• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • প্ৰধানমন্ত্ৰী হোৱাৰ পাছৰে পৰা বৰ্তমানলৈকে কিদৰে নিজৰ জন্মদিন পালন কৰিছিল নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে, জানো আহক

প্ৰধানমন্ত্ৰী হোৱাৰ পাছৰে পৰা বৰ্তমানলৈকে কিদৰে নিজৰ জন্মদিন পালন কৰিছিল নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে, জানো আহক

প্ৰতি বছৰে প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে তেওঁৰ জন্মদিনক বিশেষ কৰি তুলিবলৈ দেশৰ হিতাৰ্থে বিশেষ কিবা কাৰ্য সম্পাদন কৰে।

প্ৰতি বছৰে প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে তেওঁৰ জন্মদিনক বিশেষ কৰি তুলিবলৈ দেশৰ হিতাৰ্থে বিশেষ কিবা কাৰ্য সম্পাদন কৰে।

প্ৰতি বছৰে প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে তেওঁৰ জন্মদিনক বিশেষ কৰি তুলিবলৈ দেশৰ হিতাৰ্থে বিশেষ কিবা কাৰ্য সম্পাদন কৰে।

  • Share this:
আজি ১৭ ছেপ্টেম্বৰ তাৰিখ ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ জন্মদিন। প্ৰধানমন্ত্ৰীগৰাকীৰ এই বিশেষ দিনটো দেশবাসীয়ে বিভিন্ন ধৰণেৰে পালন কৰিছে। আজি প্ৰধানমন্ত্ৰীগৰাকীয়ে ৭২ বছৰ বয়স ভৰি দিব। ভাৰতৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী হোৱাৰ পিছৰে পৰা মোদীয়ে নিজৰ জন্মদিনত দেশৰ প্ৰতি তেওঁৰ কৰ্তব্যৰ পৰা কেতিয়াও বিৰতি লোৱা নাছিল। প্ৰতি বছৰে প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে তেওঁৰ জন্মদিনক বিশেষ কৰি তুলিবলৈ দেশৰ হিতাৰ্থে বিশেষ কিবা কাৰ্য সম্পাদন কৰে। এইবাৰো ব্যতিক্ৰম নহয়। এই বৰ্ষৰ জন্মদিনত তেওঁ নামিবিয়াৰ পৰা অনা আঠটা চিতা বাঘ কুনো ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যানত মুকলি কৰিব। উল্লেখযোগ্য যে, ১৯৫২ চনত দেশখনত ক্ৰীড়া চিকাৰ, অত্যাধিক চিকাৰ আৰু বাসস্থান হেৰুওৱাৰ ফলত চিতা বাঘৰ প্ৰজাতিটো বিলুপ্ত হৈছিল।

জন্মদিনৰ এদিন পূৰ্বে প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে উজবেকিস্তানৰ সমৰকান্দ চহৰত ছাংঘাই সহযোগিতা সংস্থাৰ ব্যক্তিগত (Sanghai Cooperation Organization) সন্মিলনত অংশগ্ৰহণ কৰিবলৈ উপস্থিত হয়।

২০১৪ চনত প্ৰধানমন্ত্ৰী হোৱাৰ পিছত নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে তেওঁৰ জন্মদিন কেনেদৰে উদযাপন কৰিছিল জানো আহক–

২০১৪ চনত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীৰ জন্মদিন উদযাপন-

প্ৰধানমন্ত্ৰী হোৱাৰ পিছত ২০১৪ চনত নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে নিজৰ ৬৪ তম জন্মদিন পালন কৰিবলৈ মাতৃ হীৰাবেনক লগ কৰিবলৈ আহমেদাবাদত উপস্থিত হৈছিল। অনুষ্ঠানটোত, তেখেতৰ মাতৃয়ে তেওঁক আশীৰ্বাদ হিচাপে ৫,০০১ টকা দিছিল উপহাৰ দিছিল। নিজৰ ৬৪ তম জন্মদিনত নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে চীনৰ ৰাষ্ট্ৰপতি জি জিনপিঙৰ বাবে তেওঁৰ গৃহ ৰাজ্য গুজৰাটত এক বিশেষ নৈশ ভোজৰ আয়োজন কৰে।

২০১৫ চনত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ জন্মদিন উদযাপন-

প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে তেওঁৰ ৬৫ তম জন্মদিনত ১৯৬৫ চনৰ ভাৰত-পাক যুদ্ধৰ সোণালী জয়ন্তী উপলক্ষে এখন সামৰিক প্ৰদৰ্শনী পৰিদৰ্শন কৰে। সেইদিনা তেওঁৰ জন্মদিন উপলক্ষে এটা ৩৬৫ কিলোগ্ৰাম লাড়ু উন্মোচন কৰা হৈছিল।

২০১৬ চনত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ জন্মদিন উদযাপন-

২০১৬ চনত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীয়ে পুনৰ গান্ধীনগৰ গুজৰাটলৈ মাতৃ হীৰাবেনক সাক্ষাৎ কৰি তেওঁৰ আশীৰ্বাদ ল’বলৈ গৈছিল। আনহাতে, তেওঁ এক অনুষ্ঠানতো অংশগ্ৰহণ কৰিছিল য'ত বিশেষভাৱে সক্ষম লোকসকলক সাহায্য বিতৰণ কৰা হয়।

২০১৭ চনত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ জন্মদিন উদযাপন-

প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে তেওঁৰ ৬৭ তম জন্মদিনত বৃহৎ চৰ্দাৰ সৰোবৰ বান্ধ প্ৰকল্পটো দেশবাসীক উৎসৰ্গা কৰে। তেওঁ ভাৰতীয় বায়ু সেনাৰ মাৰ্শ্বেল অৰ্জন সিঙৰ বাসগৃহও পৰিদৰ্শন কৰিছিল।

২০১৮ চনত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ জন্মদিন উদযাপন-

তেওঁৰ ৬৮ তম জন্মদিনক বিশেষ কৰি তুলিবলৈ প্ৰধানমন্ত্ৰীয়ে তেওঁৰ সংসদীয় সমষ্টি বাৰাণসীত স্কুলীয়া ছাত্ৰ-ছাত্ৰীৰ সৈতে এটা দিন অতিবাহিত কৰিছিল। ইফালে, মোদীয়ে ছাত্ৰ–ছাত্ৰীসকলক সৌৰ চাকি, ষ্টেচনাৰী, স্কুল বেগ আৰু টোকাবহীৰ দৰে উপহাৰো আগবঢ়াইছিল। ইয়াৰ পাছতেই তেওঁ বাৰাণসীৰ কাশী বিশ্বনাথ মন্দিৰলৈ প্ৰাৰ্থনা কৰিবলৈ গৈছিল।

২০১৯ চনত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ জন্মদিন উদযাপন-

প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ ৬৯ তম জন্মদিনটো এক ব্যস্ততাপূৰ্ণ সময়সূচীৰে ভৰি আছিল। সেইদিনটোত তেওঁ আশীৰ্বাদ বিচাৰি মাতৃৰ বাসগৃহত উপস্থিত হৈছিল, তাৰ পিছত চৰ্দাৰ সৰোবৰ বান্ধ ভ্ৰমণ কৰিছিল, গুজৰাটৰ কেভাদিয়াৰ বাটাৰফ্লাই গাৰ্ডেনত কেইবাটাও পখিলা মুকলি কৰিছিল আৰু কেৱাদিয়াত পৰ্যটনৰ কাম পৰিদৰ্শন কৰিছিল।

২০২০ চনত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ জন্মদিন উদযাপন-

প্ৰধানমন্ত্ৰীৰ ৭০ তম জন্মদিনৰ সময়ত দেশখনে ক'ৰোনা ভাইৰাছৰ বিৰুদ্ধে যুঁজ দি আছিল। ইয়াৰ বাবে তেওঁৰ ৭০ তম জন্মদিনৰ দিনা কোনো বিশেষ আয়োজন নাছিল। অৱশ্যে, বিজেপিয়ে ১৪ ছেপ্টেম্বৰৰ পৰা ২০ ছেপ্টেম্বৰলৈ 'সেৱা সপ্তাহ'ৰ আয়োজন কৰিছিল।

২০২১ চনত প্ৰধানমন্ত্ৰী মোদীৰ জন্মদিন উদযাপন-

প্ৰধানমন্ত্ৰী মোডীয়ে তেওঁৰ ৭১ তম জন্মদিন উপলক্ষে অনলাইন পদ্ধতিৰ জৰিয়তে ছাংঘাই সহযোগিতা সংস্থাৰ (এছচিঅ') ৰাজ্যসমূহৰ মুৰব্বী পৰিষদৰ ২১তম বৈঠকত অংশগ্ৰহণ কৰিছিল।
Published by:Sehnaz Begum
First published:

শেহতীয়া বাতৰি