• Home
  • »
  • News
  • »
  • mumbai
  • »
  • Global Warming: আমাৰ দেশৰ ১২খন চহৰ গিলি পেলাব সাগৰে ! পানীত ডুব যাব মুম্বাই, চেন্নাই, বিশাখাপত্তনম আদি কেইবাখনো চহৰ ! NASAৰ Reportত ভয়ংকৰ তথ্য...

Global Warming: আমাৰ দেশৰ ১২খন চহৰ গিলি পেলাব সাগৰে ! পানীত ডুব যাব মুম্বাই, চেন্নাই, বিশাখাপত্তনম আদি কেইবাখনো চহৰ ! NASAৰ Reportত ভয়ংকৰ তথ্য...

Gateway Of India (AP)

Gateway Of India (AP)

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মহাকাশ সংস্থা নাছাই (NASA) ভাৰতৰ ওপৰত এক আচৰিত প্ৰতিবেদন দিছে। প্ৰতিবেদনত দাবী কৰা হৈছে যে ভাৰতৰ ১২ খন চহৰ এতিয়াৰ পৰা ৮০ বছৰৰ পিছত ৩ ফুট পানীত ডুব যাব।

  • Share this:
আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মহাকাশ সংস্থা নাছাই (NASA) ভাৰতৰ ওপৰত এক আচৰিত প্ৰতিবেদন দিছে। প্ৰতিবেদনত দাবী কৰা হৈছে যে ভাৰতৰ ১২ খন চহৰ এতিয়াৰ পৰা ৮০ বছৰৰ পিছত ৩ ফুট পানীত ডুব যাব, অৰ্থাৎ ২১০০ চনত। এই প্ৰতিবেদন অনুসৰি, সমভূমিত যথেষ্ট ধ্বংস হ'ব। এই সকলোবোৰ গোলকীয় উষ্ণতা বৃদ্ধিৰ (Global Warming) বাবে মেৰুত জমা হোৱা বৰফ গলি যোৱাৰ ফলত ঘটিব।

আমেৰিকা যুক্তৰাষ্ট্ৰৰ মহাকাশ সংস্থা নাছাৰ এক প্ৰতিবেদন অনুসৰি ভাৰতৰ ওখা, মৰ্মুগাও, ভাৱনগৰ, মুম্বাই, মাংগালোৰ, চেন্নাই, বিশাখাপত্তনম, টুটিকোৰান কোচি, পাৰাদীপ আৰু কিদ্ৰোপুৰ উপকূলীয় অঞ্চলত গোলকীয় উষ্ণতাৰ প্ৰভাৱ বৰফ গলি যোৱাৰ অধিক প্ৰভাৱ পৰিব৷ এই ক্ষেত্ৰত উপকূলীয় অঞ্চলত বাস কৰা লোকসকলে ভৱিষ্যতে সুৰক্ষিত স্থানলৈ যাব লাগিব৷

প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে যোৱা বছৰলৈকে পশ্চিম বংগৰ কিড্ৰোপোৰ অঞ্চলত সাগৰৰ স্তৰ বৃদ্ধি হোৱাৰ কোনো আশংকা নাই। ২১০০ চনৰ ভিতৰত আধা ফুট পানী বৃদ্ধি হ'ব।



নাছাই চি-লেভেল প্ৰজেকশন টুল সৃষ্টি কৰিছে
দৰাচলতে, নাছাই এটা চি-লেভেল প্ৰজেকশন টুল সৃষ্টি কৰিছে। ই সময়মতে মানুহক স্থানান্তৰ কৰাত আৰু সমুদ্ৰ তীৰত দুৰ্যোগৰ পৰা প্ৰয়োজনীয় ব্যৱস্থা কৰাত সহায় কৰিব। এই অনলাইন সঁজুলিৰ জৰিয়তে ভৱিষ্যতৰ দুৰ্যোগ, সাগৰৰ স্তৰ বৃদ্ধি হোৱা চিনাক্ত কৰিব পাৰি।

জলবায়ু পৰিৱৰ্তনৰ ওপৰত আন্তঃচৰকাৰী পেনেল (IPCC)ৰ এক প্ৰতিবেদনৰ উদ্ধৃতি দি নাছাই কেইবাখনো চহৰক সাগৰত ডুব যাবলৈ সতৰ্ক কৰি দিছে। এয়া হৈছে আই.পি.চি.চি.-ৰ ষষ্ঠ মূল্যায়ন প্ৰতিবেদন, যাক ৯ আগষ্টত মুকলি কৰা হৈছিল।

সমভূমিত ধ্বংসযজ্ঞ
নাছাৰ প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে ২১০০ চনৰ ভিতৰত পৃথিৱীৰ তাপমাত্ৰা যথেষ্ট বৃদ্ধি পাব। মানুহে ভয়ংকৰ গৰমৰ সন্মুখীন হ'ব লাগিব। যদি কাৰ্বন নিৰ্গমন আৰু প্ৰদূষণ বন্ধ কৰা নহয়, তাপমাত্ৰা গড়ে ৪.৪ ডিগ্ৰী চেলচিয়াছ বৃদ্ধি হ'ব। পৰৱৰ্তী দুটা দশকত তাপমাত্ৰা ১.৫ ডিগ্ৰী চেলচিয়াছলৈ বৃদ্ধি হ'ব। যদি পাৰা দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি হয়, হিমবাহবোৰো গলি যাব। তেওঁলোকৰ পানীয়ে সমভূমি আৰু সাগৰীয় অঞ্চললৈ ধ্বংস কঢ়িয়াই আনিব।

বহুতো দেশৰ এলেকা হ্ৰাস পাব
আনহাতে, নাছাৰ প্ৰশাসক বিল নেলছনে কয় যে চি-লেভেল প্ৰক্ষেপণ সঁজুলিটোৱে সমগ্ৰ বিশ্বৰ নেতা আৰু বিজ্ঞানীসকলক ক'বলৈ যথেষ্ট যে আমাৰ বহুতো দেশে পৰৱৰ্তী শতিকাৰ ভিতৰত মাটি হেৰুৱাব। সাগৰৰ স্তৰ ইমান দ্ৰুতগতিত বৃদ্ধি পাব যে ইয়াক চম্ভালিবলৈ কঠিন হ'ব। ইয়াৰ উদাহৰণ সকলোৰে সন্মুখত আছে। বহুতো দ্বীপ জলমগ্ন হৈ পৰিছে।
Published by:Kokil Sarma
First published: