உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • nation
    • »
    • Karnataka New CM: মুখ্যমন্ত্ৰী বাসবৰাজ বোম্মাই কোন? পিতৃও আছিল মুখ্যমন্ত্ৰী, বি এছ য়েদিয়ুৰাপ্পাৰো ঘনিষ্ঠ বোম্মাই...

    Karnataka New CM: মুখ্যমন্ত্ৰী বাসবৰাজ বোম্মাই কোন? পিতৃও আছিল মুখ্যমন্ত্ৰী, বি এছ য়েদিয়ুৰাপ্পাৰো ঘনিষ্ঠ বোম্মাই...

    File Picture

    File Picture

    বাসবৰাজ বোম্মাই পেছাত এজন যান্ত্ৰিক অভিযন্তা আৰু টাটা গোটৰ সৈতে কৰ্মজীৱন আৰম্ভ কৰিছিল। বাসবৰাজ দুবাৰ এমএলচি আৰু তিনিবাৰ বিধায়ক আছিল।

    • Share this:
    কৰ্ণাটকৰ নতুন মুখ্যমন্ত্ৰী (Karnataka)ক লৈ BJP হাইকমাণ্ডত চলি থকা চিন্তা-চৰ্চা এতিয়া সমাপ্ত হৈছে। কৰ্ণাটকৰ প্ৰাক্তন মুখ্যমন্ত্ৰী বি এছ য়েদিয়ুৰাপ্পা (BS Yediyurappa)ৰ ঠাইত এতিয়া বাসবৰাজ বম্ময়ে (Basavaraj Bommai) ৰাজ্যখনৰ নতুন মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে স্থানান্তৰিত হয়। বিজেপিৰ কেন্দ্ৰীয় নেতৃত্বৰ পৰ্যবেক্ষক কেন্দ্ৰীয় মন্ত্ৰী ধৰ্মেন্দ্ৰ প্ৰধানে মঙলবাৰে বিজেপি বিধায়িনী দলৰ বৈঠকৰ পিছত এই ঘোষণা কৰে। খবৰ অনুসৰি য়েদিয়ুৰাপ্পাই বিজেপি হাইকমাণ্ডৰ আগত বাসবৰাজ বোম্মাইৰ নাম দিছিল। বাসবৰাজ বোম্মাইৰ কে এছ ইশ্বৰাপ্পা আৰু বাকী বিধায়কসকলৰ সমৰ্থন আছে।

    জনতা দল(Janata dal)ৰ সৈতে ৰাজনৈতিক কেৰিয়াৰ আৰম্ভ কৰা বাসবৰাজ বোম্মাই সদৰ লিঙ্গায়ত সম্প্ৰদায়ৰ পৰা আহিছে। বোম্মাইক য়েদিয়ুৰাপ্পাৰ অতি ঘনিষ্ঠ বুলি গণ্য কৰা হয় আৰু চৰকাৰত গৃহ মন্ত্ৰী হিচাপেও কাৰ্যনিৰ্বাহ কৰিছে। ১৯৬০ চনৰ ২৮ জানুৱাৰীত জন্মগ্ৰহণ কৰা বাসবৰাজ বোম্মাইৰ পিতৃ এছ আৰ বোম্মাইও কৰ্ণাটকৰ মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে ৰাজ্যখনৰ সেৱা আগবঢ়াইছে। বাসবৰাজ বোম্মাইয়ে ২০০৮ চনত বিজেপিৰ হাত ধৰিছিল। তেওঁ বিজেপিত যোগদান কৰাৰ পিছৰে পৰা তেওঁৰ কেৰিয়াৰ দ্ৰুতগতিত আগবাঢ়িছে। তেওঁ আগতে ৰাজ্য চৰকাৰৰ জলসম্পদ মন্ত্ৰী আছিল। তেওঁ জনতা দলৰ সৈতে তেওঁৰ ৰাজনৈতিক কেৰিয়াৰ আৰম্ভ কৰিছিল।

    বাসবৰাজ বোম্মাই পেছাত এজন যান্ত্ৰিক অভিযন্তা আৰু টাটা গোটৰ সৈতে কৰ্মজীৱন আৰম্ভ কৰিছিল। বাসবৰাজ দুবাৰ এমএলচি আৰু তিনিবাৰ বিধায়ক আছিল। ২০০৮ চনত জনতা দল (ইউনাইটেড) এৰি তেওঁ বিজেপিত যোগদান কৰে আৰু হাভেৰী জিলাৰ শিগাৰগাঁও সমষ্টিৰ পৰা কৰ্ণাটক বিধানসভালৈ নিৰ্বাচিত হয়। তেওঁ আগতে ১৯৯৮ আৰু ২০০৪ চনত ধাৰৱাদ স্থানীয় কৰ্তৃপক্ষ সমষ্টিৰ পৰা কৰ্ণাটক বিধান পৰিষদৰ সদস্য হিচাপে নিৰ্বাচিত হৈছিল।

    স্মৰ্তবী যে, যিদিনা তেওঁ দুবছৰ কাৰ্যকাল সম্পূৰ্ণ কৰিছিল, সেইদিনা য়েদিয়ুৰাপ্পাই সোমবাৰে কাৰ্যালয়ৰ পৰা পদত্যাগ কৰিছিল। য়েদিয়ুৰাপ্পাই (৭৮) ২৬ জুলাইত ৰাজভৱনত গেহলটক পদত্যাগ পত্ৰ দাখিল কৰিছিল। তেওঁ কৈছিল যে তেওঁৰ পদত্যাগ গ্ৰহণ কৰা হৈছিল আৰু তেওঁ 'স্বেচ্ছাই' পদত্যাগ কৰিছিল। দক্ষিণ ভাৰতত বিজেপিৰ প্ৰথমখন চৰকাৰ গঠনত গুৰুত্বপূৰ্ণ ভূমিকা পালন কৰা য়েদিয়ুৰাপ্পাই ৰাজ্যখনত চাৰিবাৰ নেতৃত্ব দিছিল। ইয়েদিয়ুৰাপ্পাই চাৰিটা পৃথক চৰ্তৰ জৰিয়তে মুঠ ১,৯০১ দিন কাৰ্যভাৰ গ্ৰহণ কৰিছিল।

    বি এছ য়েদিয়ুৰাপ্পাই বোম্মাইক মুখ্যমন্ত্ৰী হিচাপে নিৰ্বাচিত হোৱাত আনন্দ প্ৰকাশ কৰিছে। তেওঁ কয়, "আমি সৰ্বসন্মতিক্ৰমে বাসবৰাজ এছ. বোম্মাইক বিজেপি বিধায়িনী দলৰ নেতা হিচাপে নিৰ্বাচিত কৰিছো। মই প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীক তেওঁৰ সমৰ্থনৰ বাবে ধন্যবাদ জনাইছো। প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ নেতৃত্বত তেওঁ  কঠোৰ পৰিশ্ৰম কৰিব৷' ইফালে, কৰ্ণাটকৰ বিজেপি নেতা কে সুধাকৰে কয় যে বোম্মাইক মুখ্যমন্ত্ৰী কৰাৰ সিদ্ধান্ত সকলো বিধায়কে সৰ্বসন্মতিক্ৰমে গ্ৰহণ কৰিছে৷ তেওঁ কয় 'বোম্মাই কেবল পাৰ্টীতে নহয়, পাৰ্টীৰ বহিৰতো তেওঁৰ সন্মান আছে।'
    Published by:Kokil Sarma
    First published: