உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • nation
    • »
    • কোৰোণাৰ সঠিক আগজাননী দিয়া বিল গেটছৰ সকীয়নি আহি আছে এই দুটা ভয়ংকৰ বিপদ!

    কোৰোণাৰ সঠিক আগজাননী দিয়া বিল গেটছৰ সকীয়নি আহি আছে এই দুটা ভয়ংকৰ বিপদ!

    • Share this:
    নিউয়ৰ্ক: যি সময়ত বিভিন্ন দেশে ক’ৰনা ভাইৰাছৰ বিৰুদ্ধে টিকাকৰণ অভিযান আৰম্ভ কৰিছে, আমেৰিকান ব্যৱসায়ী আৰু মাইক্ৰছফ্টৰ প্ৰতিষ্ঠাপক বিল গেটছে বিশ্বক ২০১৫ চনত মহামাৰী বিধৰ বিষয়ে সতৰ্ক কৰিছিল। বিল গেটছে বিশ্বক আৰু দুটা ভাবুকিৰ বিষয়ে সতৰ্ক কৰিছে। তেওঁ কয় যে জলবায়ু পৰিৱৰ্তন আৰু জৈৱ-আতংকতাই আগন্তুক দিনত বিশ্বজুৰি লাখ লাখ লোকৰ মৃত্যুৰ কাৰণ হ’ব পাৰে। তেওঁ এটা ইউটিউব অনুষ্ঠানত এই কথাখিনি কৈছিল।

    উল্লেখযোগ্য যে পাঁচ বছৰ আগতো তেওঁ বিশ্বক ক’ৰনা ভাইৰাছৰ দৰে মহামাৰী সম্পৰ্কে সতৰ্ক কৰিছিল। সেই সময়ত তেওঁ কৈছিল যে অনাগত দিনবোৰত, এটা ভাইৰাছ আহিব যাৰ ভয়ত মানুহে বজাৰলৈ যাবলৈ ভয় কৰিব। ইয়াৰ উপৰিও, মানুহে বিমানত উঠিবলৈ ভয় কৰিব।

    বিল গেটছে কয়, "আহিবলগীয়া বছৰবোৰত, জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ ফলত প্ৰতি বছৰে যিকোনো মহামাৰীৰ তুলনাত অধিক লোকৰ মৃত্যু হ'ব। তদুপৰি, জৈৱ-আতংকৰ ভাবুকি বিশ্বত বিয়পি পৰিছে। পৃথিৱী ধ্বংস কৰিবলৈ যিকোনো ভাইৰাছ সৃষ্টি কৰিব পাৰে। এই দুটা বস্তুৱে বৰ্তমানৰ ক’ৰনা ভাইৰাছতকৈ বিশ্বত অধিক ধ্বংসৰ সৃষ্টি কৰিব পাৰে।"

    বিপদৰ সতৰ্কবাণী
    গেটছে অনুষ্ঠানটোত এইটোও কৈছিল যে বিশ্বত কোনো মহামাৰী ৰোধ কৰিব নোৱাৰি। ইয়াৰ পৰিৱৰ্তে, আমি ইয়াৰ মোকাবিলা কৰিবলৈ সাজু হ'ব লাগিব। তেওঁ লগতে কৈছিল যে শ্বাসজনিত ভাইৰাছ অত্যন্ত বিপদজনক। সময়ে-সময়ে এইবোৰ মানুহৰ মাজত বিয়পি পৰে। ইয়াৰ দ্বাৰা সংক্ৰমিত হোৱাৰ পিছতো এইসমূহ বহুবাৰ চিনাক্ত কৰা নহয়, আনহাতে ইবলাৰ দৰে সংক্ৰমণত, ব্যক্তিজন ইমান অসুস্থ হৈ পৰে যে তেওঁক পোনপটীয়াকৈ চিকিৎসালয়ত ভৰ্তি কৰা হয়।

    ৬ বছৰ আগতে ক’ৰনাৰ ভৱিষ্যতবাণী
    মাইক্ৰছফ্টৰ প্ৰতিষ্ঠাতাজনে কেইদিনমান আগতে এটা ইউটিউব চেনেল ভেৰিটেচিয়াম চলোৱা ডেৰেক মুলৰ সৈতে বাৰ্তালাপ কৰিছিল, আৰু কৈছিল যে তেওঁ তেওঁৰ ভৱিষ্যতবাণীৰ বিষয়ে ভাল অনুভৱ নকৰে। গেটছে ছয় বছৰ আগতো ক’ৰনাৰ ভৱিষ্যতবাণী কৰিছিল।
    First published: