত সীমান্ত ৰাজ্যৰ লোকসকল চিন্তিত হৈ পৰিছে।

অৰুণাচল প্ৰদেশৰ চিয়াং নদীৰ পানী বোকাময় হৈ পৰিছে, যাৰ ফলত চীনৰ ওপৰভাগত সাম্ভাব্য নিৰ্মাণ কাৰ্যকলাপৰ সংকেত দিয়া হৈছে, যাৰ ফলত সীমান্ত ৰাজ্যৰ লোকসকল চিন্তিত হৈ পৰিছে।

অৰুণাচল প্ৰদেশৰ চিয়াং নদীৰ পানী বোকাময় হৈ পৰিছে, যাৰ ফলত চীনৰ ওপৰভাগত সাম্ভাব্য নিৰ্মাণ কাৰ্যকলাপৰ সংকেত দিয়া হৈছে, যাৰ ফলত সীমান্ত ৰাজ্যৰ লোকসকল চিন্তিত হৈ পৰিছে।

  • Share this:
অৰুণাচল প্ৰদেশৰ চিয়াং নদীৰ পানী বোকাময় হৈ পৰিছে, যাৰ ফলত চীনৰ ওপৰভাগত সাম্ভাব্য নিৰ্মাণ কাৰ্যকলাপৰ সংকেত দিয়া হৈছে, যাৰ ফলত সীমান্ত ৰাজ্যৰ লোকসকল চিন্তিত হৈ পৰিছে। বিষয়াসকলে এই তথ্য দিছে। পূব চিয়াং জিলাৰ মুখ্য কাৰ্যালয় পাচিঘাটৰ বিষয়াসকলৰ মতে, নদীখনৰ পানীৰ ৰং সলনি হৈছে আৰু তিনিদিন আগতে ই বোকা হৈ পৰিছিল। পূব চিয়াঙৰ উপায়ুক্ত (ডিচি) তাই টাগুৱে কয়, "পানীত বোকা বৈ আছে, যিটো অস্বাভাৱিক কিয়নো যোৱা কেইদিনমানত অঞ্চলটোত বৰষুণ হোৱা নাই। আমি জলসম্পদ বিভাগৰ বিষয়াসকলৰ সহায়ত পৰিস্থিতি নিৰীক্ষণ কৰি আছো," তেওঁ কয়।

টাগুৱে কৈছে যে এই নদীখনক চীনৰ য়াৰলুং চাংপো বুলি কোৱা হয় আৰু তাত (চীনত) কোনো ধৰণৰ মাটি সংগ্ৰহৰ কাম চলি থাকিব পাৰে। "দেখা গৈছে যে চীনৰ পৰা উদ্ভৱ হোৱা নদীখনৰ ওপৰত কিছুমান নিৰ্মাণ কাৰ্যকলাপ চলি আছে। খেতিৰ বাবে নদীৰ ওপৰত নিৰ্ভৰশীল মাছমৰীয়া আৰু স্থানীয় লোকসকল চিয়াং নদীৰ পানীৰ ৰঙৰ পৰিৱৰ্তনক লৈ চিন্তিত।

পাচিঘাটৰ স্থানীয় বাসিন্দা মিগোম পাৰ্টিনে কয়, "পানীত থকা গধুৰ গাদবোৰে জলজ জীৱবোৰক হত্যা কৰিব পাৰে। কৃষকসকলেও নদীৰ পৰা পানী লয়। আমাৰ গৰুবোৰেও নদীৰ পানী খায়। আমি চিন্তিত যে ইয়াৰ ফলত আমাৰ দৈনন্দিন জীৱন প্ৰভাৱিত হ'ব পাৰে," তেওঁ কয়।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি