• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • "All Is Not Well In Ladakh": 'থ্ৰী ইডিয়টছ'ক অনুপ্ৰাণিত কৰা সোণম ৱাংচুকে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীলৈ জনালে এই আহ্বান

"All Is Not Well In Ladakh": 'থ্ৰী ইডিয়টছ'ক অনুপ্ৰাণিত কৰা সোণম ৱাংচুকে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীলৈ জনালে এই আহ্বান

সোণম ৱাংচুকে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীলৈ জনালে এই আহ্বান

সোণম ৱাংচুকে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীলৈ জনালে এই আহ্বান

এএনআইৰ সৈতে কথা পাতি ৱাংচুকে লগতে প্ৰকাশ কৰে যে তেওঁ বিচাৰে যে তেওঁৰ বাৰ্তা গণৰাজ্য দিৱসত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদী আৰু জনসাধাৰণৰ মাজলৈ যাওক, যাৰ বাবে তেওঁ খাৰডংলা পাছত পাঁচদিনীয়া অনশনত বহিব।

  • Share this:

বলীউডৰ ছবি ‘৩ ইডিয়টছ’ৰ জীৱন কাহিনীক অনুপ্ৰাণিত কৰা লাডাখৰ সমাজ সংস্কাৰবাদী সোণম ৱাংচুকে লাডাখৰ সুৰক্ষা নিশ্চিত কৰাৰ বাবে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীক আহ্বান জনাইছে কাৰণ অধ্যয়নত কেন্দ্ৰটোৰ প্ৰায় ২/৩ ভাগ অঞ্চল হিমবাহত বিলুপ্ত হোৱাৰ কথা প্ৰকাশ পাইছে।


দেওবাৰে এএনআইৰ সৈতে হোৱা কথা-বতৰাত সোণম ৱাংচুকে কয় যে যদিহে অসাৱধানতা অব্যাহত থাকে আৰু লাডাখক উদ্যোগসমূহৰ পৰা সুৰক্ষা প্ৰদানৰ পৰা বিৰত থাকে তেন্তে ইয়াৰ হিমবাহবোৰ বিলুপ্ত হৈ যাব, যাৰ ফলত ভাৰত আৰু ইয়াৰ চুবুৰীত পানীৰ অভাৱৰ বাবে বিৰাট সমস্যাৰ সৃষ্টি হ’ব।


"যদি ব্যৱস্থা গ্ৰহণ কৰা নহয়, তেন্তে লাডাখত উদ্যোগ, পৰ্যটন, আৰু বাণিজ্যৰ উন্নতি অব্যাহত নাথাকিব আৰু অৱশেষত ইয়াক শেষ কৰিব। কাশ্মীৰ বিশ্ববিদ্যালয় আৰু অন্যান্য গৱেষণা সংস্থাৰ শেহতীয়া অধ্যয়নত এই সিদ্ধান্ত লোৱা হৈছে যে লেহ-লাডাখৰ হিমবাহসমূহৰ প্ৰায় ২/ ৩য় বিলুপ্ত হৈ যাব যদিহে সেইবোৰ সঠিক যত্ন লোৱা নহয়। কাশ্মীৰ বিশ্ববিদ্যালয়ৰ এক অধ্যয়নত দেখা গৈছে যে ঘাইপথ আৰু মানুহৰ কাৰ্যকলাপে আগুৰি থকা হিমবাহবোৰ তুলনামূলকভাৱে অধিক দ্ৰুত হাৰত গলিছে।’ বুলিও ৱাংচুকে কয়।


"কেৱল আমেৰিকা আৰু ইউৰোপৰ গোলকীয় উষ্ণতাৰ বাবে এই জলবায়ু পৰিৱৰ্তন দায়ী নহয়, ইয়াৰ বাবে স্থানীয় প্ৰদূষণ আৰু নিৰ্গমন সমানেই দায়ী। লাডাখৰ দৰে অঞ্চলত নূন্যতম মানৱীয় কাৰ্যকলাপ হ'ব লাগে যাতে স্থানীয় লোকৰ বাবে হিমবাহবোৰ অক্ষত অৱস্থাত থাকিব পাৰে ইয়াত আৰু সমগ্ৰ দেশখনতে" বুলিও তেওঁ কয়।


ইয়াৰ উপৰিও বহনক্ষম উন্নয়ন গ্ৰহণৰ প্ৰয়োজনীয়তাৰ ওপৰত গুৰুত্ব আৰোপ কৰি অভিযন্তালৈ পৰিণত হোৱা শিক্ষা সংস্কাৰকগৰাকীয়ে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীক লাডাখ আৰু অন্যান্য হিমালয় অঞ্চলসমূহক “ঔদ্যোগিক শোষণ”ৰ পৰা সুৰক্ষা নিশ্চিত কৰিবলৈ আহ্বান জনায়। ই জনসাধাৰণৰ জীৱন আৰু কৰ্মসংস্থাপন সুৰক্ষিত কৰাত সহায় কৰিব বুলিও তেওঁ লগতে কয়।


"এই ঔদ্যোগিক শোষণৰ পৰা লাডাখৰ লগতে অন্যান্য হিমালয় অঞ্চলসমূহক সুৰক্ষা প্ৰদান কৰিবলৈ প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীলৈ মোৰ আহ্বান, কিয়নো ইয়াৰ দ্বাৰা জনসাধাৰণৰ জীৱন আৰু কৰ্মসংস্থাপনৰ ওপৰত প্ৰভাৱ পৰিব আৰু সুৰক্ষিত হ'ব। অৱশ্যে মই বিশ্বাস কৰোঁ যে চৰকাৰৰ উপৰিও জনসাধাৰণো সমানে সচেতন হ'ব লাগে। জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ প্ৰতি চিন্তিত আৰু ইয়াক লাঘৱ কৰাৰ ব্যৱস্থাৰ যত্ন লোৱা।" লগতে তেওঁ কয় যে সম্পদসমূহ উন্নয়নৰ লক্ষ্য পূৰণৰ বাবে ব্যৱহাৰ কৰা হৈছে আৰু লগতে অনাগত প্ৰজন্মৰ বাবে সংৰক্ষণ কৰি ৰখাৰ লগতে প্ৰকৃতি অব্যাহত থাকিব পৰাকৈ বহনক্ষম জীৱন-যাপনৰ পদ্ধতিৰ সৈতে খাপ খুৱাই লোৱাত গুৰুত্ব আৰোপ কৰে মানুহক ইয়াৰ সম্পদ আৰু সেৱা প্ৰদান কৰা।


তেওঁ লগতে শিশুসকলক খাদ্য আৰু কাপোৰৰ অপচয়ৰ পৰা আঁতৰি থাকিবলৈ আহ্বান জনায় কাৰণ ইয়াৰ বিনিময়ত পৰিৱেশৰ কাৰিকৰী ক্ষতি হয়।


ৱাংচুকে নিজৰ ইউটিউব চেনেলত শ্বেয়াৰ কৰা ১৩ মিনিটৰ এটা ভিডিঅ’ত তেওঁ দেশৰ লগতে বিশ্ববাসীক ‘জৰুৰীভাৱে’ আহ্বান জনাইছে যে লাডাখৰ “পৰিৱেশৰ প্ৰতি সংবেদনশীল” অঞ্চলটো সুৰক্ষিত কৰাত সহায় কৰক। ভাৰতীয় সংবিধানৰ ষষ্ঠ অনুসূচীৰ অধীনত পৰিৱেশ তন্ত্ৰৰ হস্তক্ষেপ আৰু সুৰক্ষাৰ বাবেও তেওঁ প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীক আহ্বান জনাইছে।


"এয়া লাডাখৰ (ভাৰতীয় হিমালয়ত) সোণম ৱাংচুকৰ পৰা ভাৰতৰ জনসাধাৰণ আৰু বিশ্ববাসীলৈ এক জৰুৰী আহ্বান যাতে পৰিৱেশৰ প্ৰতি সংবেদনশীল লাডাখ অঞ্চলটোক সুৰক্ষা প্ৰদান কৰাত সহায় কৰে ভাৰতীয় সংবিধানৰ ষষ্ঠ সূচী অনুসৰি," বুলি Youtube ভিডিঅ'টোৰ বৰ্ণনাত লিখা আছিল।


"লাডাখত সকলো ভাল নহয়! মোৰ শেহতীয়া ভিডিঅ'টোত মই @narendramodi ji ক আহ্বান জনাইছো যে তেওঁ হস্তক্ষেপ কৰক & ইক'-ফ্ৰেজিল লাডাখক সুৰক্ষা প্ৰদান কৰক। চৰকাৰ আৰু বিশ্বৰ দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰিবলৈ মই ২৬ জানুৱাৰীৰ পৰা ১৮০০০ফুট উচ্চতাত -৪০ ডিগ্ৰী চেলছিয়াছত খাৰডুংলা পাছত ৫ দিনীয়া #ClimateFast ত বহিবলৈ পৰিকল্পনা কৰিছো।" বুলি তেওঁ উল্লেখ কৰে।





এএনআইৰ সৈতে কথা পাতি ৱাংচুকে লগতে প্ৰকাশ কৰে যে তেওঁ বিচাৰে যে তেওঁৰ বাৰ্তা গণৰাজ্য দিৱসত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদী আৰু জনসাধাৰণৰ মাজলৈ যাওক, যাৰ বাবে তেওঁ খাৰডংলা পাছত পাঁচ দিনীয়া অনশনত বহিব।


তেওঁ এএনআইক কয় যে মই এই ৫ দিনীয়া দীঘলীয়া অনশন খাৰডংলা পাছত মাইনাছ ৪০ ডিগ্ৰী উষ্ণতাত ৰাখি মোৰ বাৰ্তা প্ৰেৰণ কৰিম যে আমি পৃথিৱীৰ প্ৰতি এনে বিপদ কৰি থাকিলে এই হিমবাহবোৰ আৰু জীয়াই নাথাকিব।


আন এটা টুইটত ৱাংচুকে লিখিছে: "২৬ জানুৱাৰীৰ পৰা আৰম্ভ হোৱা #খাৰডুংলা ১৮,০০০ ফুট মাইনাছ ৪০ ডিগ্ৰী চেলছিয়াছত মোৰ #ClimateFast ৰ বাবে এটা TEST RUN... কিন্তু পৰীক্ষাটো মোৰ ছাদত #HIAL Phyang ত ১১,৫০০ ফুটত -২০ ৰ বিষয়ে আপডেট কৰিব।" ৰাতিপুৱাৰ অভিজ্ঞতা #SaveLadakh."


১৯৬৬ চনত জন্মগ্ৰহণ কৰা মেকানিকেল ইঞ্জিনিয়াৰ তথা হিমালয়ান ইনষ্টিটিউট অৱ অলটাৰনেটিভছ, লাডাখৰ (এইচ আই এ এল) সঞ্চালক ৱাংচুকে ২০১৮ চনত মেগছেছে বঁটা লাভ কৰিছিল।


২০০৯ চনৰ আমিৰ খানৰ 'থ্ৰী ইডিয়টছ' ছবিখনত কৰা ফুনছুখ ৱাংড়ুৰ কাল্পনিক চৰিত্ৰটোক ৱাংচুকৰ ব্যক্তিত্বই অনুপ্ৰাণিত কৰিছিল।


লাডাখৰ এই অভিযন্তাগৰাকীয়ে তেওঁৰ উদ্ভাৱনীমূলক বিদ্যালয় লাডাখৰ ছাত্ৰ শিক্ষা আৰু সাংস্কৃতিক আন্দোলন (SECMOL) স্থাপনৰ বাবে পৰিচিত, যাৰ কেম্পাছ সৌৰশক্তিৰ দ্বাৰা চলি থাকে আৰু ৰন্ধা-বঢ়া, পোহৰ, গৰম কৰাৰ বাবে কোনো জীৱাশ্ম ইন্ধন ব্যৱহাৰ নকৰে। লাডাখী শিশু আৰু যুৱক-যুৱতীসকলক সহায় কৰাৰ লগতে ব্যৱস্থাটোৱে ব্যৰ্থ বুলি অভিহিত কৰা ছাত্ৰ-ছাত্ৰীসকলক প্ৰশিক্ষণ দিয়াৰ লক্ষ্যৰে ১৯৮৮ চনত তেওঁ SECMOL স্থাপন কৰে। ১৯৯৪ চনত ৱাংচুকে চৰকাৰী বিদ্যালয় ব্যৱস্থাত সংস্কাৰ আনিবলৈ অপাৰেচন নিউ হোপ আৰম্ভ কৰে।

Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি