• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • 7th Pay Commission: কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীৰ বাবে ডাঙৰ উপহাৰ! এতিয়াৰে পৰা কৰ্মচাৰীৰ পৰিয়ালেও লাভ কৰিব ১.২৫ লাখ টকা!

7th Pay Commission: কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীৰ বাবে ডাঙৰ উপহাৰ! এতিয়াৰে পৰা কৰ্মচাৰীৰ পৰিয়ালেও লাভ কৰিব ১.২৫ লাখ টকা!

নিজৰ ৪৭ লাখ ৬৮ হাজাৰ কৰ্মচাৰী আৰু ৬৮ লাখ ৬২ হাজাৰ পেঞ্চনাৰৰ বাবে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে বিশেষ চিন্তা কৰিছে।

নিজৰ ৪৭ লাখ ৬৮ হাজাৰ কৰ্মচাৰী আৰু ৬৮ লাখ ৬২ হাজাৰ পেঞ্চনাৰৰ বাবে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে বিশেষ চিন্তা কৰিছে।

নিজৰ ৪৭ লাখ ৬৮ হাজাৰ কৰ্মচাৰী আৰু ৬৮ লাখ ৬২ হাজাৰ পেঞ্চনাৰৰ বাবে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে বিশেষ চিন্তা কৰিছে।

  • Share this:
নিজৰ ৪৭ লাখ ৬৮ হাজাৰ কৰ্মচাৰী আৰু ৬৮ লাখ ৬২ হাজাৰ পেঞ্চনাৰৰ বাবে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে বিশেষ চিন্তা কৰিছে। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে, সপ্তম দৰমহা আয়োগৰ দৰে কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ পিছত তেওঁলোকৰ পৰিয়ালৰ বাবেও এক ডাঙৰ ঘোষণা কৰিছে। কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে কৰ্মচাৰীসকলৰ পৰিয়ালৰ বাবে উপলব্ধ সুবিধাবৃদ্ধিৰ কথা ঘোষণা কৰিছে।

যদি স্বামী আৰু পত্নী দুয়ো চৰকাৰী কৰ্মচাৰী হয় আৰু কেন্দ্ৰীয় অসামৰিক সেৱা পেঞ্চন (চিচিএছ পেঞ্চন) 1972-ৰ অধীনৰ হয়, তেনেহ'লে তেওঁলোকৰ পৰিয়ালকো পাৰিবাৰিক পেঞ্চনৰ অংশ কৰা হ'ব। যদি দুয়োজন সদস্যঅৱসৰৰ পিছত মৃত্যুবৰণ কৰে, তেওঁলোকৰ সন্তানে দুয়োটা পেঞ্চন পাব পাৰে। ইয়াৰ অধীনত, সৰ্বাধিক ১.২৫ লাখ টকা পেঞ্চন হ'ব। অৱশ্যে, ইয়াৰ সৈতে কিছু চৰ্ত থাকিব।

চিচিএছ পেঞ্চন 1972-ৰ নিয়ম 54(11) অনুসৰি, যদি স্বামী আৰু পত্নী দুয়ো পেঞ্চন নিয়মৰ অধীনত আহে, তেন্তে তেওঁলোকৰ মৃত্যুৰ পিছত, তেওঁলোকৰ দুই সন্তানে পাৰিবাৰিক পেঞ্চন পাব। নিয়ম অনুসৰি, যদি চৰকাৰী চাকৰিত অৱসৰৰ পিছত এজন সদস্যৰ মৃত্যু হয়, তেন্তে পাৰিবাৰিক পেঞ্চন আন জন সদস্যৰ (স্বামী বা পত্নী) ওচৰলৈ যায়। একে সময়তে, যদি দুয়োজন সদস্য অৱসৰৰ পিছত মৃত্যুবৰণ কৰে, তেন্তে তেওঁলোকৰ সন্তানে পাৰিবাৰিক পেঞ্চনৰ সুবিধা লাভ কৰে।

পেঞ্চন নিয়ম 54(3)ৰ অধীনত, প্ৰথম সদস্যৰ কৰ্মচাৰীৰ মৃত্যুত শিশুসকলক পাৰিবাৰিক পেঞ্চন হিচাপে ৪৫,০০০ টকা প্ৰদান কৰাৰ আইন আছে। ষষ্ঠ দৰমহা আয়োগৰ নিয়মৰ অধীনত চিচিএছৰ নিয়ম অনুসৰি অধিকতম পেঞ্চন ৰাশি ৯০ হাজাৰ টকাৰ ৫০ শতাংশ আৰু ৩০ শতাংশ ফেমিলী পেঞ্চন লাভ কৰে।

কিন্তু সপ্তম দৰমহা আয়োগৰ অধীনত পেঞ্চনৰ অধিকতম ৰাশি ২.৫ লাখ টকা কৰা হৈছে। পাৰিবাৰিক পেঞ্চনৰ নতুন নিয়ম অনুসৰি, স্বামী আৰু পত্নী দুয়ো চৰকাৰী কৰ্মচাৰী আৰু যদি তেওঁলোক দুয়ো অৱসৰৰ পিছত মৃত্যুবৰণ কৰে, তেন্তে ১.২৫ লাখ টকাৰ এটা পেঞ্চন আৰু আনটো পাৰিবাৰিক পেঞ্চন ৭৫,০০০ টকাৰ মনোনীত সন্তানক দিয়া হ'ব। চৰকাৰে নতুন নিয়মত প্ৰতি মাহে ২.৫০ লাখ টকাৰ পাৰিবাৰিক পেঞ্চন নিৰ্ধাৰণ কৰিছে।
Published by:Himangshu Bhuyan
First published:

শেহতীয়া বাতৰি