• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • সুৰা পান কৰাৰ পিছত মানুহে প্ৰায়ে ইংৰাজী কিয় ক'বলৈ লয় ? সুৰাৰ সৈতে ভাষাৰ কি সম্পৰ্ক ?

সুৰা পান কৰাৰ পিছত মানুহে প্ৰায়ে ইংৰাজী কিয় ক'বলৈ লয় ? সুৰাৰ সৈতে ভাষাৰ কি সম্পৰ্ক ?

বিজ্ঞান আলোচনী 'জাৰ্নেল অফ চাইকোফাৰ্মাকোলজী'ত প্ৰকাশিত এক গৱেষণা অনুসৰি, অলপ সুৰা পান কৰাৰ পিছত হোৱা নিচা আন এটা ভাষা কোৱাত সহায়ক হয়।

বিজ্ঞান আলোচনী 'জাৰ্নেল অফ চাইকোফাৰ্মাকোলজী'ত প্ৰকাশিত এক গৱেষণা অনুসৰি, অলপ সুৰা পান কৰাৰ পিছত হোৱা নিচা আন এটা ভাষা কোৱাত সহায়ক হয়।

বিজ্ঞান আলোচনী 'জাৰ্নেল অফ চাইকোফাৰ্মাকোলজী'ত প্ৰকাশিত এক গৱেষণা অনুসৰি, অলপ সুৰা পান কৰাৰ পিছত হোৱা নিচা আন এটা ভাষা কোৱাত সহায়ক হয়।

  • Share this:
আপুনি এইটোও উপলব্ধি কৰিছেনে যে সুৰা পান কৰাৰ পিছত, মানুহে প্ৰায়ে ইংৰাজীত কথা পাতিবলৈ আৰম্ভ কৰে?

বিজ্ঞান আলোচনী 'জাৰ্নেল অফ চাইকোফাৰ্মাকোলজী'ত প্ৰকাশিত এক গৱেষণা অনুসৰি, অলপ সুৰা পান কৰাৰ পিছত হোৱা নিচা আন এটা ভাষা কোৱাত সহায়ক হয়। লিভাৰপুল বিশ্ববিদ্যালয়, ইউকেৰ কিংছ কলেজ আৰু নেডাৰলেণ্ডৰ মাষ্ট্ৰিখ্ট বিশ্ববিদ্যালয়ৰ গৱেষকসকলৰ ভিতৰত প্ৰায় ৫০ জন জাৰ্মান লোকৰ এটা গোট অন্তৰ্ভুক্ত আছিল যিসকলে অলপতে ডাচ্চ ভাষা শিকিছিল আৰু নেডাৰলেণ্ডত অধ্যয়ন কৰি আছিল য'ত ডাচ্চ ভাষা কোৱা হয়।

সুৰাপান কৰাৰ পিছত আমাৰ ভাষা কিয় সলনি হয়? ভাষাটো কি? ভাষাও আচৰণ কৰাৰ এক উপায়। যি আচৰণৰ দ্বাৰা আমি আমাৰ দৃষ্টিভংগী ইজনে সিজনক প্ৰদান কৰোঁ। সুৰাপান কৰাৰ পিছত, আমাৰ আচৰণত পৰিৱৰ্তন হয়, যাৰ এটা অংশ হৈছে ভাষাৰ পৰিৱৰ্তন।

প্ৰকৃততে, সুৰা স্বাস্থ্যৰ বাবে মাৰাত্মক বুলি গণ্য কৰা হয়, কিন্তু যিসকলে সুৰা পান কৰে, প্ৰায়ে দেখা যায় যে সুৰাপান কৰাৰ পিছত, তেওঁলোকৰ আত্মবিশ্বাস আগৰ তুলনাত অধিক বৃদ্ধি হয়। সুৰাপান কৰি, এই লোকসকলে সম্পূৰ্ণ আত্মবিশ্বাসেৰে যিকোনো লোকৰ সন্মুখত তেওঁলোকৰ দৃষ্টিভংগী ৰাখে। যদি হিন্দী আপোনাৰ মাতৃভাষা আৰু ইংৰাজী আপোনাৰ দ্বিতীয় ভাষা, তেনেহ'লে প্ৰায়ে আপুনি কাৰোবাৰ সন্মুখত ইংৰাজী ক'বলৈ দ্বিধা কৰে যাতে কোনো ভুল নহয়। যিসকলে নতুন ভাষা শিকিবলৈ ভয় কৰে, তেওঁলোকৰ বাবে সুৰাই তেওঁলোকক সেই নতুন ভাষা টো ক'বলৈ আৰু শিকিবলৈ সহায় কৰে।

স্মৃতি শক্তি আৰু একাগ্ৰতা প্ৰভাৱিত কৰে

কিন্তু আনহাতে, সুৰাই স্মৃতি শক্তি আৰু মনোযোগক নেতিবাচকভাৱে প্ৰভাৱিত কৰে বুলি জনা যায়। ই অতিসংবেদনশীলতা আৰু আত্ম-মূল্যায়নকো বাধ্য কৰে। তেনেহ'লে মানুহে সুৰাপান কৰাৰ পিছত প্ৰকৃততে ইংৰাজী বা আন বিদেশী ভাষা কয় নে এইটো কেৱল কথা ক'বলৈ লগা সাহস বা আত্মবিশ্বাসৰ বিষয়?

তেতিয়া ইংৰাজী কোৱাৰ ভয় পলাই যায় নেকি?

সাধাৰণতে, ইংৰাজী ভাষাৰ ওপৰত দুৰ্বল গ্ৰিপ থকা লোকসকলে কাৰোবাৰ সন্মুখত ইংৰাজী ভাষাত কথা ক'বলৈ ভয় কৰে। কিন্তু সুৰা পান কৰাৰ পিছত, একেজন লোকে কোনো ভয় নকৰাকৈ সৰল ইংৰাজী ক'বলৈ আৰম্ভ কৰে কিয়নো সুৰা পান কৰাৰ পিছত, তেওঁলোকৰ ভয় পলাই যায় আৰু তেওঁলোকে মুকলিকৈ কথা পাতিবলৈ সক্ষম হয়। এইটো সৰল কাৰণ যে আপুনি সুৰাপান কৰাৰ লগে লগে ইংৰাজীত কথা পাতিবলৈ আৰম্ভ কৰে।

যিসকলে সুৰা পান নকৰে তেওঁলোকক প্ৰায়ে কাৰোবাৰ সন্মুখত কথা পাতি থকা আৰু কিবা বা আন বিষয়ে দ্বিধা কৰা দেখা যায়, কিন্তু যদি একেজন লোকে অলপ সুৰা পান কৰে, তেন্তে তেওঁলোকৰ ব্যৱহাৰিক সংকোচ স্বয়ংক্ৰিয়ভাৱে আঁতৰি যায় আৰু তেওঁলোকে কোনো দ্বিধা নোহোৱাকৈ কথা কয়। ইয়াৰ অৰ্থ এইটো নহয় যে আপুনি সুৰা পান কৰি সকলো কাম কৰা উচিত। সুৰা স্বাস্থ্যৰ বাবে অতি বেয়া, কিন্তু এই গৱেষণাটো সুৰাপান কৰাৰ পিছত ওলাই অহা ইংৰাজীৰ বিষয়ে জানিবলৈ কৰা হৈছিল।

সাধাৰণতে, ইংৰাজী ভাষাত বহুতো কঠিন শব্দ আছে যিবোৰ সকলোৱে সঠিকভাৱে উচ্চাৰণ কৰিব নোৱাৰে, কিন্তু অধ্যয়নটোত দেখা গৈছে যে যিসকলে সুৰা পান কৰাৰ পিছত শব্দৰ সঠিক উচ্চাৰণ নকৰে তেওঁলোকেও সুৰা পান কৰাৰ পিছত শব্দবোৰ সঠিকভাৱে উচ্চাৰণ কৰা আৰম্ভ কৰে, অৰ্থাৎ সুৰাৰ প্ৰভাৱত কথা কোৱাৰ সময়ত ব্যক্তিজনৰ মুখৰ পৰা শব্দৰ উচ্চাৰণ আগৰ তুলনাত ভাল হ'বলৈ আৰম্ভ কৰে।

গৱেষণা অনুসৰি, যিসকল লোকে সঠিক উচ্চাৰণৰ সৈতে ইংৰাজী বা যিকোনো সাধাৰণ ভাষা কোৱাটো কম নহয়, সুৰা পান কৰাৰ পিছত, একেজন লোকে আত্মবিশ্বাসেৰে ইংৰাজী বা আন যিকোনো ভাষা বেলেগ ধৰণে ক'বলৈ আৰম্ভ কৰে। গৱেষণাটো জাৰ্মান আৰু ডাচ্চ লোকসকলৰ ওপৰত কৰা হৈছিল কিন্তু আপুনি ইয়াক হিন্দী আৰু ইংৰাজীৰ সৈতে সংযোগ কৰি বুজিব পাৰে।

গৱেষণাটো কেনেদৰে কৰা হৈছিল?
গোটটোৰ কিছুমান লোকক সুৰা দিয়া হৈছিল, আনহাতে কিছুমানক সুৰা নথকা পানীয় দিয়া হৈছিল। তাৰ পিছত তেওঁলোকক ডাচ্চভাষাত নিজৰ মাজত কথা পাতিবলৈ কোৱা হৈছিল।

যিসকলে সুৰাপান কৰি আছিল তেওঁলোকে অধিক ভাল উচ্চাৰণেৰে কথা পাতি আছিল, আনহাতে কেৱল সুৰাপান কৰাতকৈ নকৰাসকলে কিছু দ্বিধাৰে কথা পাতি আছিল।
Published by:Kokil Sarma
First published: