உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Viral News: কলমৰ ঢাকনিত কিয় সৰু বিন্ধা থাকে ? ইয়াৰ কাৰণ আপুনি জানেনে ? কাৰণ জানিলে আচৰিত হ'ব আপুনিও ...

    Viral News: কলমৰ ঢাকনিত কিয় সৰু বিন্ধা থাকে ? ইয়াৰ কাৰণ আপুনি জানেনে ? কাৰণ জানিলে আচৰিত হ'ব আপুনিও ...

    বহুলোকে হয়তো লক্ষ্য কৰিছে যে বহুত সস্তা বল পেনৰ ঢাকনিৰ ওপৰত এটা ছিদ্ৰও আছে। এইটো বহুতো কলমত দেখা যায়। কিন্তু কলমটোৰ ঢাকনিত এনে ছিদ্ৰ কিয় আছে?

    বহুলোকে হয়তো লক্ষ্য কৰিছে যে বহুত সস্তা বল পেনৰ ঢাকনিৰ ওপৰত এটা ছিদ্ৰও আছে। এইটো বহুতো কলমত দেখা যায়। কিন্তু কলমটোৰ ঢাকনিত এনে ছিদ্ৰ কিয় আছে?

    বহুলোকে হয়তো লক্ষ্য কৰিছে যে বহুত সস্তা বল পেনৰ ঢাকনিৰ ওপৰত এটা ছিদ্ৰও আছে। এইটো বহুতো কলমত দেখা যায়। কিন্তু কলমটোৰ ঢাকনিত এনে ছিদ্ৰ কিয় আছে?

    • Share this:
    বহুলোকে হয়তো লক্ষ্য কৰিছে যে বহুত সস্তা বল পেনৰ ঢাকনিৰ ওপৰত এটা ছিদ্ৰও আছে। এইটো বহুতো কলমত দেখা যায়। কিন্তু কলমটোৰ ঢাকনিত এনে ছিদ্ৰ কিয় আছে? ইয়াৰ বহুতো উত্তৰ বিভিন্ন মহলৰ পৰা আছে। অৱশ্যে, কেৱল বায়ু সঞ্চালনৰ অনুমতি দিবলৈ ঢাকনিত ছিদ্ৰ বোৰ ৰখা হয়, কিন্তু তেনে নহয়। ইয়াৰ কিছুমান বৈজ্ঞানিক কাৰণে আপোনাক আচৰিত কৰিব পাৰে।

    প্ৰায় প্ৰতিটো বল কলমৰ ঢাকনিত এটা ছিদ্ৰ দেখা যায়। দীৰ্ঘদিন ধৰি চলি থকা এই নিয়মটোৰ বিষয়ে বহুলোকে কৈছে, দৰাচলতে, এনে ছিদ্ৰবোৰ ৰখা হয় যাতে বল কলমৰ চিঞাহী সোনকালে বতাহত শুকাই নাযায় আৰু চিয়াহী নষ্ট নহয়। কিয়নো, যদি চিয়াহীৰ মূল্য অধিক হয়, তেন্তে ৰিফিলটো সোনকালে ক্ৰয় কৰিব লাগিব, যিটো কঠিন।

    অৱশ্যে, এই বিষয়টো সম্পৰ্কে বহুতো তত্ত্ব আছে। বহুলোকে দাবী কৰে যে এই ছিদ্ৰটোৰ চিঞাহী শুকোৱাৰ সৈতে কোনো সম্পৰ্ক নাই। যদিও কলমৰ নিবৰ পৰা চিয়াহী বিয়পি নপৰে সেয়া নিশ্চিত কৰাত ইয়াৰ ভূমিকা আছে। আন এটা তত্ত্ব অনুসৰি, যদি মূৰৰ দিশত কোনো ছিদ্ৰ নাথাকে, তেন্তে বায়ুচাপৰ বিপৰীত শক্তি প্ৰয়োগ কৰি কলমৰ ঢাকনি বন্ধ কৰাটো এটা সমস্যা হ'ব পাৰে। এই পদ্ধতিটো গ্ৰহণ কৰা হৈছে যাতে বায়ুয়ে আৱদ্ধ হোৱাৰ সমস্যা সৃষ্টি নকৰে।

    কিন্তু এইবাৰ আপুনি প্ৰকৃত কাৰণটো বিচাৰি উলিয়াব পাৰে। কলমৰ মূৰত ছিদ্ৰ আছে কিয়নো দীৰ্ঘদিন ধৰি দাঁতেৰে কলমৰ ঢাকনি কামুৰি দিয়াৰ অভ্যাস আছে। বহুক্ষেত্ৰত, দেখা গৈছে যে ঢাকনিখন মুখলৈ গৈছে আৰু শ্বাসনলীত আৱদ্ধ হৈ পৰিছে। ঢাকনিত বিন্ধোৱা হৈছে, কিয়নো ই বায়ুপথত লাগি থাকিলেও, অলপ বায়ু-বায়ু চলাচল হ'ব পাৰে। পৃথিৱীৰ আটাইতকৈ পুৰণি কলম কোম্পানী বি.আই.চি.-য়ে ক্ৰিষ্টাল পেনৰ ঢাকনিত এটা ডাঙৰ ছিদ্ৰ যোগ দিছে, কিয়নো দুৰ্ঘটনাটোৰ পাছতো, শ্বাসৰুদ্ধ হৈ মানুহৰ মৃত্যু নহয়। তেওঁলোকৰ ৱেবছাইটত এই বিষয়ে বিৱৰণো আছে।
    Published by:Kokil Sarma
    First published: