• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • অৰুণাচল হেলিকপ্টাৰ দুৰ্ঘটনাঃ পাইলটে এটিচিলৈ জৰুৰী কালীন বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰিছিল, সেনাই দুৰ্ঘটনাৰ তদন্ত আৰম্ভ কৰিছে ...

অৰুণাচল হেলিকপ্টাৰ দুৰ্ঘটনাঃ পাইলটে এটিচিলৈ জৰুৰী কালীন বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰিছিল, সেনাই দুৰ্ঘটনাৰ তদন্ত আৰম্ভ কৰিছে ...

অৰুণাচল প্ৰদেশৰ মিগিঙত সংঘটিত দুৰ্ঘটনাৰ পূৰ্বে সেনাৰ হেলিকপ্টাৰৰ (এএলএইচ) পাইলটে এয়াৰ ট্ৰেফিক কণ্ট্ৰোল (এটিচি) কোঠালৈ কাৰিকৰী সমস্যাৰ বিষয়ে জৰুৰী কালীন বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰিবলৈ "মেয়ডে" কল কৰিছিল। সেনা বিষয়াসকলে শনিবাৰে এই তথ্য দিছে।

অৰুণাচল প্ৰদেশৰ মিগিঙত সংঘটিত দুৰ্ঘটনাৰ পূৰ্বে সেনাৰ হেলিকপ্টাৰৰ (এএলএইচ) পাইলটে এয়াৰ ট্ৰেফিক কণ্ট্ৰোল (এটিচি) কোঠালৈ কাৰিকৰী সমস্যাৰ বিষয়ে জৰুৰী কালীন বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰিবলৈ "মেয়ডে" কল কৰিছিল। সেনা বিষয়াসকলে শনিবাৰে এই তথ্য দিছে।

অৰুণাচল প্ৰদেশৰ মিগিঙত সংঘটিত দুৰ্ঘটনাৰ পূৰ্বে সেনাৰ হেলিকপ্টাৰৰ (এএলএইচ) পাইলটে এয়াৰ ট্ৰেফিক কণ্ট্ৰোল (এটিচি) কোঠালৈ কাৰিকৰী সমস্যাৰ বিষয়ে জৰুৰী কালীন বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰিবলৈ "মেয়ডে" কল কৰিছিল। সেনা বিষয়াসকলে শনিবাৰে এই তথ্য দিছে।

  • Share this:
অৰুণাচল প্ৰদেশৰ মিগিঙত সংঘটিত দুৰ্ঘটনাৰ পূৰ্বে সেনাৰ হেলিকপ্টাৰৰ (এএলএইচ) পাইলটে এয়াৰ ট্ৰেফিক কণ্ট্ৰোল (এটিচি) কোঠালৈ কাৰিকৰী সমস্যাৰ বিষয়ে জৰুৰী কালীন বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰিবলৈ "মেয়ডে" কল কৰিছিল। সেনা বিষয়াসকলে শনিবাৰে এই তথ্য দিছে। একে সময়তে, হেলিকপ্টাৰ দুৰ্ঘটনাৰ ঘটনাত সন্ধানহীন হোৱা অন্তিম সেনা জোৱানজনৰ মৃতদেহ উদ্ধাৰ হৈছে, যাৰ পিছত মুঠ মৃতকৰ সংখ্যা পাঁচলৈ বৃদ্ধি পাইছে। শুকুৰবাৰে ৰাতিপুৱা দুজন পাইলটকে ধৰি পাঁচজন সেনা জোৱানক কঢ়িয়াই নিয়া সেনাৰ হেলিকপ্টাৰখন (এএলএইচ)  পুৱা প্ৰায় ১০.৪৩ বজাত, ই টুটিং চহৰৰ পৰা প্ৰায় ২৫ কিলোমিটাৰ দূৰত মিগিং গাঁৱৰ ওচৰত দুৰ্ঘটনাগ্ৰস্ত হৈছিল।

শুকুৰবাৰে সন্ধিয়া চীনৰ সীমান্তৰ পৰা প্ৰায় ৩৫ কিলোমিটাৰ দূৰত থকা এটা ঘন অৰণ্যযুক্ত পাহাৰীয়া অঞ্চলত দুৰ্ঘটনাস্থলীৰ পৰা আন চাৰিজন সেনা জোৱানৰ মৃতদেহ উদ্ধাৰ কৰা হয়। 'মেয়ডে' কলটো জৰুৰীকালীন পৰিস্থিতিৰ ক্ষেত্ৰত বিমান যানবাহন নিয়ন্ত্ৰণৰ প্ৰতিবেদন দিয়া পাইলটসকলৰ সৈতে সম্পৰ্কিত।"দুৰ্ঘটনাটোৰ আগতে, এটিচিয়ে এটা 'মেয়ডে' কল পাইছিল যিয়ে কাৰিকৰী বা যান্ত্ৰিক বিজুতিসূচক সূচায়। তদন্তৰ (চিঅ'আই) সময়ত এইটোৱেই গুৰুত্ব দিয়া হ'ব," তেওঁ কয় যে দুৰ্ঘটনাটোৰ কাৰণ জানিবলৈ সেনামুখ্য কাৰ্যালয়ৰ দ্বাৰা 'তদন্ত আদালত'ৰ নিৰ্দেশ দিয়া হৈছে।

এএলএইচ পাইলটসকল অভিজ্ঞ আছিল
বিষয়াসকলে কৈছে "এইটো খবৰ পোৱা গৈছে যে উৰণৰ ক্ষেত্ৰত বতৰ ভাল আছিল। পাইলটসকলৰ একেলগে ৬০০ ঘণ্টাতকৈও অধিক সময়ৰ অভিজ্ঞতা আছিল। একে সময়তে, তেওঁ ১.৮০০ ঘণ্টাতকৈও অধিক বিমান সেৱা প্ৰদান কৰিছিল। বিমানখন ২০১৫ চনৰ জুন মাহত সেনাবাহিনীত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছিল," তেওঁলোকে কয়। সেনাই টুইট কৰি কয় "সেনা প্ৰধান মনোজ পাণ্ডে আৰু সকলো সেনা জোৱান মেজৰ বিকাশ ভাম্ভু আৰু মেজৰ মুস্তাফা বোহৰা, চিএফএন অশ্বিন কেভি, হাবিলদাৰ বীৰেশ সিনহা আৰু এন কে ৰোহিতাশ কুমাৰক প্ৰণাম জনাইছো যিয়ে কৰ্তব্যৰ বাবে প্ৰাণ আহুতি দিছে। শোকসন্তপ্ত পৰিয়াললৈ গভীৰ সমবেদনা জ্ঞাপন কৰিছো।"
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি