• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • World Leukemia Day 2022: বিশ্ব লিউকেমিয়া দিৱসত জানক নৱজাত শিশুৰ লিউকেমিয়াৰ লক্ষণবোৰ কি কি?

World Leukemia Day 2022: বিশ্ব লিউকেমিয়া দিৱসত জানক নৱজাত শিশুৰ লিউকেমিয়াৰ লক্ষণবোৰ কি কি?

নৱজাত শিশুৰ লিউকেমিয়াৰ লক্ষণবোৰ কি কি?

নৱজাত শিশুৰ লিউকেমিয়াৰ লক্ষণবোৰ কি কি?

"জন্মগত লিউকেমিয়া হৈছে জন্মৰ সময়ত উপস্থিত হোৱা কৰ্কট ৰোগৰ বিৰল অৱস্থা আৰু প্ৰথম ৪ সপ্তাহৰ ভিতৰত ইয়াৰ ক্লিনিকেল লক্ষণে দেখা দিয়ে। জন্মগত লিউকেমিয়া শিশুৰ জীৱনৰ পিছত বিকশিত হোৱা শিশুকালৰ লিউকেমিয়াৰ পৰা পৃথক পোৱা যায়। লগতে জন্মগত লিউকেমিয়া জন্মৰ পূৰ্বে জৰায়ুত দেখা দিয়ে।"

  • Share this:
জন্মগত লিউকেমিয়া হৈছে এটা বিৰল কৰ্কট ৰোগ, যিটো জন্মৰ সময়ত দেখা দিয়ে আৰু শিশুৰ জীৱনৰ এমাহৰ ভিতৰতে ইয়াৰ লক্ষণে দেখা দিয়ে। জন্মগত লিউকেমিয়া শিশু জন্মৰ আগতেই গৰ্ভত হয় আৰু কেমোথেৰাপিৰ দ্বাৰা চিকিৎসা কৰিব পাৰি।

লিউকেমিয়া ৰোগত আক্ৰান্ত নৱজাতকৰ ক্ষেত্ৰত দেখা পোৱা কিছুমান লক্ষণ হ’লঃ শেঁতা ছাল, জ্বৰ, ভাগৰ, নাকৰ পৰা তেজ ওলোৱা, মগজুত তেজ ওলোৱা আৰু ৰক্তহীনতা। কেতিয়াবা, জন্মগত লিউকেমিয়াৰ ফলতো মৃত্যুমুখত পৰে। "জন্মগত লিউকেমিয়া হৈছে জন্মৰ সময়ত উপস্থিত হোৱা কৰ্কট ৰোগৰ বিৰল অৱস্থা আৰু প্ৰথম ৪ সপ্তাহৰ ভিতৰত ইয়াৰ ক্লিনিকেল লক্ষণে দেখা দিয়ে। জন্মগত লিউকেমিয়া শিশুৰ জীৱনৰ পিছত বিকশিত হোৱা শিশুকালৰ লিউকেমিয়াৰ পৰা পৃথক পোৱা যায়। লগতে জন্মগত লিউকেমিয়া জন্মৰ পূৰ্বে জৰায়ুত দেখা দিয়ে।" যদিও কিছুমান শৈশৱৰ লিউকেমিয়া ডাউন চিনড্ৰমৰ সমান্তৰালভাৱে লাভৱান হয়, জন্মগত লিউকেমিয়াত আক্ৰান্ত শিশুৰ ক্ষেত্ৰত এইটো সাধাৰণতে দেখা নাযায়,” বুলি কয় ডাঃ. ছানী জৈন, মুৰব্বী আৰু জ্যেষ্ঠ কনচালটেণ্ট অংক’লজী মাৰেংগো QRG হাস্পতাল, ফৰিদাবাদ।

জন্মগত লিউকেমিয়াৰ কাৰণঃ

জন্মগত লিউকেমিয়াৰ সঠিক কাৰণসমূহ জানিব পৰা হোৱা নাই যদিও ইয়াৰ সৈতে মাতৃৰ বিকিৰণৰ সংস্পৰ্শ, মাতৃৰ খাদ্যত বায়’ফ্লেভন’ইডৰ সংস্পৰ্শ, মাতৃৰ ধঁপাত আৰু অবৈধ ড্ৰাগছৰ ব্যৱহাৰ আৰু বংশগত অৱস্থা যেনেঃ ডাউন চিনড্ৰম, নিউৰ’ফাইব্ৰ’মেট’ছিছ, ব্লুম চিনড্ৰম, ফেংক’নি ৰক্তহীনতাৰ সৈতে ইয়াৰ সম্পৰ্ক আছে। KMTA2A জিনৰ মিউটেচন এই বিৰল ধৰণৰ লিউকেমিয়াৰ বাবে অন্যান্য বিপদজনক কাৰক হ’ব পাৰে।

জন্মগত লিউকেমিয়াৰ লক্ষণঃ

"লিউকেমিয়া ৰোগী শিশুৰ ছাল শেঁতা পৰা, জ্বৰ, ভাগৰ, ঘাঁ হোৱা, নাকৰ পৰা তেজ ওলোৱা, সঘনাই সংক্ৰমণ হোৱা, ছাল আৰু চকু হালধীয়া হোৱা (জণ্ডিচ), বৃক্ক বৃদ্ধি হোৱা, যকৃত বৃদ্ধি হোৱা, প্লীহা বৃদ্ধি হোৱা, যকৃত আৰু প্লীহা দুয়োটা বৃদ্ধি হোৱা আদি লক্ষণ দেখা দিব পাৰে, মগজুত ৰক্তক্ষৰণ আৰু ৰক্তহীনতা। কিছুমান ক্ষেত্ৰত কনজেনিটেল লিউকেমিয়া মৃত সন্তানৰ কাৰণ হৈ পৰিব পাৰে।' বুলিও ডাঃ জৈনে কয়।

জন্মগত লিউকেমিয়াৰ নিদানঃ

লিউকেমিয়াৰ লক্ষণ বা লক্ষণ থকা শিশুৰ শাৰীৰিক পৰীক্ষা, তেজৰ পৰীক্ষা, ইমেজিং পৰীক্ষা যেনে চিটি আৰু এম আৰ আই স্কেন, লাম্বাৰ পাংচাৰ, বা স্পাইনেল টেপ, হাড়ৰ মজ্জা এস্পিৰেচন আৰু বায়’প্সিৰ জৰিয়তে নিৰ্ণয় কৰিব পাৰি।

জন্মগত লিউকেমিয়াৰ চিকিৎসাঃ

ডাঃ জৈনে কয় যে জন্মগত লিউকেমিয়া ৰোগী শিশুৰ চিকিৎসাৰ প্ৰাথমিক ৰূপ হিচাপে কেমোথেৰাপিৰ পৰামৰ্শ দিয়া হৈছে। বিশেষকৈ KMTA2A জিনৰ মিউটেচনৰ উপস্থিতিত কেমোথেৰাপি ফলপ্ৰসূ হ’ব পাৰে বুলি বিবেচনা কৰা হৈছে। তেওঁ লগতে কয়, "জীৱনৰ মানদণ্ড উন্নত কৰিবলৈ আৰু জটিলতাৰ সম্ভাৱনা কম কৰিবলৈ কিছুমান সহায়ক যত্ন কৌশলৰ পৰামৰ্শ দিব পাৰি। এইবোৰ হৈছে হাইড্ৰেচন আৰু তৰল পদাৰ্থৰ ভাৰসাম্য ৰক্ষা কৰা, যকৃতৰ কাৰ্য্যক্ষমতা নিৰীক্ষণ কৰা আৰু সঘনাই তেজ গণনা কৰা।"
Published by:Subham Goswami
First published:

শেহতীয়া বাতৰি