உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Copper Vessel : পূজা-পাৰ্বণত কিয় কেৱল তামৰ পাত্ৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়, জানেনে কি লাভ হয়?

    Copper Vessel : পূজা-পাৰ্বণত কিয় কেৱল তামৰ পাত্ৰ ব্যৱহাৰ কৰা হয়, জানেনে কি লাভ হয়?

    পূজাত কিয় ব্যৱহাৰ হয় তামৰ পাত্ৰ?

    পূজাত কিয় ব্যৱহাৰ হয় তামৰ পাত্ৰ?

    Copper Utensils: ধৰ্মীয় বিশ্বাস অনুসৰি কোৱা হয় যে তামৰ বাচন বা তামৰ সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰা স্থানত ঋণাত্মক শক্তি (Negative Energy) প্ৰৱেশ নকৰে। তামক সূৰ্যৰ ধাতু বুলিও কোৱা হয়।

    • Share this:
    হিন্দু ধৰ্ম (Hindu)ত সকলোৱে তেওঁৰ ইষ্ট দেৱতাক কোনোবা নহয় কোনো এটা ৰূপত উপাসনা কৰে। হিন্দু শাস্ত্ৰত প্ৰতিগৰাকী ঈশ্বৰৰ (Worship) উপাসনা বিধি পৃথক যদিও প্ৰতিটো পূজাতেই তামৰ বাচন ব্যৱহাৰ কৰা হয়। হিন্দু পুৰাণত তামৰ বাচন (Copper Utensils) সম্পূৰ্ণ বিশুদ্ধ বুলি গণ্য কৰা হয়। ইয়াৰ কাৰণ হৈছে এই বাচনবোৰ তৈয়াৰ কৰিবলৈ আন কোনো ধাতু ব্যৱহাৰ কৰা নহয়। শাস্ত্ৰত উপাসনা পাঠত তামৰ (Copper) বাচন-বৰ্তনৰ উপযোগিতাৰ বিষয়ে উল্লেখ কৰা হৈছে। হিন্দু ধৰ্মীয় গ্ৰন্থৰ উপৰিও বিজ্ঞানে বিশ্বাস কৰে যে তামৰ বাচন-বৰ্তনৰ ব্যৱহাৰ লাভজনক।

    বৈজ্ঞানিক স্বীকৃতি
    বিজ্ঞানে এইটোও স্বীকাৰ কৰে যে তামৰ বাচন ব্যৱহাৰে বিভিন্ন ধৰণৰ ৰোগ নিৰাময় কৰে। বিজ্ঞানীসকলে বিশ্বাস কৰে যে তামৰ পাত্ৰত খোৱা পানী স্বাস্থ্যৰ বাবে লাভদায়ক।

    ধৰ্মীয় বিশ্বাস
    ধৰ্মীয় বিশ্বাস অনুসৰি কোৱা হয় যে তামৰ বাচন বা তামৰ সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰা স্থানত ঋণাত্মক শক্তি (Negative Energy) প্ৰৱেশ নকৰে। তামক সূৰ্যৰ ধাতু বুলিও কোৱা হয়।

    পুৰাণতো উল্লেখ আছে
    বৰাহ পুৰাণত উল্লেখ আছে যে প্ৰাচীন কালত গুড়াকেশ নামৰ এটা ৰাক্ষস আছিল কিন্তু ৰাক্ষস হোৱাৰ পাছতো তেওঁ ভগৱান শ্ৰীহৰিৰ একনিষ্ঠ ভক্ত আছিল। এবাৰ গুড়াকেশে ভগৱান বিষ্ণু (Lord Bishnu)ক সন্তুষ্ট কৰিবলৈ কঠোৰ তপস্যা আৰম্ভ কৰিছিল। কেইবাদিনো কঠোৰ তপস্যা কৰাৰ পিছত ভগৱান শ্ৰীহৰি তেওঁৰ সন্মুখত সন্তুষ্ট হৈ উপস্থিত হৈছিল আৰু তেওঁক এটা আশীৰ্বাদ বিচাৰিবলৈ কৈছিল। তাৰ পিছত ৰাক্ষস গুড়াকেশে এটা আশীৰ্বাদ বিচাৰিছিল যে তেওঁৰ মৃত্যু যাতে  বিষ্ণুৰ সুদৰ্শন চক্ৰৰ দ্বাৰাহে হয় আৰু মৃত্যুৰ পিছত যাতে গুড়াকেশৰ শৰীৰ তামৰ হৈ পৰে আৰু সেই তামেৰে কিছুমান পাত্ৰ সাজিব লাগে যিবোৰ সদায় বিষ্ণুৰ উপাসনাত ব্যৱহাৰ কৰা হয় আৰু পূজাৰ সময়ত যি লোকে তামৰ পাত্ৰ ব্যৱহাৰ কৰে তেওঁলোকৰ উপাসনা যাতে সফল হয় আৰু বিষ্ণুৰ অনুগ্ৰহ যাতে সদায় সেইসকল লোকৰ ওপৰত থাকে।

    ভগৱান শ্ৰীহৰি ৰাক্ষস গুড়াকেশৰ প্ৰাৰ্থনাত সন্তুষ্ট হৈছিল আৰু তেওঁৰ সুদৰ্শন চক্ৰৰে গুড়াকেশৰ শৰীৰটো টুকুৰা টুকুৰ কৰি পেলাইছিল। যাৰ পিছত তেওঁৰ মাংসৰ পৰা তাম, তেজৰ পৰা সোণ, হাড়ৰ পৰা ৰূপ আদিৰ দৰে পৱিত্ৰ ধাতু সৃষ্টি হৈছিল। সেয়েহে কোৱা হয় যে তামেৰে তৈয়াৰ কৰা বাচন-বৰ্তন সদায় পূজা-উপাসনা আদিত ব্যৱহাৰ কৰিব লাগে।

    Read all News in Assamese, Assam News Today, Entertainment News in Assamese, Business News in Assamese, Sports News in Assamese, Health News in Assamese, India News in Assamese
    Published by:Manjumoni Borah
    First published: