মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» দেশ

»National Cooperative Conference: প্ৰথমখন ৰাষ্ট্ৰীয় সমবায় সন্মিলনত ভাষণ দিলে অমিত শ্বাহে, সমবায়ক লৈ ১০টা গুৰুত্বপূৰ্ণ বক্তব্য

National Cooperative Conference: প্ৰথমখন ৰাষ্ট্ৰীয় সমবায় সন্মিলনত ভাষণ দিলে অমিত শ্বাহে, সমবায়ক লৈ ১০টা গুৰুত্বপূৰ্ণ বক্তব্য

News18 Assam | News18-Assam
Updated:September 25, 2021, 4:27 PM IST
National Cooperative Conference: প্ৰথমখন ৰাষ্ট্ৰীয় সমবায় সন্মিলনত ভাষণ দিলে অমিত শ্বাহে, সমবায়ক লৈ ১০টা গুৰুত্বপূৰ্ণ বক্তব্য
দেশৰ অৰ্থনীতিক ৫ ট্ৰিলিয়ন ডলাৰলৈ লৈ যোৱাৰ বাবে সকলো সম্ভৱপৰ চেষ্টা চলোৱা হ'ব।

দেশৰ অৰ্থনীতিক ৫ ট্ৰিলিয়ন ডলাৰলৈ লৈ যোৱাৰ বাবে সকলো সম্ভৱপৰ চেষ্টা চলোৱা হ'ব।

  • News18 Assam
  • Last Updated: September 25, 2021, 4:27 PM IST
  • Share this:

কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহে শনিবাৰে দেশৰ প্ৰথমখন ৰাষ্ট্ৰীয় সমবায় সন্মিলন (National Cooperative Conference) সম্বোধন কৰে। তেওঁ সমবায় খণ্ডক দেশৰ উন্নয়নৰ এক গুৰুত্বপূৰ্ণ সংযোগ হিচাপে অভিহিত কৰে আৰু কয় যে এই খণ্ডটোৰে দেশৰ অৰ্থনীতিক ৫ ট্ৰিলিয়ন ডলাৰলৈ লৈ যোৱাৰ বাবে সকলো সম্ভৱপৰ চেষ্টা চলোৱা হ'ব।


গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহে আজি নতুন সমবায় নীতি প্ৰণয়নৰ বিষয়ে ঘোষণা কৰে। তেওঁ কয় যে সমবায় আন্দোলন আজি অধিক প্ৰাসংগিক আৰু সমবায়সমূহে দেশৰ উন্নয়নত এক গুৰুত্বপূৰ্ণ অৱদান আগবঢ়াব পাৰে।


উল্লেখ্য, সাধাৰণ বাজেট-২০২১ত চৰকাৰে সমবায় মন্ত্ৰালয় গঠনৰ কথা ঘোষণা কৰে আৰু কেন্দ্ৰীয় গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহক নতুন মন্ত্ৰালয়ৰ অতিৰিক্ত দায়িত্ব প্ৰদান কৰা হৈছিল। আজি প্ৰথমখন সমবায় সন্মিলনত ভাষণ দি অমিত শ্বাহে কয়, "মই গৌৰৱান্বিত যে মই সমবায় মন্ত্ৰালয়ৰ প্ৰথমগৰাকী মন্ত্ৰী আৰু ইয়াৰ বাবে মই প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদী (Narendra Modi) ডাঙৰীয়াক ধন্যবাদ জনাব বিচাৰোঁ যিয়ে মোক এই সুযোগ প্ৰদান কৰিছিল। স্বাধীনতাৰ ৭৫ বছৰৰ পিছত আৰু যি সময়ত সমবায় আন্দোলনৰ আটাইতকৈ বেছি প্ৰয়োজন আছিল, সেই সময়তে দেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে এক স্বতন্ত্ৰ সমবায় মন্ত্ৰালয় গঠন কৰিছিল, মই আপোনালোক সকলোৰে হৈ তেওঁক বহুত ধন্যবাদ জনাইছোঁ।''



সমবায় সন্মিলনত অমিত শ্বাহৰ ১০টা বিশেষ বক্তব্য


–গৃহমন্ত্ৰী অমিত শ্বাহে কয় যে দেশৰ ৩৬ লাখ কোটি পৰিয়াল সমবায় খণ্ডৰ সৈতে জড়িত।  এই সমবায়সমূহ দৰিদ্ৰ আৰু পিছপৰা লোকসকলৰ বিকাশৰ বাবে। সমবায়সমূহ ভাৰতৰ সংস্কাৰত আছে, সেয়ে সকলোকে একলগে লৈ আগবাঢ়িব লাগিব।


–অমিত শ্বাহে কয় যে আৰম্ভণিতে ৮০জন কৃষক আমুল কোম্পানীৰ সৈতে জড়িত আছিল। কিন্তু আমুলে যিটো কৰিছিল, সেয়া ডাঙৰ কৰ্পোৰেটেও কৰিব নোৱাৰিলে। আজি ৩৬ লাখ কৃষক আমুলৰ সৈতে আছে। অমিত শ্বাহে কয় যে খুব কম মানুহে জানে যে লিজ্জাত পাপৰো সহযোগিতামূলক। দেশৰ মহিলাসকলে আমুল আৰু লিজ্জাতৰ সফলতাত অৰিহণা যোগাইছে।


–আজি, দেশৰ প্ৰায় ৯১% গাঁৱত সৰু–ডাঙৰ সমবায় আছে, যি পৃথিৱীৰ কোনো এখন দেশতে বিৰল। তেওঁ কয় যে সমবায় মন্ত্ৰালয়টো আধুনিকীকৰণ, স্বচ্ছ আৰু প্ৰতিযোগিতামূলক কৰি ৰখাৰ বাবে প্ৰস্তুত কৰা হৈছে।



–প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে সৃষ্টি কৰা সহযোগিতা মন্ত্ৰালয়ৰ লক্ষ্য হৈছে গ্ৰাম্য অঞ্চলসমূহত উন্নয়নৰ প্ৰচাৰ কৰা। গ্ৰাম্য অঞ্চলৰ প্ৰতিজন দুখীয়া লোকৰ উন্নয়ন অনাৰ প্ৰত্যাহ্বান অতিক্ৰম কৰাটো এই মন্ত্ৰালয়ৰ দায়িত্ব। তেওঁ কয় যে মোদীয়ে যোৱা সাত বছৰত কৃষিখণ্ডত আমূল পৰিৱৰ্তন আনিছে। ২০০৯-১০ বৰ্ষত কৃষিৰ বাজেট আছিল ১২,০০০ কোটি টকা। ২০২০-২১ বৰ্ষত মোদী চৰকাৰে কৃষিৰ বাজেট ১,৩৪,৪৯৯ কোটি টকালৈ বৃদ্ধি কৰে।

–ভাৰত চৰকাৰৰ সমবায় মন্ত্ৰালয়ে সকলো ৰাজ্যৰ সৈতে সহযোগিতাৰে আগবাঢ়িব, ই কোনো ৰাজ্যৰ সৈতে সংঘাতৰ বাবে নহয়। চৰকাৰী সমিতিসমূহক মাটিৰ স্তৰলৈ লৈ যোৱাৰ কাম এই মন্ত্ৰালয়ৰ অধীনত কৰা হ'ব।


-অটলজীয়ে আগতে ২০০২ চনত অনা নতুন সমবায় নীতি এতিয়া মোডীজীয়ে ২০২২ চনত আনিব। স্বাধীনতাৰ অমৃত মহোৎসৱত নতুন সমবায় নীতি প্ৰস্তুতিৰ কাম আৰম্ভ কৰা হ'ব।


– সমবায় আন্দোলন আজিৰ দিনত আটাইতকৈ প্ৰাসংগিক। ইয়াৰ দ্বাৰা প্ৰতিখন গাঁওক সমবায়ৰ সৈতে সংযোগ কৰি, সহযোগিতাৰ পৰা সমৃদ্ধিৰ মন্ত্ৰেৰে প্ৰতিখন গাঁওক সমৃদ্ধ কৰি দেশক সমৃদ্ধ কৰিব লাগিব আৰু এয়াই হৈছে সমবায়ৰ ভূমিকা।


– দেশৰ উন্নয়নত সমবায়সমূহে অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ অৱদান আগবঢ়াব পাৰে। সমবায়সমূহে দেশৰ উন্নয়নত আজিও অৰিহণা যোগাই আছে। এতিয়া এই দিশত নতুনকৈ চিন্তা কৰিব লাগিব, নতুনকৈ ৰেখাংকন কৰিব লাগিব, কামৰ পৰিসৰ সম্প্ৰসাৰিত কৰিব লাগিব, স্বচ্ছতা আনিব লাগিব।


–সমবায় অবিহনে গৰিব কল্যাণ কল্পনা কৰিব নোৱাৰি। স্বাধীনতাৰ ৭৫ বছৰৰ পিছত আৰু যি সময়ত সমবায় আন্দোলনৰ আটাইতকৈ বেছি প্ৰয়োজন হৈছিল, সেই সময়তে দেশৰ প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে এক স্বতন্ত্ৰ সহযোগিতা মন্ত্ৰালয় গঠন কৰিছিল, মই আপোনালোক সকলোৰে হৈ তেওঁক বহুত ধন্যবাদ জনাইছো।

Published by: Gautam Barman
First published: September 25, 2021, 4:21 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি