• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • African Swine Fever: গাহৰি মাংসৰ পৰা সাৱধান! আকৌ বাঢ়িছে ছোৱাইন ফ্লু, নিষিদ্ধ পৰ্ক আমদানি!

African Swine Fever: গাহৰি মাংসৰ পৰা সাৱধান! আকৌ বাঢ়িছে ছোৱাইন ফ্লু, নিষিদ্ধ পৰ্ক আমদানি!

মিজোৰাম চৰকাৰে চৰকাৰী জাননী জাৰি কৰি গাহৰি আৰু গাহৰিৰ মাংসৰ আমদানি নিষিদ্ধ কৰিছে।

মিজোৰাম চৰকাৰে চৰকাৰী জাননী জাৰি কৰি গাহৰি আৰু গাহৰিৰ মাংসৰ আমদানি নিষিদ্ধ কৰিছে।

মিজোৰাম চৰকাৰে চৰকাৰী জাননী জাৰি কৰি গাহৰি আৰু গাহৰিৰ মাংসৰ আমদানি নিষিদ্ধ কৰিছে।

  • Share this:
আকৌ দেশত ছোৱাইন ফ্লুৰ আতংক। মিজোৰাম চৰকাৰে চৰকাৰী জাননী জাৰি কৰি গাহৰি আৰু গাহৰিৰ মাংসৰ আমদানি নিষিদ্ধ কৰিছে। শনিবাৰে জাৰি কৰা জাননীখনত কোৱা হৈছে যে, পৰৱৰ্তী নিৰ্দেশ নোপোৱালৈকে আন ৰাজ্য আৰু অন্যান্য দেশৰ পৰা জীৱিত গাহৰি, সতেজ গাহৰিৰ মাংসৰ আমদানিৰ ওপৰত সম্পূৰ্ণ নিষেধাজ্ঞা জাৰি কৰা হৈছে।

জাননীখনত লগতে উল্লেখ কৰা হৈছে যে, গাহৰি পালনৰ স্থানসমূহৰ বাধ্যতামূলক বীজাণুমুক্তকৰণ আৰু কঠোৰ পৰিচ্ছন্নতাৰ ব্যৱস্থা আৰু ছোৱাইন ফ্লুত আক্ৰান্ত গাহৰি পশুপালন আৰু পশু চিকিৎসা বিভাগৰ দ্বাৰা পৃথক কৰা হ'ব। বিভাগটোৱে আফ্ৰিকান ছোৱাইন জ্বৰ নিয়ন্ত্ৰণ আৰু নিৰ্মূলৰ বাবে ৰাষ্ট্ৰীয় কাৰ্য পৰিকল্পনা অনুসৰি নিয়ম অনুসৰি গাহৰিৰ মৃতদেহ নিষ্পত্তি কৰিব, জাননীখনত কোৱা হৈছে।

গাহৰিৰ অস্বাভাৱিক মৃত্যুৰ বিষয়ে তৎক্ষণাৎ জনোৱাৰ বাবে চৰকাৰে এটা হেল্পলাইন নম্বৰও জাৰি কৰিছে। মিজোৰাম চৰকাৰে প্ৰদান কৰা হেল্পলাইনবোৰ হৈছে- 0389-2336441, 9436142908, 9436151203 আৰু 8794206212।

উল্লেখ্য যে, ২০২০ চনৰ আগষ্টত নিষেধাজ্ঞা জাৰি কৰাৰ ১৭ মাহ পিছত মিজোৰামে এই বছৰৰ ১ ফেব্ৰুৱাৰীত গাহৰি আৰু গাহৰিৰ মাংসৰ সামগ্ৰীৰ আমদানিৰ ওপৰত থকা নিষেধাজ্ঞা প্ৰত্যাহাৰ কৰিছিল। যোৱা বছৰৰ ডিচেম্বৰৰ পৰা, ৰাজ্যখনত আফ্ৰিকান ছোৱাইন জ্বৰৰ কোনো প্ৰাদুৰ্ভাৱ হোৱা নাই।
Published by:Himangshu Bhuyan
First published:

শেহতীয়া বাতৰি