• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • World Suicide Prevention Day: ভাৰতবৰ্ষত প্ৰতি ৪ মিনিটত হয় এটা আত্মহত্যা; আত্মহত্যা কৰা এক চতুৰ্থাংশ দৈনিক মজুৰি কৰা শ্ৰমিক

World Suicide Prevention Day: ভাৰতবৰ্ষত প্ৰতি ৪ মিনিটত হয় এটা আত্মহত্যা; আত্মহত্যা কৰা এক চতুৰ্থাংশ দৈনিক মজুৰি কৰা শ্ৰমিক

প্ৰতিবেদন অনুসৰি কৰ’না মহামাৰীৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ আগৰ তুলনাত ২০২০ আৰু ২০২১ চনত অধিক আত্মহত্যাৰ ঘটনা সংঘটিত হৈছে।

প্ৰতিবেদন অনুসৰি কৰ’না মহামাৰীৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ আগৰ তুলনাত ২০২০ আৰু ২০২১ চনত অধিক আত্মহত্যাৰ ঘটনা সংঘটিত হৈছে।

২০২১ চনত ভাৰতত আত্মহত্যাৰ ফলত ১.৬৪ লাখতকৈ অধিক লোকৰ মৃত্যু হৈছিল। প্ৰতি ঘণ্টাত দৈনিক প্ৰায় ৪৫০ টা আৰু ১৮ টা আত্মহত্যাৰ গোচৰ ৰুজু হৈছিল, যিটো এতিয়ালৈকে সৰ্বাধিক আত্মহত্যাৰ গোচৰ।

  • Share this:
আজিৰ পৰিৱৰ্তিত জীৱনশৈলীত আমি অতি সোনকালেই সকলো কথাতে মানসিক চাপ বা হতাশা (Depression)ৰ সন্মুখীন হওঁ। এই বিষণ্ণতাই পিছত মানসিক স্বাস্থ্য বিনষ্ট কৰিবলৈ আৰম্ভ কৰে। ইয়াৰ সন্মুখীন নোহোৱা মানুহে প্ৰায়ে আত্মহত্যাৰ পথ বাছি লয়। নেশ্যনেল ক্ৰাইম ৰেকৰ্ডছ ব্যুৰো (NCRB)ৰ প্ৰতিবেদনত এটা ডাঙৰ তথ্য প্ৰকাশ কৰা হৈছে। প্ৰতিবেদন অনুসৰি দেশত প্ৰতি ৪ মিনিটৰ মূৰে মূৰে কোনোবাই নিজৰ প্ৰাণ দিয়ে আৰু এই কাম কৰা তিনিজনৰ ভিতৰত এজন যুৱ প্ৰজন্মৰ। অৰ্থাৎ দেশত প্ৰতি ১২ মিনিটৰ মূৰে মূৰে ৩০ বছৰৰ তলৰ এজন যুৱ প্ৰজন্মৰ ব্যক্তিয়ে আত্মহননৰ পথ বাচি লয়।

‘ভাৰতত আকস্মিক মৃত্যু আৰু আত্মহত্যা’ শীৰ্ষক এই প্ৰতিবেদনত কোৱা হৈছে যে যোৱা ২০২১ বৰ্ষত আত্মহত্যাৰ ফলত ১,৬৪,০৩৩ জন লোকৰ মৃত্যু হৈছিল। ইয়াত দৈনিক মজুৰি শ্ৰমিকৰ আত্মহত্যাৰ অংশ আছিল এক চতুৰ্থাংশ। অৰ্থাৎ যোৱা বছৰ দেশত আত্মহত্যা কৰা প্ৰতিজন চতুৰ্থজন ব্যক্তি আছিল এজন দৈনিক মজুৰিৰ শ্ৰমিক।

২০২১ চনত ভাৰতত আত্মহত্যাৰ ফলত ১.৬৪ লাখতকৈ অধিক লোকৰ মৃত্যু হৈছিল। প্ৰতি ঘণ্টাত দৈনিক প্ৰায় ৪৫০ টা আৰু ১৮ টা আত্মহত্যাৰ গোচৰ ৰুজু হৈছিল, যিটো এতিয়ালৈকে সৰ্বাধিক আত্মহত্যাৰ গোচৰ। আত্মহত্যাৰ ফলত মৃত্যু হোৱা লোকসকলৰ ভিতৰত আছিল প্ৰায় ১.১৯ লাখ পুৰুষ, ৪৫,০২৬ গৰাকী মহিলা আৰু ২৮ গৰাকী তৃতীয় লিংগৰ।

এন চি আৰ বিয়ে আত্মহত্যাৰ তথ্যসমূহক ৯টা বৃত্তিৰ গোটত ভাগ কৰিছে – ছাত্ৰ, পেছাদাৰী/দৰমহাপ্ৰাপ্ত লোক, দৈনিক মজুৰিদাতা, দৈনিক মজুৰি শ্ৰমিক, অৱসৰপ্ৰাপ্ত, নিবনুৱা, স্বনিয়োজিত, গৃহ পত্নী, কৃষি খণ্ড। নেশ্যনেল ক্ৰাইম ৰেকৰ্ডছ ব্যুৰোৰ ‘একচিডেণ্টেল ডেথছ এণ্ড ছুইচাইডছ ইন ইণ্ডিয়া-২০২১’ প্ৰতিবেদনৰ পৰা জানিব পৰা গৈছে। প্ৰতিবেদন অনুসৰি কৰ’না মহামাৰীৰ প্ৰাদুৰ্ভাৱৰ আগৰ তুলনাত ২০২০ আৰু ২০২১ চনত অধিক আত্মহত্যাৰ ঘটনা সংঘটিত হৈছে।

প্ৰেম সম্পৰ্কৰ বাবে মাত্ৰ ২.৯ শতাংশ লোকে আৰু যৌতুক কাজিয়া, ড্ৰাগছ আৰু দৰিদ্ৰতাৰ বাবে ২.৩ শতাংশ লোকে আত্মহত্যা কৰে। প্ৰতিবেদন অনুসৰি, সামাজিক আৰু অৰ্থনৈতিক সমস্যাৰ বাবে পুৰুষ আৰু মহিলাই ব্যক্তিগত আৰু আৱেগিক কাৰণত আত্মহত্যা কৰে।

দৈনিক মজুৰি শ্ৰমিকৰ সৰ্বাধিক অংশ

যোৱা বছৰ ২০২১ চনত আত্মহত্যাৰ ফলত হোৱা মৃত্যুৰ ক্ষেত্রত দৈনিক মজুৰি শ্রমিকসকল আছিল সৰ্বাধিক গোট৷ ৪২,০০৪ জন দৈনিক মজুৰি শ্ৰমিকৰ আত্মহত্যাৰ ফলত মৃত্যু হয়, যিটো মুঠ আত্মহত্যাৰ ২৫.৬ শতাংশ। ২০২০ বৰ্ষত দেশত ১,৫৩,০৫২টা আত্মহত্যাৰ গোচৰ ৰুজু হৈছিল। ইয়াত দৈনিক মজুৰিৰ শ্ৰমিকৰ আত্মহত্যাৰ ৩৭,৬৬৬ টা গোচৰ আছিল, যিটো মুঠ আত্মহত্যাৰ ২৪.৬ শতাংশ। ২০১৯ বৰ্ষত অৰ্থাৎ কোভিড যুগৰ আগৰ বছৰত দেশত আত্মহত্যাৰ ফলত মৃত্যু হোৱা ১,৩৯,১২৩ টা গোচৰ পঞ্জীয়ন কৰা হৈছিল। ইয়াত দৈনিক মজুৰিৰ শ্ৰমিকৰ সংখ্যা আছিল ৩২,৫৬৩ জন, যিটো মুঠ আত্মহত্যাৰ ২৩.৪ শতাংশ।

গৃহিণী আৰু ছাত্ৰ গোটৰো বৃদ্ধি পাইছে আত্মহত্যা

২০২১ চনৰ ভিতৰত ‘গৃহিণী’ শিতানত আত্মহত্যাৰ সংখ্যা আছিল মুঠ আত্মহত্যাৰ ১৪.১ শতাংশ। এই শ্ৰেণীত আত্মহত্যাৰ সংখ্যা ২০২০ চনত ২২,৩৭৪ৰ পৰা ২০২১ চনত ২৩,১৭৯লৈ ৩.৬ শতাংশ বৃদ্ধি পাইছে। প্ৰতিবেদনত দেখা গৈছে যে ২০২১ চনত ছাত্ৰ আত্মহত্যাৰ সংখ্যা আছিল ১৩,০৮৯, যিটো ২০২০ চনত আছিল ১২,৫২৬। একে সময়তে ২০২১ চনত অৱসৰপ্ৰাপ্ত লোকৰ আত্মহত্যাৰ সংখ্যা ১৫১৮ টা হোৱাৰ বিপৰীতে ‘অন্য ব্যক্তি’ৰ শ্ৰেণীত ২৩,৫৪৭ টা আত্মহত্যাৰ সংখ্যা পঞ্জীয়ন কৰা হৈছে। প্ৰতিবেদন অনুসৰি ২০২১ চনত কৃষি কৰ্মত নিয়োজিত লোকৰ এটা দলত ১০,৮৮১টা আত্মহত্যাৰ গোচৰ ৰুজু হৈছিল, য’ত আছিল ৫,৩১৮ জন ‘কৃষক’ আৰু ৫,৫৬৩ জন ‘কৃষি শ্ৰমিক’।

আত্মহত্যাৰ গোচৰ বৃদ্ধি

এনচিআৰবিৰ তথ্য অনুসৰি ২০২০ চনত সমগ্ৰ দেশতে ১.৫৩ লাখ আত্মহত্যাৰ মৃত্যুৰ হাৰ পঞ্জীয়ন কৰা হৈছে। প্ৰতিবেদনত দেখা গৈছে যে ২০১৯ চনত আত্মহত্যাৰ সংখ্যা আছিল ১.৩৯ লাখ, ২০১৮ চনত ১.৩৪ লাখ, ২০১৭ চনত ১.২৯ লাখ। একে সময়তে ২০২০ আৰু ২০২১ চনত ১.৫০ লাখৰো অধিক আছিল। আপোনালোকক কওঁ যে ১৯৮৪ চনত দেশত প্ৰথমবাৰৰ বাবে আত্মহত্যাৰ সংখ্যাই ৫০ হাজাৰৰ সীমা অতিক্ৰম কৰিছিল আৰু ১৯৯১ চনত এই সংখ্যা ৭৫ হাজাৰলৈ বৃদ্ধি পাইছিল। একে সময়তে ১৯৯৮ চনত আত্মহত্যাৰ ফলত ১ লাখৰো অধিক লোকৰ মৃত্যু হৈছিল আৰু এতিয়া এই সংখ্যা বৃদ্ধি পাইছে।

আত্মহত্যাৰ কাৰণ কি?

এন চি আৰ বিয়ে ২০২১ চনৰ বাৰ্ষিক প্ৰতিবেদনত কয় যে পেছাদাৰী বা কেৰিয়াৰ সমস্যা, নিসংগতা অনুভৱ, নিৰ্যাতন, হিংসা, পাৰিবাৰিক সমস্যা, মানসিক বিকাৰ, মদ্যপানৰ আসক্তি, আৰ্থিক ক্ষতি এই সকলোবোৰৰ বাবেই আত্মহত্যাৰ হৈছে। সমগ্ৰ দেশতে আৰক্ষীয়ে পঞ্জীয়ন কৰা আত্মহত্যাৰ গোচৰৰ পৰা এই তথ্য আহৰণ কৰা বুলি এনচিআৰবিয়ে প্ৰকাশ কৰে।

এই ৰাজ্যসমূহত সৰ্বাধিক সংখ্যক আত্মহত্যাৰ মৃত্যু

প্ৰতিবেদন অনুসৰি ২০২১ চনত মহাৰাষ্ট্ৰত সৰ্বাধিক ২২,২০৭ টা আত্মহত্যাৰ ঘটনা সংঘটিত হৈছিল। ইয়াৰ পিছতে তামিলনাডুত ১৮,৯২৫ টা, মধ্যপ্ৰদেশত ১৪,৯৫৬ টা, পশ্চিম বংগত ১৩,৫০০ টা আৰু কৰ্ণাটকত ১৩,০৫৬ টা গোচৰ ৰুজু হয়। কেন্দ্ৰীয় শাসিত অঞ্চলৰ ভিতৰত দিল্লীত সৰ্বাধিক ২৮৪০ জন আত্মহত্যাৰ গোচৰ আছে। প্ৰতিবেদন অনুসৰি আত্মহত্যাৰ হাৰ (অৰ্থাৎ প্ৰতি এক লাখ জনসংখ্যাত আত্মহত্যাৰ ঘটনা) ১২ টা ৰেকৰ্ড কৰা হৈছে। ২০২০ চনত আত্মহত্যাৰ হাৰ আছিল ১১.৩ আৰু ২০১৯ চনত ১০.৪। (সকলো তথ্য এন চি আৰ বিৰ ২০২১ চনৰ প্ৰতিবেদন আৰু চৰকাৰী তথ্যৰ পৰা লোৱা হৈছে)
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি