মুখ্যপৃষ্ঠা » খবৰ

» জীৱন শৈলী

»Wrinkle Problem : ছাল শোতোৰা পৰা সমস্যাৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ ঘৰুৱা পদ্ধতি

Wrinkle Problem : ছাল শোতোৰা পৰা সমস্যাৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ ঘৰুৱা পদ্ধতি

News18 Assam | News18-Assam
Updated:April 4, 2021, 8:58 AM IST
Wrinkle Problem : ছাল শোতোৰা পৰা সমস্যাৰ পৰা ৰক্ষা পাবলৈ ঘৰুৱা পদ্ধতি
এই সমস্যাৰ উপায় হিচাপে কিছুমান পৰামৰ্শ আলোচনা কৰো আহক যি কোনো অস্ত্ৰোপচাৰ আৰু ঔষধ ব্যৱহাৰ নকৰাকৈ সমাধান পাব পাৰি।

এই সমস্যাৰ উপায় হিচাপে কিছুমান পৰামৰ্শ আলোচনা কৰো আহক যি কোনো অস্ত্ৰোপচাৰ আৰু ঔষধ ব্যৱহাৰ নকৰাকৈ সমাধান পাব পাৰি।

  • Share this:
বৰ্তমান সময়ত ছাল শোতোৰা পৰা (Wrinkles) বাৰ্ধক্যৰ সৈতে সম্পৰ্কীয় নহয়। ইয়াৰ প্ৰধান কাৰণ বৰ্তমান সময়ৰ জীৱন প্ৰণালী (Lifestyle)। বহুতো কম বয়সীয়া লোকৰ মুখত শোতোৰা পৰা দেখা যায়। ইয়াৰ মুখ্য কাৰণ হৈছে বিভিন্ন ধৰণৰ সৌন্দৰ্য সামগ্ৰী, দীঘলীয়া সময় সূৰ্যৰ পোহৰত থাকিলে, ধূমপান, প্ৰদূষণ, Vitamin D3ৰ অভাৱ আৰু অধিক তেলযুক্ত খাদ্যৰ ব্যৱহাৰ। গতিকে এই সমস্যাৰ উপায় হিচাপে কিছুমান পৰামৰ্শ আলোচনা কৰো আহক যি কোনো অস্ত্ৰোপচাৰ আৰু ঔষধ ব্যৱহাৰ নকৰাকৈ সমাধান পাব পাৰি।

আপুনি প্ৰথমে আপোনাৰ ছালৰ যত্ন লওক। ইয়াক শুকাবলৈ নিদিব। মুখখন দিনে তিনিৰ পৰা চাৰিবাৰ গৰম বা ঠাণ্ডা পানীৰে ধুব। তাৰ পিছত এটা ভাল ব্ৰেণ্ডৰ ক্ৰীম প্ৰয়োগ কৰক যিয়ে মুখৰ আৰ্দ্ৰতা ৰাখে। মুখখন পোন্ধৰ দিনত এবাৰ স্ক্ৰাব কৰক। এটা চানস্ক্ৰীণ লোচন লওঁক আৰু মুখখন কপাহী কাপোৰেৰে ঢাকি ৰাখক।

শোতোৰা পৰাৰ পৰা মুক্তি পাবলৈ স্বাস্থ্যকৰ আহাৰ খোৱা কৰক। ইয়াৰ বাবে, আপুনি আপোনাৰ আহাৰত সতেজ ফল, সেউজীয়া পাচলি, গাখীৰ, দৈ, শুকান ফল, জুইচ অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে। যথেষ্ট পৰিমাণে পানী সেৱন কৰক আৰু তেলযুক্ত খাদ্য পৰিহাৰ কৰিব। দৈনিক ৬ৰ পৰা ৮ঘণ্টাৰ গভীৰ টোপনি মাৰিবলৈ চেষ্টা কৰক।

শোটোৰা পৰা হ্ৰাস কৰিবলৈ, আপুনি আপোনাৰ মুখত দৈ আৰু জলফাই তেলৰ পেক (Curd and Olive oil pack) প্ৰয়োগ কৰিব পাৰে। ইয়াৰ বাবে, ৩-৪ টেবল চামুচ দৈ আৰু ১ টেবল চামুচ জলফাই তেল ভালদৰে মিহলি কৰক। এই পেকটো মুখ আৰু ডিঙিত প্ৰয়োগ কৰক। ইয়াক বিছ মিনিটৰ বাবে এৰি দিয়ক। তাৰ পিছত গৰম বা ঠাণ্ডা পানীৰে ধুব। এই প্ৰক্ৰিয়াটো সপ্তাহত দুবাৰ পুনৰাবৃত্তি কৰক।

সকলোৰে জীৱনত কোনো ধৰণৰ চিন্তা (Tension) থাকে। কিন্তু চিন্তা পৰিহাৰ কৰিবলৈ চেষ্টা কৰক। আপুনি চিন্তাত থাকিলে ই আপোনাৰ মনতকৈ মুখখন বেছি প্ৰভাৱিত কৰে। আচলতে, চিন্তাৰ ফলত আপোনাৰ শৰীৰৰ কৰ্টিচল হৰমন (Cortisol Hormone) বৃদ্ধি হয়, এই হৰমনবোৰে আপোনাৰ ছালৰ উজ্বলতা বজাই ৰখাত সহায় কৰা কোলাজেন ভাঙি দিয়ে।

যেতিয়া আপুনি কাৰোবাৰ সৈতে কথা পাতে বা কিবা চায় আৰু পঢ়ে, আপোনাৰ মুখৰ অভিব্যক্তি সলনি হৈ থাকে। কেতিয়াবা আপুনি দীৰ্ঘ সময়ৰ বাবে একেটা অভিব্যক্তিত থাকে। যিয়ে মুখখন প্ৰভাৱিত কৰে। গতিকে ইয়াৰ যত্ন লোৱাটোও গুৰুত্বপূৰ্ণ।
প্ৰতিদিনে শোৱাৰ আগতে আপোনাৰ মুখখন ভাল ব্ৰেণ্ডৰ ক্ৰীমেৰে মালিচ কৰক। মাহত এবাৰ পেছাদাৰী বিউটিচিয়ানৰ দ্বাৰা ফেচিয়েল কৰক। ইয়াৰ ফলত ভাল ৰক্ত সঞ্চালন আৰু ছালত টান আহে।

(স্বীকাৰ: এই লিখনিৰ তথ্য আৰু সমল সাধাৰণ অনুমানৰ ওপৰত আধাৰিত। News18–এ এইসমূহ নিশ্চিত নকৰে। এইবোৰ প্ৰয়োগ কৰাৰ আগতে সংশ্লিষ্ট বিশেষজ্ঞৰ সৈতে যোগাযোগ কৰক।)
Published by: Sanjay Kumar Das
First published: April 4, 2021, 8:57 AM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি