உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • nation
    • »
    • 15-18 Age Vaccination Update: আজিৰে পৰা ১৫ৰ পৰা ১৮ বছৰীয়াসকলে পাব ভেকচিন, কিশোৰসকলৰ টিকাকৰণ সম্পৰ্কে ১০টা গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা

    15-18 Age Vaccination Update: আজিৰে পৰা ১৫ৰ পৰা ১৮ বছৰীয়াসকলে পাব ভেকচিন, কিশোৰসকলৰ টিকাকৰণ সম্পৰ্কে ১০টা গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা

    চৰকাৰে বিগত বৰ্ষৰ ১ মে’ৰ পৰা ১৮ বছৰৰ অধিক বয়সৰ লোকসকলক টিকাকৰণৰ প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ কৰিছিল।

    চৰকাৰে বিগত বৰ্ষৰ ১ মে’ৰ পৰা ১৮ বছৰৰ অধিক বয়সৰ লোকসকলক টিকাকৰণৰ প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ কৰিছিল।

    চৰকাৰে বিগত বৰ্ষৰ ১ মে’ৰ পৰা ১৮ বছৰৰ অধিক বয়সৰ লোকসকলক টিকাকৰণৰ প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ কৰিছিল।

    • Share this:
    ভাৰতত ১৫ৰ পৰা ১৮ বছৰ বয়সৰ কিশোৰসকলৰ টিকাকৰণ আজিৰে পৰা আৰম্ভ হ’ব। খবৰ মতে, কোৰোণা ভাইৰাছৰ বিৰুদ্ধে যুঁজত ভেকচিন গ্ৰহণ কৰিবলৈ ৮ লাখৰো অধিক কিশোৰে কোউইন প’ৰ্টেলত (CoWIN) পঞ্জীকৰণ কৰিছে। সকলোকে প্ৰদান কৰা হ’ব ভেকচিন। দেশত টিকাকৰণ কাৰ্যসূচীৰ আৰম্ভণি হোৱাৰ প্ৰায় ১ বছৰ উকলিছে। চৰকাৰে বিগত বৰ্ষৰ ১ মে’ৰ পৰা ১৮ বছৰৰ অধিক বয়সৰ লোকসকলক টিকাকৰণৰ প্ৰক্ৰিয়া আৰম্ভ কৰিছিল।

    কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰী মনসুখ মাণ্ডভিয়াই দেশবাসীক কিশোৰসকলৰ টিকাকৰণ কৰোৱাৰ বাবে আহ্বান জনাইছে। তেওঁ শনিবাৰে টুইট কৰি কয়, ‘‘শিশু সুৰক্ষিত, তেন্তে দেশৰ ভৱিষ্যৎ সুৰক্ষিত! নৱবৰ্ষ উপলক্ষে আজিৰে পৰা ১৫ৰ পৰা ১৮ বছৰীয়াসকলৰ COVID19 টিকাকৰণৰ বাবে COWIN প’ৰ্টেলত ৰেজিষ্ট্ৰেচন আৰম্ভ কৰা হৈছে। মোৰ পৰিয়ালসমূহলৈ আহ্বান যে আপোনালোকৰ শিশুৰ সন্তানৰ টিকাকৰণৰ বাবে পঞ্জীয়ন কৰক।’’

    কিশোৰসকলৰ টিকাকৰণ সম্পৰ্কে ১০টা গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা

    ১. বিদ্যালয়ৰ সৈতে আলোচনাৰ পিছত আৰম্ভ হোৱা টিকাকৰণ অভিযান হাস্পতাল আৰু স্বাস্থ্য কেন্দ্ৰত আৰম্ভ হ’ব।

    ২. বৃহৎ সংখ্যক স্কুল আৰু আন শিক্ষণ প্ৰতিষ্ঠানৰ ব্যৱহাৰ টিকাকৰণ কেন্দ্ৰৰ দৰে কৰা হ’ব। কোউইন প্লেটফৰ্মত এতিয়ালৈ ১৫–১৮ বছৰৰ বাবে ৮,০১,৪৫১ পঞ্জীয়ন হৈছে।

    ৩. ২০০৭ আৰু ইয়াৰ পূৰ্বে জন্মগ্ৰহণ কৰাসকল টিকাকৰণৰ পাত্ৰ।

    ৪. কেন্দ্ৰীয় স্বাস্থ্য মন্ত্ৰণালয়ে কয় যে কিশোৰক কেৱল কোভেক্সিন দিয়া হ’ব আৰু সকলো ৰাজ্য আৰু কেন্দ্ৰীয়শাসিত অঞ্চললৈ ভেকচিনৰ অতিৰিক্ত ড’জ প্ৰেৰণ কৰা হ’ব।

    ৫. ২৫ ডিচেম্বৰত প্ৰধানমন্ত্ৰী নৰেন্দ্ৰ মোদীয়ে ৩ জানুৱাৰীৰ পৰা ১৫–১৮ বছৰৰসকলৰ বাবে টিকাকৰণ কাৰ্যসূচীৰ ঘোষণা কৰিছিল।

    ৬. স্বাস্থ্য কৰ্মী, ফ্ৰণ্টলাইন কৰ্মী আৰু আঘাতপ্ৰাপ্ত বয়োজ্যেষ্ঠ নাগৰিকক ১০ জানুৱাৰীৰ পৰা ভেকচিনৰ তৃতীয় ড’জ দিয়া হ’ব।

    ৭. কোৰোণা ভাইৰাছৰ নতুন ভেৰিয়েণ্ট অমিক্ৰনৰ বৰ্ধিত ঘটনাৰ মাজতে চৰকাৰে এই অভিযানত অনুমোদন জনাইছে। বিগত কিছুদিনৰ পৰা দেশত কোভিড১৯ৰ ঘটনা বৃদ্ধি পাইছে।

    ৮. কোৰোণা মহামাৰীৰ মাজত এই বৰ্ষত আৰম্ভ হোৱা স্কুলত শিশু আৰু কিশোৰৰ সংক্ৰমিত হোৱাৰ খবৰ পোহৰলৈ আহিছে। বহু ৰেছিডেণ্ট স্কুল আৰু কলেজ হোষ্টেলত কোৰোণাৰ ৰোগী পোৱা গৈছিল।

    ৯. কোৰোণাৰ ভাইৰাছৰ বিৰুদ্ধে যুঁজত বৰ্তমান বুষ্টাৰ ড’জক লৈ চৰকাৰৰ ফালৰ পৰা কোনো সিদ্ধান্ত লোৱা হোৱা নাই।

    ১০. কৰ্বিভেক্স আৰু কোভোভেক্সক মঞ্জুৰি প্ৰদান কৰা হৈছে। মিডিয়া ৰিপ’ৰ্ট অনুসৰি, ইয়াৰ ব্যৱহাৰ বুষ্টাৰ ড’জ হিচাপে কৰিব পাৰে।

    Published by:Sanjay Kumar Das
    First published: