• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • আফ্ৰিকান ছোৱাইন ফীভাৰ: কেৰালাত নিধন কৰা ৭০০ তকৈ অধিক গাহৰিৰ বাবে কৃষকসকলক ক্ষতিপূৰণ পৰিশোধ কৰিব লাগিব ৩৭ লাখতকৈ অধিক টকা

আফ্ৰিকান ছোৱাইন ফীভাৰ: কেৰালাত নিধন কৰা ৭০০ তকৈ অধিক গাহৰিৰ বাবে কৃষকসকলক ক্ষতিপূৰণ পৰিশোধ কৰিব লাগিব ৩৭ লাখতকৈ অধিক টকা

আফ্ৰিকান ছোৱাইন ফীভাৰ হৈছে ঘৰুৱা গাহৰিৰ এক অত্যন্ত সংক্ৰামক আৰু মাৰাত্মক ভাইৰেল ৰোগ।

আফ্ৰিকান ছোৱাইন ফীভাৰ হৈছে ঘৰুৱা গাহৰিৰ এক অত্যন্ত সংক্ৰামক আৰু মাৰাত্মক ভাইৰেল ৰোগ।

জিলা প্ৰশাসনে জাৰি কৰা এক বিজ্ঞপ্তিত কোৱা হৈছে যে ৰাজ্যৰ পশুপালন আৰু দুগ্ধ উন্নয়ন মন্ত্ৰী জে চিঞ্চুৰানীয়ে মনন্তবাদী পৌৰসভাৰ লগতে থাভিঞ্জল আৰু নেনমেনি গ্ৰাম পঞ্চায়তৰ ক্ষতিপূৰণৰ পৰিমাণ ৩৭,০৭,৭৫২ টকা বিতৰণৰ দায়িত্ব পালন কৰিব য'ত মুঠ ৭০২ টা গাহৰি নিধন কৰা হৈছিল।

  • Share this:

কেৰালাৰ তিনিটা পৃথক অঞ্চলৰ সাতজন কৃষকক ক্ষতিপূৰণ হিচাপে ৩৭ লাখ টকাৰ অধিক পৰিশোধ কৰা হ'ব, য'ত শেহতীয়াকৈ আফ্ৰিকাৰ ছোৱাইন ফীভাৰৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ পিছত ৭০০ ৰো অধিক গাহৰি হত্যা কৰা হৈছে। জিলা প্ৰশাসনে জাৰি কৰা এক বিজ্ঞপ্তিত কোৱা হৈছে যে ৰাজ্যৰ পশুপালন আৰু দুগ্ধ উন্নয়ন মন্ত্ৰী জে চিঞ্চুৰানীয়ে মনন্তবাদী পৌৰসভাৰ লগতে থাভিঞ্জল আৰু নেনমেনি গ্ৰাম পঞ্চায়তৰ ক্ষতিপূৰণৰ পৰিমাণ ৩৭,০৭,৭৫২ টকা বিতৰণৰ দায়িত্ব পালন কৰিব য'ত মুঠ ৭০২ টা গাহৰি নিধন কৰা হৈছিল।


ক্ষতিপূৰণৰ বিতৰণ ১১ আগষ্টত হ'ব। যোৱা সপ্তাহত ৰাজ্য চৰকাৰে কোৱাৰ পিছত এই ঘোষণাটো আহিছে যে তেওঁলোকে এই মাহত ৱায়ানাড আৰু কান্নুৰ জিলাৰ গাহৰি পালকসকলক ক্ষতিপূৰণ বিতৰণ কৰিব, যিসকলে আফ্ৰিকাৰ ছোৱাইন ফীভাৰৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ ফলত লোকচানৰ সন্মুখীন হৈছিল।




চৰকাৰে এইটোও স্পষ্ট কৰি দিছে যে এই সন্দৰ্ভত কেন্দ্ৰীয় আৱণ্টনৰ বাবে অপেক্ষা নকৰাকৈ ই সম্পূৰ্ণ পৰিমাণ পৰিশোধ কৰিব। ইয়াৰ বাবে চৰকাৰী নিৰ্দেশ জাৰি কৰা হৈছে। মন্ত্ৰীজনে যোৱা সপ্তাহত কৈছিল যে সংশ্লিষ্ট জিলা পশু কল্যাণ বিষয়াসকলক কৃষকসকলে হোৱা লোকচানৰ মূল্যাঙ্কন কৰিবলৈ নিৰ্দেশ দিয়া হৈছে। সাধাৰণতে, ক্ষতিপূৰণৰ পৰিমাণ ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে যুটীয়াভাৱে বহন কৰিব লাগিব।


ৱায়ানাডত প্ৰায় ৭০২ টা গাহৰি আৰু কান্নুৰত ২৪৭ টা গাহৰি হত্যা কৰা হৈছিল। বিহাৰ আৰু উত্তৰ-পূবৰ কেইখনমান ৰাজ্যত আফ্ৰিকাৰ ছোৱাইন জ্বৰৰ খবৰ পোৱাৰ পিছত কেৰালাই জুলাইত জৈৱ সুৰক্ষা ব্যৱস্থা কঠোৰ কৰিছিল।




খাদ্য আৰু কৃষি সংস্থাৰ (এফ.এ.ও.) মতে, আফ্ৰিকান ছোৱাইন ফীভাৰ হৈছে ঘৰুৱা গাহৰিৰ এক অতি সংক্ৰামক আৰু মাৰাত্মক সংক্ৰামক ৰোগ। ১৯২১ চনত পূব আফ্ৰিকাৰ কেনিয়াত ইয়াক প্ৰথমবাৰৰ বাবে এক ৰোগ হিচাপে ধৰা পৰিছিল যিয়ে বসতি স্থাপনকাৰীসকলৰ গাহৰি হত্যা কৰিছিল। ভাইৰাছৰ সংক্ৰমণৰ ক্ষেত্ৰত ৱাৰ্থোগৰ সৈতে সম্পৰ্ক এক গুৰুত্বপূৰ্ণ কাৰক হিচাপে প্ৰমাণিত হৈছিল।

Published by:Subham Goswami
First published: