• Home
  • »
  • News
  • »
  • nation
  • »
  • 7th Pay Commission: মোডী চৰকাৰে আজি DA বৃদ্ধিৰ ওপৰত সিদ্ধান্ত ল'ব ! আপোনাৰ দৰমহা কিমান বৃদ্ধি হ'ব আপুনি জানেনে ?

7th Pay Commission: মোডী চৰকাৰে আজি DA বৃদ্ধিৰ ওপৰত সিদ্ধান্ত ল'ব ! আপোনাৰ দৰমহা কিমান বৃদ্ধি হ'ব আপুনি জানেনে ?

প্ৰতীকী ফটো

প্ৰতীকী ফটো

হোলীৰ পূৰ্বে কেন্দ্ৰৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদী চৰকাৰে (Modi Government) চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলক Dearness Allowance (DA Hike)  উপহাৰ দিয়াৰ সম্ভাৱনা আছে। ই চৰকাৰী কৰ্মচাৰী আৰু পেঞ্চনাৰক (Government Employees and Pensioners) মুদ্ৰাস্ফীতি বৃদ্ধিৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাত সহায় কৰিব।

  • Share this:
হোলীৰ পূৰ্বে কেন্দ্ৰৰ প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদী চৰকাৰে (Modi Government) চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলক Dearness Allowance (DA Hike)  উপহাৰ দিয়াৰ সম্ভাৱনা আছে। ই লাখ লাখ চৰকাৰী কৰ্মচাৰী আৰু পেঞ্চনাৰক (Government Employees and Pensioners) শেহতীয়া  মুদ্ৰাস্ফীতি বৃদ্ধিৰ সৈতে মোকাবিলা কৰাত সহায় কৰিব। প্ৰধানমন্ত্ৰী শ্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীৰ অধ্যক্ষতাত অনুষ্ঠিত কেবিনেট বৈঠকত ১৬ মাৰ্চত অনুষ্ঠিত হ'বলগীয়া কেবিনেট বৈঠকত চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলৰ DA সন্দৰ্ভত আলোচনা কৰা হ'ব বুলি আশা কৰা হৈছে।

কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলে বৰ্তমান ৩১ শতাংশ ডিএ লাভ কৰে। এইটো ৩৪ শতাংশলৈ বৃদ্ধি হোৱাৰ সম্ভাৱনা আছে। সিদ্ধান্তটোৱে ৫০ লাখতকৈও অধিক চৰকাৰী কৰ্মচাৰী আৰু ৬৫ লাখ পেঞ্চনাৰক লাভান্বিত কৰিব। কৰোনা মহামাৰীৰ বাবে কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে DA বৃদ্ধি প্ৰায় ডেৰ বছৰৰ বাবে বন্ধ কৰি দিছিল। সংশোধিত ডিএ জুলাই ২০২১ ৰ পৰা পুনৰ কাৰ্যকৰী হৈছে। ইয়াৰ পিছত ইয়াক ১৭ শতাংশৰ পৰা ২৮ শতাংশলৈ বৃদ্ধি কৰা হৈছিল। অক্টোবৰ ২০২১-ত, ইয়াক পুনৰ ৩ শতাংশ বৃদ্ধি কৰা হৈছিল, যাৰ পিছত ডিএ ৩১ শতাংশলৈ বৃদ্ধি হৈছিল।
Published by:Kokil Sarma
First published: