• Home
  • »
  • News
  • »
  • mumbai
  • »
  • Corona Warriors: ক’ৰোনা ৰোগীক অক্সিজেন চিলিণ্ডাৰ যোগান ধৰিবলৈ মুম্বাইৰ শ্বাহনাৱাজে বিক্ৰী কৰিছে ২২ লাখ টকীয়া গাড়ী, পিছ পৰি ৰোৱা নাই গৌৰৱো...

Corona Warriors: ক’ৰোনা ৰোগীক অক্সিজেন চিলিণ্ডাৰ যোগান ধৰিবলৈ মুম্বাইৰ শ্বাহনাৱাজে বিক্ৰী কৰিছে ২২ লাখ টকীয়া গাড়ী, পিছ পৰি ৰোৱা নাই গৌৰৱো...

কেৱল এটা ফোন কলৰ জৰিয়তে ৰোগীসকলক অক্সিজেনৰ যোগান উপলব্ধ কৰাত সহায় কৰিবলৈ অক্লান্ত পৰিশ্ৰম কৰি আছে এটা দলৰ সৈতে মুম্বাইৰ শ্বাহনাৱাজ নামৰ যুৱকজনে।

কেৱল এটা ফোন কলৰ জৰিয়তে ৰোগীসকলক অক্সিজেনৰ যোগান উপলব্ধ কৰাত সহায় কৰিবলৈ অক্লান্ত পৰিশ্ৰম কৰি আছে এটা দলৰ সৈতে মুম্বাইৰ শ্বাহনাৱাজ নামৰ যুৱকজনে।

কেৱল এটা ফোন কলৰ জৰিয়তে ৰোগীসকলক অক্সিজেনৰ যোগান উপলব্ধ কৰাত সহায় কৰিবলৈ অক্লান্ত পৰিশ্ৰম কৰি আছে এটা দলৰ সৈতে মুম্বাইৰ শ্বাহনাৱাজ নামৰ যুৱকজনে।

  • Share this:
শেহতীয়াকৈ দেশৰ চিকিৎসালয়সমূহত দেখা দিয়া অক্সিজেন সংকটে (Oxygen Crisis) স্বাস্থ্য সেৱা প্ৰণালীক পঙ্গু কৰি তুলিছে আৰু ৰোগীসকলে চিকিৎসালয়ৰ বিচনা, ঔষধ আৰু অক্সিজেন যোগান লাভ কৰাটো ক্ৰমান্বয়ে কঠিন হৈ পৰিছে। এনে সময়ত, হৃদয়ৱান লোকসকলে তীব্ৰ অভাৱ অনুভৱ কৰিছে আৰু যিমান পাৰে সিমান সহায় কৰিবলৈ উঠি পৰি লাগিছে।

কিছুমান এনে লোক আছে, যিয়ে প্ৰয়োজনীয় লোকসকলক সহায় কৰিবলৈ ওলাই অহা দেখা গৈছে। মুম্বাইৰ শ্বাহনাৱাজ শ্বেখ (Shahnawaz Sheikh)এনে এজন ব্যক্তি। মালাডৰ বাসিন্দা, যাক তেওঁৰ এলেকাত 'অক্সিজেন মেন' বুলি জনা যায়। কেৱল এটা ফোন কলৰ জৰিয়তে ৰোগীসকলক অক্সিজেনৰ যোগান উপলব্ধ কৰাত সহায় কৰিবলৈ অক্লান্ত পৰিশ্ৰম কৰি আছে। এটা দলৰ সৈতে কাম কৰি শ্বাহনাৱাজে প্ৰচেষ্টাবোৰ সুশৃংখল কৰাৰ বাবে এটা 'নিয়ন্ত্ৰণ কক্ষ' স্থাপন কৰিছে। India.comএ এই প্ৰতিবেদন দিছে।

শ্বাহনাৱাজ বিগত বছৰৰ পৰা এজন অক্লান্ত ক’ৰোনা ভাইৰাছ যোদ্ধা হৈ আছে, যি প্ৰয়োজনীয় লোকসকলক নিৰন্তৰ সহায় আগবঢ়ায়। এনে অভূতপূৰ্ব সংকটৰ সময়ত অসহায় লোকসকলক সহায় কৰা ৩১ বছৰীয়া যুৱকজনৰ সংকল্প বিগত বছৰত অক্সিজেনৰ অভাৱত তেওঁৰ বন্ধুৰ পত্নীৰ এখন অটো-ৰিক্সাত মৃত্যু হোৱাৰ পিছত শক্তিশালী হৈছিল। এইটোৱে শ্বাহনাৱাজক অক্সিজেন চিলিণ্ডাৰ ক্ৰয় কৰিবলৈ ধন সংগ্ৰহ কৰিবলৈ তেওঁৰ মূল্যৱান ২২ লাখ টকাৰ Ford Endeavour বিক্ৰী কৰিবলৈ প্ৰেৰণা দিছিল। ইয়াৰ ফলত তেওঁ ১৬০টা অক্সিজেন চিলিণ্ডাৰ ক্ৰয় কৰিবলৈ সক্ষম হৈছিল আৰু মানুহক সহায় কৰিবলৈ কাম কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰিছিল।

৩ মাহ আগত, তেওঁ দৈনিক অক্সিজেনৰ বাবে ৫০ টা ফোন কলৰ উত্তৰ দি আছিল, এতিয়া ই প্ৰতিদিনে ৫০০-৬০০ টা লৈকে বৃদ্ধি পাইছে, শ্বাহনাৱাজক উদ্ধৃত কৰি কোৱা হৈছিল। শ্বাহনাৱাজ আৰু তেওঁৰ দলে অক্সিজেন চিলিণ্ডাৰবোৰেৰে সহায় কৰাৰ প্ৰক্ৰিয়াটো ব্যাখ্যা কৰে আৰু ব্যৱহাৰৰ পিছত, খালীবোৰ তেওঁলোকলৈ ঘূৰাই পঠোৱা হয়। এতিয়ালৈকে দলটোৱে ৪,০০০ ৰো অধিক লোকক সহায় কৰিছে, শ্বাহনাৱাজে কয়।
শ্বাহনাৱাজ হৈছে এনে বহুতো ক’ৰনা ভাইৰাছ যোদ্ধাৰ মাজৰ এজন যি মহামাৰীৰ বিৰুদ্ধে যুঁজি আছে আৰু মানৱ জীৱনৰ বাবে প্ৰয়োজনীয় সামগ্ৰীবিধ যোগান ধৰাৰ চেষ্টা কৰি আছে। পাটনাৰ গৌৰৱ ৰায়ে এতিয়ালৈকে ৯৫০ ৰো অধিক ক’ৰনা ভাইৰাছ ৰোগীক তেওঁলোকৰ ঘৰত অক্সিজেন চিলিণ্ডাৰ প্ৰদান কৰি তেওঁলোকৰ জীৱন ৰক্ষা কৰিছে। তেওঁৰ সৰু ৱাগনআৰ গাড়ীত অক্সিজেন চিলিণ্ডাৰ কঢ়িয়াই লৈ, গৌৰৱে তেওঁৰ দিনটো পুৱা ৫ বজাৰ পৰা আৰম্ভ কৰে আৰু বহুদিন ই মাজ নিশাৰ শেষলৈকে অব্যাহত থাকে। তেওঁ এটা কলনিৰ পৰা আনটোলৈ জুম কৰে, নিজে গাড়ী চলায় আৰু ক’ভিড-১৯ৰ বাবে হোম কোৱাৰেণ্টাইন কৰা ৰোগীসকলক চিলিণ্ডাৰ যোগান ধৰে।
গৌৰৱে এই সেৱাৰ বাবে এক পইচাও লোৱা নাই আৰু তেওঁ এদিনো বিৰতি নোহোৱাকৈ বিগত এবছৰ ধৰি এই মহৎ সেৱা অব্যাহত ৰাখিছে।
Published by:Kokil Sarma
First published: