• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • World Radio Day 2022: আজি বিশ্ব ৰেডিঅ' দিৱস ! ভুৱা বাতৰিৰে ভৰা পৃথিৱীত আজিও বিশ্বাসযোগ্য মাধ্যম হৈছে ৰেডিঅ' ...

World Radio Day 2022: আজি বিশ্ব ৰেডিঅ' দিৱস ! ভুৱা বাতৰিৰে ভৰা পৃথিৱীত আজিও বিশ্বাসযোগ্য মাধ্যম হৈছে ৰেডিঅ' ...

প্ৰযুক্তিবিদ্যাৰ বিৱৰ্তনৰ লগে লগে বিজ্ঞানীসকলে সংক্ৰমণ আৰু শব্দ তৰংগৰ সৈতে পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা আৰম্ভ কৰে। ফলস্বৰূপে, জনপ্ৰিয় সম্প্ৰচাৰক মাধ্যম ৰেডিঅ'ৰ (World Radio Day 2022)ৰ জন্ম হৈছিল।

প্ৰযুক্তিবিদ্যাৰ বিৱৰ্তনৰ লগে লগে বিজ্ঞানীসকলে সংক্ৰমণ আৰু শব্দ তৰংগৰ সৈতে পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা আৰম্ভ কৰে। ফলস্বৰূপে, জনপ্ৰিয় সম্প্ৰচাৰক মাধ্যম ৰেডিঅ'ৰ (World Radio Day 2022)ৰ জন্ম হৈছিল।

প্ৰযুক্তিবিদ্যাৰ বিৱৰ্তনৰ লগে লগে বিজ্ঞানীসকলে সংক্ৰমণ আৰু শব্দ তৰংগৰ সৈতে পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা আৰম্ভ কৰে। ফলস্বৰূপে, জনপ্ৰিয় সম্প্ৰচাৰক মাধ্যম ৰেডিঅ'ৰ (World Radio Day 2022)ৰ জন্ম হৈছিল।

  • Share this:
সংবাদ মাধ্যম বাতৰি কাকতৰ জৰিয়তে পৃথিৱীত আৰম্ভ কৰা হৈছিল। তথ্য প্ৰচাৰৰ প্ৰথম উপায় আছিল কলম আৰু কাগজ। প্ৰযুক্তিবিদ্যাৰ বিৱৰ্তনৰ লগে লগে বিজ্ঞানীসকলে সংক্ৰমণ আৰু শব্দ তৰংগৰ সৈতে পৰীক্ষা-নিৰীক্ষা আৰম্ভ কৰে। ফলস্বৰূপে, জনপ্ৰিয় সম্প্ৰচাৰক মাধ্যম ৰেডিঅ'ৰ (World Radio Day 2022)ৰ জন্ম হৈছিল।

বিশ্ব ৰেডিঅ দিৱস: ইতিহাস

উনবিংশ শতিকাৰ মাজভাগত সমগ্ৰ বিশ্বতে ৰেডিঅ' সম্প্ৰচাৰ আৰম্ভ হৈছিল। শব্দ তৰংগ আৰু সংকেতৰ সহায়ত, বাৰ্তাবোৰ এক নিৰ্দিষ্ট বেণ্ডৱিথৰ ভিতৰত প্ৰেৰণ কৰা আৰম্ভ হয়। কিন্তু ভাৰতত ৰেডিঅ'ৰ আগমন বিংশ শতিকাৰ আৰম্ভণিৰ পৰা আৰম্ভ হয়। যদিও গণমাধ্যম এটা জনপ্ৰিয় মাধ্যম হ'বলৈ কেইবা বছৰ লাগিছিল।

তথাকথিত অশিক্ষিত লোকসকলৰ বাবে তথ্য প্ৰচাৰৰ কথা মনত ৰাখি ৰেডিঅ'ৰ প্ৰয়োজনীয়তা অনুভৱ কৰা হয়। যিসকলে বিজ্ঞাপন আৰু বাতৰি কাকত পঢ়িব নোৱাৰিলে তেওঁলোকে ৰেডিঅ' আৱিষ্কাৰ হোৱাৰ পিছত বিভিন্ন তথ্য আৰু বাতৰি ভালদৰে শুনিব আৰু বুজিব পাৰিছিল। এই মাধ্যমৰ জনপ্ৰিয়তা জীয়াই ৰাখিবলৈ আৰু ইয়াৰ ব্যৱহাৰ বিয়পাবলৈ প্ৰতি বছৰে ১৩ ফেব্ৰুৱাৰীত বিশ্ব ৰেডিঅ' দিৱস বিশ্বব্যাপী পালন কৰা হয়।

বিশ্ব ৰেডিঅ' দিৱস ২০২২: তাৎপৰ্য

দিনটো উদযাপন কৰাৰ মুখ্য উদ্দেশ্য হৈছে লোকসকলক শুনানিৰ মাধ্যমৰ জৰিয়তে বৰ্তমান সময়ৰ বাতৰি, মনোৰঞ্জন, বিতৰ্কৰ সৈতে তাল মিলাবলৈ শিকিবলৈ উৎসাহিত কৰা। ইমান বছৰৰ দূৰদৰ্শনৰ জনপ্ৰিয়তাৰ পাছতো, ৰেডিঅ' বিশ্বত সংগীত, ভ্ৰমণৰ সহযোগ আৰু সৰ্বোপৰি সামূহিক ৰেডিঅ'ৰ বিশ্বস্ত মাধ্যমৰ জৰিয়তে দেশৰ বিভিন্ন সম্প্ৰদায়ৰ কণ্ঠস্বৰত উপনীত হৈছে।

ডিজিটেল প্লেটফৰ্মত ভুৱা বাতৰি বিয়পি পৰাৰ বাবে পৃথিৱীখন তৎপৰ হৈ পৰিছে। ইয়াৰ মাজতে, ৰেডিঅ'ই এতিয়াও বাতৰিৰ এক নিৰ্ভৰযোগ্য উৎস হিচাপে নিজৰ প্ৰতিচ্ছবি জনসাধাৰণৰ ওচৰত ৰাখিবলৈ সক্ষম হৈছে। কোভিড-19 মহামাৰীৰ সময়ত, ৰেডিঅ' ঘৃণা বা বৈষম্য সৃষ্টি নকৰাকৈ তথ্যৰ এক নিৰ্ভৰযোগ্য উৎস হিচাপে প্ৰমাণিত হৈছে।

বিশ্ব ৰেডিঅ' দিৱস ২০২২: থীম

বিশ্ব ৰেডিঅ' দিৱস ২০২২ ৰ বাবে এই বছৰৰ বিষয়বস্তু হৈছে 'ৰেডিঅ' এণ্ড ট্ৰাষ্ট'। বাতৰি মাধ্যমৰ বিশ্বাসযোগ্যতাৰ কথা মনত ৰাখি এই বিষয়টো প্ৰস্তাৱ কৰা হৈছিল।
Published by:Kokil Sarma
First published: