• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • 7th Pay Commission: যদি ফিটমেণ্ট ফেক্টৰ বৃদ্ধি কৰা হয়, চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলৰ দৰমহা ৯৬ হাজাৰ টকা বৃদ্ধি হ'ব ...

7th Pay Commission: যদি ফিটমেণ্ট ফেক্টৰ বৃদ্ধি কৰা হয়, চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলৰ দৰমহা ৯৬ হাজাৰ টকা বৃদ্ধি হ'ব ...

বৰ্তমান, কৰ্মচাৰীসকলে ২.৫৭ শতাংশৰ আধাৰত ফিটমেণ্ট ফেক্টৰৰ অধীনত দৰমহা লাভ কৰি আছে। যদি ইয়াক ৩.৬৮ শতাংশলৈ বৃদ্ধি কৰা হয়, কৰ্মচাৰীসকলৰ নিম্নতম মজুৰি মাহে ৮ হাজাৰ টকা বৃদ্ধি কৰা হ'ব।

বৰ্তমান, কৰ্মচাৰীসকলে ২.৫৭ শতাংশৰ আধাৰত ফিটমেণ্ট ফেক্টৰৰ অধীনত দৰমহা লাভ কৰি আছে। যদি ইয়াক ৩.৬৮ শতাংশলৈ বৃদ্ধি কৰা হয়, কৰ্মচাৰীসকলৰ নিম্নতম মজুৰি মাহে ৮ হাজাৰ টকা বৃদ্ধি কৰা হ'ব।

বৰ্তমান, কৰ্মচাৰীসকলে ২.৫৭ শতাংশৰ আধাৰত ফিটমেণ্ট ফেক্টৰৰ অধীনত দৰমহা লাভ কৰি আছে। যদি ইয়াক ৩.৬৮ শতাংশলৈ বৃদ্ধি কৰা হয়, কৰ্মচাৰীসকলৰ নিম্নতম মজুৰি মাহে ৮ হাজাৰ টকা বৃদ্ধি কৰা হ'ব।

  • Share this:
কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰৰ কৰ্মচাৰীসকলে সোনকালেই এটা উপহাৰ পাব পাৰে। চৰকাৰে শীঘ্ৰেই ফিটমেণ্ট ফেক্টৰ বৃদ্ধিৰ ওপৰত অনুমোদন দিব পাৰে। এই সন্দৰ্ভত ৩ আগষ্টত চৰকাৰৰ কেবিনেট বৈঠকত সিদ্ধান্ত লোৱা হ'ব পাৰে।

সংবাদ মাধ্যমৰ প্ৰতিবেদন অনুসৰি, যদি চৰকাৰে ইয়াক মোহৰ মাৰে, তেন্তে ১ ছেপ্টেম্বৰ, ২০২২-ৰ পৰা, কৰ্মচাৰীসকলে দৰমহাত এক ডাঙৰ বৃদ্ধি দেখিব পাৰে। কৰ্মচাৰীসকলৰ নিম্নতম মৌলিক দৰমহা ১৮ হাজাৰ টকাৰ পৰা ২৬ হাজাৰ টকালৈ বৃদ্ধি কৰা হ'ব। এনেদৰে, এমাহত ৮ হাজাৰ টকা আৰু বছৰি ৯৬ হাজাৰ টকা মূল দৰমহাবৃদ্ধি হ'ব।

চৰকাৰী কৰ্মচাৰীৰ দৰমহা বৃদ্ধি হ'ব
বৰ্তমান, কৰ্মচাৰীসকলে ২.৫৭ শতাংশৰ আধাৰত ফিটমেণ্ট ফেক্টৰৰ অধীনত দৰমহা লাভ কৰি আছে। যদি ইয়াক ৩.৬৮ শতাংশলৈ বৃদ্ধি কৰা হয়, কৰ্মচাৰীসকলৰ নিম্নতম মজুৰি মাহে ৮ হাজাৰ টকা বৃদ্ধি কৰা হ'ব। কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ দৰমহা বৃদ্ধি কৰিবলৈ কেৱল ফিটমেণ্ট ফেক্টৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়। যদি মোডী চৰকাৰে ফিটমেণ্ট ফেক্টৰ বৃদ্ধি কৰে, তেন্তে কৰ্মচাৰীসকলৰ নিম্নতম মৌলিক দৰমহা বৃদ্ধি হ'ব।

ফিটমেণ্ট ফেক্টৰ বৃদ্ধি কৰাৰ বাবে দীৰ্ঘদিন ধৰি দাবী চলি আছে
উল্লেখনীয় যে কেন্দ্ৰীয় আৰু ৰাজ্যিক কৰ্মচাৰীসকলৰ পৰা দীৰ্ঘদিন ধৰি দাবী কৰি আহিছে যে তেওঁলোকৰ ফিটমেণ্ট ফেক্টৰ ২.৫৭ শতাংশৰ পৰা ৩.৬৮ শতাংশলৈ বৃদ্ধি কৰিব লাগে। ইয়াৰ অৰ্থ হৈছে যে কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ নিম্নতম মজুৰি ১৮ হাজাৰ টকাৰ পৰা ২৬ হাজাৰ টকালৈ বৃদ্ধি হ'ব।

সকলো ভাট্টা বৃদ্ধি হ'ব
যদি মূল দৰমহা ১৮ হাজাৰ টকাৰ পৰা ২৬ হাজাৰ টকালৈ বৃদ্ধি হয়, তেন্তে কৰ্মচাৰীসকলৰ দৰমহাও বৃদ্ধি হ'ব। যদি আপোনাৰ নিম্নতম মজুৰি ১৮ হাজাৰ টকা হয়, আপুনি ভাট্টাবোৰ বাদ দি ২.৫৭ ফিটমেণ্ট ফেক্টৰ অনুসৰি ৪৬,২৬০ (18,000*2.57) লাভ কৰিব। যদি ফিটমেণ্ট কাৰক ৩.৬৮ লৈ যায়, আপোনাৰ দৰমহা হ'ব ৯৫,৬৮০ টকা (26,000*3.68 হ'ব)।
Published by:Kokil Sarma
First published:

শেহতীয়া বাতৰি