• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • Gujrat Election Results: বিজেপিৰ জয়ৰ ৫ টা কাৰণ : কংগ্ৰেছৰ 'ৰাৱণ'ৰ পৰা আৰম্ভ কৰি মোদী মেজিকলৈকে

Gujrat Election Results: বিজেপিৰ জয়ৰ ৫ টা কাৰণ : কংগ্ৰেছৰ 'ৰাৱণ'ৰ পৰা আৰম্ভ কৰি মোদী মেজিকলৈকে

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডী বিজেপিৰ জয়ৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ কাৰক হিচাপে প্ৰমাণিত হ’ল।

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডী বিজেপিৰ জয়ৰ আটাইতকৈ ডাঙৰ কাৰক হিচাপে প্ৰমাণিত হ’ল।

নিৰ্বাচনৰ কিছুদিন পূৰ্বে গুজৰাটৰ মৰ্বিত এখন দলং ভাঙি বহু লোকে প্ৰাণ হেৰুৱাইছিল। নিৰ্বাচনী বিশেষজ্ঞসকলে ইয়াক বিজেপিৰ বাবে এক ডাঙৰ বিপৰ্যয় বুলি গণ্য কৰিছিল। কিন্তু ট্ৰেণ্ডে কয় যে সেই দুৰ্ঘটনাৰ বাবে বিজেপিৰ অলপো ক্ষতি হোৱা নাই।

  • Share this:
পূৰ্বতে কেতিয়াও দেখা নোপোৱা গুজৰাট বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ ফলাফলে এইবাৰ ইতিহাস ৰচিছে। ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টীয়ে সৰ্বাধিক আসন লাভ কৰি শক্তিশালী হৈ পৰাৰ বিপৰীতে কংগ্ৰেছ দুৰ্বল হৈ প্ৰান্তত উপনীত হৈছে। এতিয়ালৈকে হোৱা ধাৰা অনুসৰি আম আদমী পাৰ্টীয়ে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ গৃহ ৰাজ্যৰ বিধানসভাত কিছু আসনত অগ্ৰগতি লাভ কৰিছে।

যদিহে ধাৰাবোৰ ফলাফললৈ ৰূপান্তৰিত হয়, তেন্তে গুজৰাটত বিজেপিৰ বাবে ই হ’ব আটাইতকৈ ডাঙৰ জয়। নিৰ্বাচনৰ কিছুদিন পূৰ্বে গুজৰাটৰ মৰ্বিত এখন দলং ভাঙি বহু লোকে প্ৰাণ হেৰুৱাইছিল। নিৰ্বাচনী বিশেষজ্ঞসকলে ইয়াক বিজেপিৰ বাবে এক ডাঙৰ বিপৰ্যয় বুলি গণ্য কৰিছিল। কিন্তু ট্ৰেণ্ডে কয় যে সেই দুৰ্ঘটনাৰ বাবে বিজেপিৰ অলপো ক্ষতি হোৱা নাই। যদি আমি বিজেপিৰ এই বিজয়ৰ মূল কাৰণসমূহ চাওঁ, তেন্তে নৰেন্দ্ৰ মোদী কাৰকৰ পৰা ‘ৰাৱণ’লৈকে ইয়াত উল্লেখ কৰা হ’ব।

কাৰণ ১: নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ কাৰক
গুজৰাটত ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোডীৰ ঘৰ। ইয়াৰ মানুহে নৰেন্দ্ৰ মোদীক বিচাৰে। গুজৰাটত কেইবাখনো সভা অনুষ্ঠিত কৰি তাত থকা ৰাইজৰ সৈতে নিজকে সংযোগ স্থাপনৰ নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ পুৰণি কৌশলে ভাল কাম কৰিলে। তেওঁৰ সমাৱেশত নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে স্পষ্টকৈ কয় যে তেওঁ গুজৰাটৰ জনসাধাৰণৰ ওচৰত ঋণী আৰু সদায় থাকিব। ইফালে যেতিয়া সংবাদ মাধ্যমে গুজৰাটৰ জনসাধাৰণৰ অনুভৱ জানিবলৈ চেষ্টা কৰিছিল তেতিয়া তেওঁলোকেও গুজৰাটৰ পুত্ৰ নৰেন্দ্ৰ মোদীক সন্মান জনাই নতশিৰ হ'বলৈ নিদিয়ে বুলিও কৈছিল।

প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীকে ধৰি বিজেপিৰ সকলোৱে ভালদৰেই জানিছিল যে গুজৰাট বিধানসভাত বিজেপি দুৰ্বল হ’লে বা ফলাফল ভাল নহ’লে ২০২৪ চনৰ লোকসভা নিৰ্বাচনতো ইয়াৰ প্ৰত্যক্ষ প্ৰভাৱ পৰিব। আৰু কেৱল গুজৰাটতে নহয়, সমগ্ৰ দেশতে বিজেপিৰ প্ৰদৰ্শনত প্ৰভাৱ পেলাব পাৰে। এনে পৰিস্থিতিত ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টিয়ে গুজৰাটৰ দুৰ্গ জয় কৰি ডাঙৰ ব্যৱধানত জয়ী হোৱাটো প্ৰয়োজনীয় হৈ পৰিছিল। ক’ব পাৰি যে গুজৰাটতো অব্যাহত আছে নৰেন্দ্ৰ মোডীৰ যাদু।

কাৰণ ২: ৰাহুল গান্ধী কাৰক
গুজৰাট বিধানসভা নিৰ্বাচনৰ ফলাফলৰ আঁৰৰ এটা প্ৰধান কাৰণ হ’ল কংগ্ৰেছৰ নিৰন্তৰ দুৰ্বলতা। কংগ্ৰেছৰ বহু ডাঙৰ নেতাই এইবাৰ বিজেপিত যোগদান কৰিছিল। গুজৰাটত ১০ বাৰ কংগ্ৰেছৰ বিধায়ক হৈ থকা বৃহৎ জনজাতি নেতা মোহনসিং ৰাথৱা আৰু হিমাংশু ব্যাসে নিৰ্বাচনৰ মাত্ৰ কেইদিনমান পূৰ্বে বিজেপি শিবিৰত যোগদান কৰিছিল। তাৰ আগতেও বহু কংগ্ৰেছ কৰ্মীয়ে বিজেপিত প্ৰৱেশ কৰিছিল।

এনেকুৱা হ’ব লাগিছিল যে ৰাহুল গান্ধীকে ধৰি ডাঙৰ ডাঙৰ কংগ্ৰেছী নেতাই গুজৰাটত অধিক সময় কটাব লাগিছিল, কিন্তু ৰাহুল গান্ধীয়ে দেশজোৰা ভ্ৰমণলৈ গৈছিল। যদিও ইয়াৰ মাজতে তেওঁ গুজৰাটৰ মাজেৰেও পাৰ হৈ গ’ল, কিন্তু কোনো প্ৰভাৱ দেখা নগ’ল। ক’ব পাৰি যে ৰাহুল গান্ধীকে ধৰি সমগ্ৰ কংগ্ৰেছে গুজৰাটত বিজেপিক ৱাকঅভাৰ দিছে।

তৃতীয় কাৰণ: আপে কংগ্ৰেছৰ ভোট খালে
এইবাৰ অৰবিন্দ কেজৰিৱালৰ আম আদমী পাৰ্টীয়ে সামগ্ৰিকভাৱে দুয়োখন ৰাজ্যতে (হিমাচল প্ৰদেশ আৰু গুজৰাট) নিৰ্বাচনত প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা কৰে। নিৰ্বাচনৰ ধাৰাত (যি ফলাফল সলনি হ’ব পাৰে) কংগ্ৰেছৰ ভোট ভাঙি আপৰ দিশত যোৱা দেখা গ’ল। কংগ্ৰেছৰ আসনৰ সংখ্যাৰ ওপৰত ইয়াৰ প্ৰভাৱ স্পষ্টকৈ দেখা যায়। বিগত নিৰ্বাচনত কংগ্ৰেছে ৭৭খন আসন লাভ কৰিছিল যদিও এইবাৰ হয়তো ২০খনতকৈও কম আসনত সন্তুষ্ট হ’ব লাগিব। আম আদমী পাৰ্টিও ইউনিট ফিগাৰলৈ হ্ৰাস পোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। যদিও বিজেপিৰ ভোট ক’তো যোৱা নাছিল, আনহাতে কংগ্ৰেছৰ ভোট আপৰ ফালে ঢাল খাইছিল। নিৰ্বাচনৰ ফলাফল স্পষ্ট হোৱাৰ পিছত ইয়াৰ সম্পূৰ্ণ বিশ্লেষণ সম্ভৱ হ’ব।

চতুৰ্থ কাৰণঃ পাটিদাৰসকলে বিজেপিক ভোট দিয়ে
২০১৭ চনত বিজেপিয়ে ১০০খনতকৈও কম আসনত সন্তুষ্ট হ’বলগীয়া হৈছিল যদিও এই সংখ্যা সংখ্যাগৰিষ্ঠতকৈ অধিক আছিল আৰু বিজেপিয়ে ৫ বছৰ শাসন কৰিছিল। ইয়াৰ কাৰণ আছিল পাটিদাৰ আন্দোলন। হাৰ্দিক পেটেলৰ নেতৃত্বত সেই আন্দোলনে বিজেপিৰ ক্ষতি কৰিছিল। এই কথা অতি ভালদৰে উপলব্ধি কৰি বিজেপিয়ে হাৰ্দিক পেটেলক পাতিদাৰ অনামত আন্দোলন সমিতিৰ যুৱক-যুৱতীক নিজৰ পক্ষলৈ অনাত সফল হয়। এই সমিতিখনে শিক্ষাৰ ব্যক্তিগতকৰণ আৰু চাকৰিৰ অভাৱৰ বিষয়টোক লৈ আন্দোলন কৰিছিল।

এই নিৰ্বাচনৰ পূৰ্বে হাৰ্দিক পেটেলে কয় যে ভাৰতীয় জনতা পাৰ্টিৰ চৰকাৰতহে গুজৰাটৰ যুৱক-যুৱতীসকলৰ ভৱিষ্যত সুৰক্ষিত হ’ব পাৰে। এইবাৰ বিজেপিৰ পৰা প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা কৰা হাৰ্দিক পেটেলে ট্ৰেণ্ডত আগবাঢ়ি আছে।

৫) ৰাৱণ
প্ৰথমবাৰৰ বাবে গান্ধী পৰিয়ালৰ বাহিৰৰ পৰা কংগ্ৰেছৰ সভাপতি হোৱা মল্লিকাৰ্জুন খৰ্গে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীক ৰাৱণৰ লগত তুলনা কৰে। এজন ডাঙৰ কংগ্ৰেছ নেতাই কৰা বাক্যবাণৰ মূলধন হিচাপে নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে কেতিয়াও সুযোগ হেৰুৱাব নোৱাৰে। গুজৰাটত দ্বিতীয় পৰ্যায়ৰ ভোটদানৰ পূৰ্বে কালোলত এখন সভাত ভাষণ দি প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে কয় – কংগ্ৰেছে মোক গালি-গালাজৰ প্ৰতিদ্বন্দ্বিতা কৰিছে। যিমানেই বোকা নিক্ষেপ কৰা হ’ব সিমানেই পদুম ফুলিব।

এই সমাৱেশত নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে কয় যে কোনোবাই তেওঁক ৰাৱণ বুলি, কোনোবাই তেওঁক দানৱ বুলি, কোনোবাই তেওঁক হিটলাৰ বুলি কয়। আগন্তুক নিৰ্বাচনত গুজৰাটৰ ৰাইজে এই সকলোবোৰৰ উত্তৰ দিব বুলিও কয়। আজিৰ ট্ৰেণ্ডে কয় যে প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ কথিত গালি-গালাজে কংগ্ৰেছক আকৌ এবাৰ ক্ষতিগ্ৰস্ত কৰিছে।
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি