• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • World Migraine Awareness Day : আপোনাৰ কেতিয়াবা মূৰত বিষ হয় নেকি? এয়া মাইগ্ৰেইন নে আন কিবা! লক্ষণবোৰ জানক

World Migraine Awareness Day : আপোনাৰ কেতিয়াবা মূৰত বিষ হয় নেকি? এয়া মাইগ্ৰেইন নে আন কিবা! লক্ষণবোৰ জানক

যদি আপোনাৰ মূৰৰ বিষ হয়, আন লক্ষণবোৰ কি আৰু কিমান সময়ৰ বাবে বিষ হৈছে, ইয়াক চোৱা উচিত। যাতে মাইগ্ৰেইন (Migraine) প্ৰথম পৰ্যায়ত চিনাক্ত কৰিব পাৰি আৰু চিকিৎসা আৰম্ভ কৰিব পাৰি।

যদি আপোনাৰ মূৰৰ বিষ হয়, আন লক্ষণবোৰ কি আৰু কিমান সময়ৰ বাবে বিষ হৈছে, ইয়াক চোৱা উচিত। যাতে মাইগ্ৰেইন (Migraine) প্ৰথম পৰ্যায়ত চিনাক্ত কৰিব পাৰি আৰু চিকিৎসা আৰম্ভ কৰিব পাৰি।

যদি আপোনাৰ মূৰৰ বিষ হয়, আন লক্ষণবোৰ কি আৰু কিমান সময়ৰ বাবে বিষ হৈছে, ইয়াক চোৱা উচিত। যাতে মাইগ্ৰেইন (Migraine) প্ৰথম পৰ্যায়ত চিনাক্ত কৰিব পাৰি আৰু চিকিৎসা আৰম্ভ কৰিব পাৰি।

  • Share this:
বহু লোকে মূৰৰ বিষত ভুগি থাকে। আৰু সেই বিষৰ তীব্ৰতা ইমান বেছি যে ৰোগীয়ে কামো কৰিব নোৱাৰে। মাইগ্ৰেইন এই মূৰৰ বিষৰ বাবে দায়বদ্ধ। এইটো প্ৰকৃততে দীৰ্ঘম্যাদী স্নায়বিক সমস্যা আৰু মূৰৰ বিষৰ এটা মুখ্য কাৰণ। এই ৰোগৰ কিছুমান বাহ্যিক আৰু আভ্যন্তৰীণ কাৰণ আছে। ইয়াৰ ভিতৰত উল্লেখযোগ্য হৈছে - ঋতুগত পৰিৱৰ্তন, চাপ, ভাগৰ, খাদ্য বা পানীয়, অনিদ্ৰা, ভোক আৰু হৰমনৰ কাৰক।

মূৰৰ বিষৰ বহুতো কাৰণ আছে। গতিকে কোনটো মূৰৰ বিষ মাইগ্ৰেইন আৰু কোনটো এটা সাধাৰণ বিষ বুজি পোৱাৰ কোনো উপায় নাই। সজাগতাৰ অভাৱৰ বাবে, আমাৰ দেশৰ প্ৰায় ৪০ শতাংশ ৰোগীয়ে সঠিক সময়ত নিৰ্ণয় কৰিব নোৱাৰি চিকিৎসা আৰম্ভ কৰিব নোৱাৰে।

সাধাৰণতে, যদি মূৰৰ বিষ হয়, ৰোগীসকলে ভাবে যে ই চকুৰ বাবে বা হজমৰ সমস্যাৰ বাবে হয়। গতিকে যদি আপোনাৰ মূৰৰ বিষ হয়, আন লক্ষণবোৰ কি আৰু কিমান সময়ৰ বাবে বিষ হৈছে, ইয়াক চোৱা উচিত। যাতে মাইগ্ৰেইন (Migraine) প্ৰথম পৰ্যায়ত চিনাক্ত কৰিব পাৰি আৰু চিকিৎসা আৰম্ভ কৰিব পাৰি।

ৰাষ্ট্ৰীয় স্নায়ুবিজ্ঞান কেন্দ্ৰৰ ( National Neuroscience Centre)  চিকিৎসা সঞ্চালক ডাঃ তাপস কুমাৰ বেনাৰ্জীয়ে (Dr. Tapas Kumar Banerjee) কৈছিল যে মাইগ্ৰেইনৰ উমৈহতীয়া দিশবোৰ বুজি পোৱাটো আটাইতকৈ গুৰুত্বপূৰ্ণ কথা।

ইয়াৰে কিছুমান কাৰকৰ ভিতৰত আছে মূৰৰ বিষৰ তীব্ৰতা, সামান্য পৰিশ্ৰমৰ সৈতে অৱস্থাৰ অৱনতি, মূৰৰ এফালে বিষ, ফোনোফোবিয়া আৰু ফটোফোবিয়া (পোহৰ আৰু শব্দ সহ্য কৰিব নোৱাৰি), জঠৰতা বা ভাগৰ আৰু ওকালি অহা ইত্যাদি। কিন্তু বিষৰ প্ৰকাৰ, তীব্ৰতা, দূৰত্ব, এই সকলোবোৰ প্ৰতিজন ব্যক্তিৰ বাবে একে। আৰু যদি আপুনি এই বস্তুবোৰ লক্ষ্য কৰে, মাইগ্ৰেইন চিনাক্ত কৰিব পাৰি। আৰু সজাগতাৰ অভাৱৰ বাবে, প্ৰায় ৫০% ৰোগী ভুল চিকিৎসাৰ সন্মুখীন হয় বা চিকিৎসা আৰম্ভ কৰিবলৈ যথেষ্ট পলম হয়। কিন্তু মাইগ্ৰেইনৰ চিকিৎসাত বৰ্তমান উন্নত চিকিৎসা আছে। ঔষধ গ্ৰহণ কৰাৰ উপৰিও, জীৱনশৈলী আৰু পাৰিপাৰ্শ্বিক পৰিৱৰ্তনৰ জৰিয়তে ৰোগটোৰ চিকিৎসা কৰাও সম্ভৱ।

মাইগ্ৰেইনৰ লক্ষণসমূহ:
সাধাৰণতে, দীৰ্ঘম্যাদী মূৰৰ বিষ কম সময়ৰ ভিতৰত হয়। তাৰ পিছত, মূৰৰ বিষ বাঢ়ি গৈ থাকে। মৃদু মাইগ্ৰেইনৰ ক্ষেত্ৰত, এই প্ৰকাৰৰ বিষ প্ৰায় ৪ৰ পৰা ৫ ঘণ্টা থাকে। যদি সময়মতে চিকিৎসা কৰা নহয়, ই প্ৰায় ৭২ ঘণ্টা বা অধিক সময় থাকিব পাৰে।

কেতিয়াবা মূৰৰ বিষৰ সৈতে ভাগৰ, বমি, জঠৰতা, ফটোফোবিয়া আৰু ফোনোফোবিয়া আদিৰ দৰে লক্ষণ থাকে। কেতিয়াবা বহুতে কয়, 'মাইগ্ৰেইনৰ বিষ ইমান তীব্ৰ হয় যেন মূৰৰ ভিতৰত কোনোবাই হাতুৰী মাৰি আছে!'

আৰু মাইগ্ৰেইনৰ মূৰৰ বিষ লাহে লাহে ডিঙি বা কান্ধকে ধৰি শৰীৰৰ আন অংশলৈ বিয়পিবলৈ আৰম্ভ কৰে। মাইগ্ৰেইনৰ কাৰণ হৈছে অত্যাধিক গৰম বা ঠাণ্ডা বতৰ, কোলাহলপূৰ্ণ স্থান, অস্বাস্থ্যকৰ খাদ্য, ভুলকৈ টোপনি যোৱাৰ প্ৰকাৰ ইত্যাদি।

প্ৰতিৰোধ কৰাৰ উপায়:
উন্নত চিকিৎসা আৰু জীৱনশৈলীৰ পৰিৱৰ্তনৰ জৰিয়তে মাইগ্ৰেইন প্ৰতিৰোধ কৰা হয়। ই ৰোগৰ তীব্ৰতা হ্ৰাস কৰে আৰু ৰোগটো আৰু বৃদ্ধি হ'ব নোৱাৰে। ইয়াৰ চিকিৎসাৰ আৰম্ভণিতে, এজন স্নায়ুবিশেষজ্ঞৰ পৰামৰ্শ লোৱা উচিত।

ইয়াৰ উপৰি, মাইগ্ৰেইনৰ বাবে দায়বদ্ধ কাৰকবোৰো যিমান সম্ভৱ পৰিহাৰ কৰিব লাগে। উদাহৰণ স্বৰূপে, যদি আপুনি ৰ'দত বাহিৰলৈ যায়, টুপী, ছাতি, চানগ্লাছ ব্যৱহাৰ কৰক, সময়মতে স্বাস্থ্যকৰ খাদ্য খাওক, ভালদৰে শুৱক। আপুনি পৰ্যাপ্ত পানীও খাব লাগিব। ইয়াৰ উপৰিও, ফিট থাকিবলৈ শাৰীৰিক ব্যায়ামৰ পৰামৰ্শ দিয়া হয়। এই সমস্যাটো এই সকলো ধৰণে সমাধান কৰা সম্ভৱ।
Published by:Sanjay Kumar Das
First published: