• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • বিৰল ঘটনা, RTI মতে তথ্য নিদিয়াত জন তথ্য বিষয়াৰ বিৰুদ্ধে গ্ৰেপ্তাৰী পৰোৱানা ৰাজ্যিক তথ্য আয়োগৰ

বিৰল ঘটনা, RTI মতে তথ্য নিদিয়াত জন তথ্য বিষয়াৰ বিৰুদ্ধে গ্ৰেপ্তাৰী পৰোৱানা ৰাজ্যিক তথ্য আয়োগৰ

২০১৭ চনৰ এখন RTI আবেদনৰ তথ্য নিদি বাৰে বাৰে অৱজ্ঞা কৰি আছিল আবেদনকাৰীৰ লগতে আয়োগক।

  • Share this:

মধ্য প্ৰদেশৰ ৰাজ্যিক তথ্য আয়োগে মঙলবাৰে এজন জন তথ্য বিষয়াৰ (PIO) বিৰুদ্ধে তিনি বছৰৰ ভিতৰত আদেশ পালন নকৰাৰ বাবে গ্ৰেপ্তাৰী পৰোৱানা জাৰি কৰিছে।


ৰাজ্যিক তথ্য আয়ুক্ত ৰাহুল সিঙে মুখ্য চিকিৎসা আৰু স্বাস্থ্য বিষয়া (CMHO) বুৰহানপুৰৰ ডাঃ বিক্ৰম সিং বাৰ্মাৰ বিৰুদ্ধে যোৱা দুবছৰত আয়োগে জাৰি কৰা উপস্থিতিৰ জাননী অনুসৰণ নকৰাৰ বাবে গ্ৰেপ্তাৰী পৰোৱানা জাৰি কৰিছে। সিং বুৰহানপুৰ জিলাৰ স্বাস্থ্য সেৱাৰ জন তথ্য বিষয়া আছিল, যাক তথ্যৰ অধিকাৰ (RTI) আইনৰ অধীনত নাগৰিকসকলক তথ্য প্ৰদান কৰাৰ দায়িত্ব দিয়া হৈছিল।


সদাশিৱ সোনৱানে নামৰ এগৰাকী লোকে ১০ আগষ্ট, ২০১৭ তাৰিখে ড০ বিক্ৰম সিং বাৰ্মাৰ ওচৰত এক আবেদন দাখিল কৰিছিল। সোনৱানে বুৰহানপুৰ জিলাৰ স্বাস্থ্য বিভাগত চালকৰ নিযুক্তি আৰু নিযুক্তি সম্পৰ্কীয় তথ্য বিচাৰিছিল। বাৰ্মাই নিৰ্ধাৰিত ৩০ দিনৰ ভিতৰত আৰ টি আই আবেদনৰ প্ৰতি সঁহাৰি দিয়া নাছিল, যাৰ পিছত আবেদনকাৰীয়ে প্ৰথম আপীল দাখিল কৰিছিল।


প্ৰথম আপীল কৰ্তৃপক্ষই বাৰ্মাক ৭ অক্টোবৰ, ২০১৭ তাৰিখে সোনৱানেক তথ্য দিবলৈ কৈ নিৰ্দেশ জাৰি কৰিছিল। কিন্তু বাৰ্মাই পুনৰ সোনৱানেক তথ্য প্ৰদান কৰাত ব্যৰ্থ হৈছিল। সোনৱানে ২২ মাৰ্চ, ২০১৮ত ৰাজ্যিক তথ্য আয়োগৰ ওচৰত দ্বিতীয়বাৰ আপীল দাখিল কৰে। শুনানিৰ সময়ত আয়োগে ১৮ অক্টোবৰ ২০১৯ আৰু ১০ ফেব্ৰুৱাৰী, ২০২১ৰ ভিতৰত কেইবাটাও চমন জাৰি কৰিছিল যাক বাৰ্মাই সন্মান কৰাত ব্যৰ্থ হৈছিল।


অভিযোগ মতে, তেওঁ তেওঁৰ কামবোৰ ন্যায়সঙ্গত কৰি কোনো দস্তাবেজ প্ৰস্তুত কৰা নাছিল। আয়োগে তেতিয়া মধ্যপ্ৰদেশৰ স্বাস্থ্য সেৱা সঞ্চালকালয়ৰ আয়ুক্ত আকাশ ত্ৰিপাঠীক বাৰ্মাৰ উপস্থিতি নিশ্চিত কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়ে। কিন্তু আয়োগে সন্তুষ্টিদায়ক সঁহাৰি লাভ কৰাত ব্যৰ্থ হয় আৰু বাৰ্মাক ১৮ ডিচেম্বৰ, ২০২০ তাৰিখে ২৫,০০০ টকাৰ জৰিমনা আৰোপ কৰে, ত্ৰিপাঠীক জৰিমনা পৰিমাণটো পুনৰুদ্ধাৰ কৰিবলৈ কয় যদিও এমাহৰ ভিতৰত আয়োগৰ ওচৰত জমা কৰাত বিফল হয়।


আয়োগে এপ্ৰিল আৰু আগষ্ট ২০২১ৰ ভিতৰত তিনিবাৰ ত্ৰিপাঠীক এই নিৰ্দেশনা পুনৰাবৃত্তি কৰিব লগা হৈছিল, কোনো উপযুক্ত সঁহাৰি নোপোৱা বাবে। শেষত আয়োগে মঙলবাৰে ত্ৰিপাঠীৰ আদেশ পালন কৰাত ব্যৰ্থ হোৱাৰ বাবে কাৰণ দৰ্শোৱাৰ জাননী জাৰি কৰে।


ৰাজ্যিক তথ্য আয়ুক্ত ৰাহুল সিঙে কয় যে "পিআইঅ' (বাৰ্মা) আৰু আয়ুক্ত (ত্ৰিপাঠী)ৰ আচৰণ আৰু আচৰণে স্বচ্ছ আৰু দায়বদ্ধ শাসন সৃষ্টিৰ বাবে সংসদৰ দ্বাৰা গৃহীত আইনৰ প্ৰতি উদাসীনতা, অৱজ্ঞা স্পষ্টভাৱে প্ৰতিফলিত কৰে।" তেওঁ এয়া হতাশাজনক বুলি উল্লেখ কৰে। শেষত ৰাকেশ সিঙে জাৰি কৰা গ্ৰেপ্তাৰী পৰোৱানাত ইন্দোৰ ডিভিজনৰ উপ–মহাপৰিদৰ্শকক ৫ অক্টোবৰ ২০২১ তাৰিখে দুপৰীয়া ১২ বজাত আয়োগৰ সন্মুখত ড০ বিক্ৰম সিং বাৰ্মাৰ ব্যক্তিগত উপস্থিতি নিশ্চিত কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়ে।

Published by:Gautam Barman
First published: