உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • nation
    • »
    • 7th Pay Commission: কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে ডাঙৰ সকাহ ! আপুনি এই পৰিমাণৰ ওপৰত কৰ পৰিশোধ কৰিব নালাগে, সবিশেষ জানক ...

    7th Pay Commission: কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে ডাঙৰ সকাহ ! আপুনি এই পৰিমাণৰ ওপৰত কৰ পৰিশোধ কৰিব নালাগে, সবিশেষ জানক ...

    7th Pay Commission: কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে যোৱা বাজেটত (Budget 2021) কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলক এক ডাঙৰ সকাহ দিছিল। দৰাচলতে, চৰকাৰে বাজেট ২০২১-ত কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে ভ্ৰমণ ভাট্টা বন্ধআঁচনিত নগদ ভাউচাৰ আঁচনিৰ অধিসূচনা দিছিল। ইয়াৰ পিছত, কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলে এই পৰিমাণৰ ওপৰত কৰ পৰিশোধ কৰিব নালাগে। আশা কৰা হৈছে যে ২০২২ চনৰ বাজেটত কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে ডাঙৰ ঘোষণা হ'ব পাৰে।

    7th Pay Commission: কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে যোৱা বাজেটত (Budget 2021) কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলক এক ডাঙৰ সকাহ দিছিল। দৰাচলতে, চৰকাৰে বাজেট ২০২১-ত কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে ভ্ৰমণ ভাট্টা বন্ধআঁচনিত নগদ ভাউচাৰ আঁচনিৰ অধিসূচনা দিছিল। ইয়াৰ পিছত, কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলে এই পৰিমাণৰ ওপৰত কৰ পৰিশোধ কৰিব নালাগে। আশা কৰা হৈছে যে ২০২২ চনৰ বাজেটত কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে ডাঙৰ ঘোষণা হ'ব পাৰে।

    7th Pay Commission: কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে যোৱা বাজেটত (Budget 2021) কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলক এক ডাঙৰ সকাহ দিছিল। দৰাচলতে, চৰকাৰে বাজেট ২০২১-ত কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে ভ্ৰমণ ভাট্টা বন্ধআঁচনিত নগদ ভাউচাৰ আঁচনিৰ অধিসূচনা দিছিল। ইয়াৰ পিছত, কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলে এই পৰিমাণৰ ওপৰত কৰ পৰিশোধ কৰিব নালাগে। আশা কৰা হৈছে যে ২০২২ চনৰ বাজেটত কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে ডাঙৰ ঘোষণা হ'ব পাৰে।

    • Share this:
    7th Pay Commission: কেন্দ্ৰীয় চৰকাৰে যোৱা বাজেটত (Budget 2021) কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলক এক ডাঙৰ সকাহ দিছিল। দৰাচলতে, চৰকাৰে বাজেট ২০২১-ত কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে ভ্ৰমণ ভাট্টা বন্ধআঁচনিত নগদ ভাউচাৰ আঁচনিৰ অধিসূচনা দিছিল। ইয়াৰ পিছত, কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলে এই পৰিমাণৰ ওপৰত কৰ পৰিশোধ কৰিব নালাগে। আশা কৰা হৈছে যে ২০২২ চনৰ বাজেটত কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে ডাঙৰ ঘোষণা হ'ব পাৰে।

    কেছ ভাউচাৰ আঁচনি কি?
    আঁচনিখন ২০২০ চনৰ ১২ অক্টোবৰত ঘোষণা কৰা হৈছিল। আগতে, আঁচনিখন কেৱল কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলৰ বাবে আছিল, কিন্তু পিছত ব্যক্তিগত আৰু অন্যান্য ৰাজ্যিক কৰ্মচাৰীসকলকো আঁচনিখনত অন্তৰ্ভুক্ত কৰা হৈছিল। বাজেট ভাষণত বিত্ত মন্ত্ৰী নিৰ্মলা সীতাৰমণে কয় যে কোভিড-১৯ মহামাৰীৰ বাবে এলটিচিক কৰ ৰেহাইত ৰখা হৈছে। চৰকাৰ আশাবাদী যে এই আঁচনিয়ে চৰকাৰী কৰ্মচাৰীসকলৰ পকেটত অধিক ধন আনিব আৰু যেতিয়া ধন থাকে, ইয়াক ব্যয় কৰিব। এই সমগ্ৰ প্ৰণালীয়ে অৰ্থনীতিক লাভান্বিত কৰিব।ক'ৰোনাৰ ফলত, যিসকল কৰ্মচাৰীয়ে এলটিচিৰ সুবিধা লাভ কৰিব নোৱাৰিলে তেওঁলোকক ভ্ৰমণ ভাট্টা ছুটি আঁচনিত নগদ ভাউচাৰ আঁচনিৰ সুবিধা প্ৰদান কৰা হ'ব।

    এলটিচি কি?
    কেন্দ্ৰীয় কৰ্মচাৰীসকলে ৪ বছৰত এলটিচি লাভ কৰে। এই ভাট্টাত তেওঁ এই সময়ত এবাৰ দেশৰ যিকোনো ঠাইলৈ ভ্ৰমণ কৰিব পাৰে। এই সময়ছোৱাত কৰ্মচাৰীজনে দুবাৰকৈ ঘৰলৈ যোৱাৰ সুযোগ পায়। এই ভ্ৰমণ ভাট্টাত, কৰ্মচাৰীজনে বিমান ভ্ৰমণ আৰু ৰেল ভ্ৰমণৰ ব্যয় প্ৰাপ্ত কৰে। ইয়াৰ লগতে, কৰ্মচাৰীসকলে ১০ দিনৰ PL (Priviledged Leave ) লাভ কৰে।

    কেছ ভাউচাৰ আঁচনিৰ বাবে নিৰ্দেশনা
    - এলটিচিৰ সলনি কৰ্মচাৰীসকলক নগদ পৰিশোধ কৰা হ'ব।
    - কৰ্মচাৰীৰ গ্ৰেড অনুসৰি ভ্ৰমণ ভাড়া পৰিশোধ কৰা হ'ব।
    - ভাড়া পৰিশোধ সম্পূৰ্ণৰূপে কৰমুক্ত হ'ব।
    - এই আঁচনিগ্ৰহণ কৰা কৰ্মচাৰীজনে ভাড়াৰ তিনিগুণ ব্যয় কৰিব লাগিব।
    - ছুটিয়ে নগদধনৰ বাবে একে পৰিমাণৰ পৰিশোধ ব্যয় কৰিব লাগিব।
    ব্যয় ৩১ মাৰ্চ, ২০২১-ৰ আগতে কৰিব লাগিব।
    কৰ্মচাৰীসকলে ১২ শতাংশ বা ততোধিক জিএছটি আকৰ্ষিত কৰা সামগ্ৰীৰ বাবে ধন ব্যয় কৰিব লাগিব।

    - কেৱল জিএছটি পঞ্জীভুক্ত বিক্ৰেতা বা ব্যৱসায়ীৰ পৰা হে সেৱা বা সামগ্ৰী ক্ৰয় কৰিব লাগিব।
    - সেৱা বা সামগ্ৰীৰ পৰিশোধ ডিজিটেলভাৱে কৰিব লাগিব।
    - ভ্ৰমণ ভাট্টা বা ছুটি ভাট্টা দাবী কৰোঁতে জিএছটি ৰচিদ দিব লাগিব।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: