• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • অৰুণাচল প্ৰদেশত ভূমিস্খলনত এগৰাকী মহিলাৰ মৃত্যু, আকস্মিক জলপ্লাৱনত সম্পত্তিৰ ব্যাপক ক্ষতি

অৰুণাচল প্ৰদেশত ভূমিস্খলনত এগৰাকী মহিলাৰ মৃত্যু, আকস্মিক জলপ্লাৱনত সম্পত্তিৰ ব্যাপক ক্ষতি

ধাৰাসাৰ বৰষুণৰ ফলত হোৱা আকস্মিক বানপানীৰ ফলত ৰাজ্যৰ ৰাজধানী, ওচৰৰ নাহৰলাগুন চহৰ আৰু ৰাজ্যখনৰ অন্যান্য অঞ্চলত বহুতো ঘৰ আৰু অন্যান্য সম্পত্তি ক্ষতিগ্ৰস্ত হয়।

ধাৰাসাৰ বৰষুণৰ ফলত হোৱা আকস্মিক বানপানীৰ ফলত ৰাজ্যৰ ৰাজধানী, ওচৰৰ নাহৰলাগুন চহৰ আৰু ৰাজ্যখনৰ অন্যান্য অঞ্চলত বহুতো ঘৰ আৰু অন্যান্য সম্পত্তি ক্ষতিগ্ৰস্ত হয়।

দেওবাৰে নিশাৰ পৰা হোৱা প্ৰচণ্ড বৰষুণৰ ফলত ইটানগৰ, নাহৰলাগুন আৰু ৰাজ্যখনৰ অন্যান্য অঞ্চলত হোৱা আকস্মিক জলপ্লাৱনে এক বিস্তৰ ধ্বংস কৰিছে।

  • Share this:

যোৱা সোমবাৰে ইটানগৰত এগৰাকী মহিলাৰ ঘৰ ভূমিস্খলনত উটি যোৱাৰ ফলত মৃত্যু হয় আনহাতে ধাৰাসাৰ বৰষুণৰ ফলত হোৱা আকস্মিক বানপানীৰ ফলত ৰাজ্যৰ ৰাজধানী, ওচৰৰ নাহৰলাগুন চহৰ আৰু ৰাজ্যখনৰ অন্যান্য অঞ্চলত বহুতো ঘৰ আৰু অন্যান্য সম্পত্তি ক্ষতিগ্ৰস্ত হয়।


দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনা বিভাগৰ বিষয়াসকলে প্ৰকাশ কৰা মতে, দেওবাৰে নিশাৰ পৰা হোৱা প্ৰচণ্ড বৰষুণৰ ফলত ইটানগৰ, নাহৰলাগুন আৰু ৰাজ্যখনৰ অন্যান্য অঞ্চলত হোৱা আকস্মিক জলপ্লাৱনে এক বিস্তৰ ধ্বংস কৰিছে। তদুপৰি, বৃহৎ সংখ্যক ঘৰ সম্পূৰ্ণৰূপে ক্ষতিগ্ৰস্ত হৈছে, আনহাতে ইটানগৰ আৰু নাহৰলাগুন চহৰত বানপানীৰ ফলত ১১ খন গাড়ী আৰু কেইখনমান দুচকীয়া বাহন ধুই গৈছিল।


সূত্ৰৰ মতে, ইণ্ডো-চীন সীমান্তৰ ওচৰৰ টাৱাং জিলাত বৰষুণে লুমলা মহকুমাৰ গুৰুত্বপূৰ্ণ অংশসমূহ বিস্তৰভাৱে ধ্বংস কৰি পেলাইছে, যাৰ ফলত পথ আৰু অন্যান্য সংযোগ বিচ্ছিন্ন হৈ পৰিছে।



বৃহৎ বৰষুণৰ ফলত মুখ্য নদীবোৰ বিপদসীমাৰ ওপৰেৰে বৈছে আৰু বিভিন্ন জিলাৰ নিম্ন অঞ্চলত বাস কৰা হাজাৰ হাজাৰ লোক প্ৰভাৱিত হৈছে। যোগাযোগ পুনৰুদ্ধাৰ আৰু ক্ষতিগ্ৰস্ত লোকসকলক পুনৰসংস্থাপন ৰখাৰ বাবে সকলো প্ৰচেষ্টা কৰা হৈছে বুলি সংশ্লিষ্ট কৰ্তৃপক্ষই প্ৰকাশ কৰে।
Published by:Subham Goswami
First published: