• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Paan in Puja: পূজাত কিয় ব্যৱহাৰ কৰা হয় পাণ, পূজাত পাণৰ মহত্ব কি, জানোঁ আহক পণ্ডিতে কি কয়

Paan in Puja: পূজাত কিয় ব্যৱহাৰ কৰা হয় পাণ, পূজাত পাণৰ মহত্ব কি, জানোঁ আহক পণ্ডিতে কি কয়

পূজাত পাণৰ ব্যৱহাৰ

পূজাত পাণৰ ব্যৱহাৰ

Paan in Puja : আমি সকলোৱে পূজা-পাঠৰ সময়ত পাণ (Betel) ব্যৱহাৰ কৰিছোঁ বা পাণ ব্যৱহাৰ (Paan in Puja) কৰা পণ্ডিত দেখিছোঁ। কিন্তু আপুনি জানেনে পূজাত পাণ কিয় ব্যৱহাৰ কৰা হয়?

  • Share this:
হিন্দু ধৰ্মত (Hindu Religion) উপাসনা বা পূজা (Puja)ত ঈশ্বৰৰ চৰণত আগবঢ়োৱাৰ বাবে বহু প্ৰকাৰৰ সামগ্ৰী ব্যৱহাৰ কৰা হয় আৰু সকলো বস্তুৰেই নিজ নিজ মহত্ব আৰু গুৰুত্ব আছে। বিশ্বাস মতে এই বস্তুবোৰ আগবঢ়ালে ভগৱান আনন্দিত হয় আৰু ভক্তসকলক আশীৰ্বাদ দিয়ে। এনে বহু বস্তুৰ ভিতৰত এটা হ'ল পাণ। আমি সকলোৱে পূজা-পাঠৰ সময়ত পাণ (Betel) ব্যৱহাৰ কৰিছোঁ বা পাণ ব্যৱহাৰ (Paan in Puja) কৰা পণ্ডিত দেখিছোঁ। কিন্তু আপুনি জানেনে পূজাত পাণ কিয় ব্যৱহাৰ কৰা হয়? হিন্দু পুৰাণত পাণৰ প্ৰথম ব্যৱহাৰ, উপাসনাত পাণ কেনেদৰে ব্যৱহাৰ কৰা হয় আৰু পূজাত পাণ কিয় ইমান গুৰুত্বপূৰ্ণ সেই বিষয়ে উল্লেখ কৰা হৈছে।

সৰ্বপ্ৰথম পাণৰ ব্যৱহাৰ
কিংবদন্তি অনুসৰি যেতিয়া দেৱতা আৰু ৰাক্ষসসকলে সাগৰ মন্থন কৰিছিল তেতিয়া প্ৰথমবাৰৰ বাবে সমুদ্ৰ দেৱতাৰ পূজাত পাণ ব্যৱহাৰ কৰা হৈছিল। তেতিয়াৰ পৰাই এই প্ৰথাটো চলি আছে বুলি বিশ্বাস কৰা হয়।

আন এক বিশ্বাস অনুসৰি পাণত দেৱ-দেৱীৰ বাসস্থান বুলি বিশ্বাস কৰা হয়। সেয়েহে সকলো বিধি-বিধানৰ লগতে পূজাত পাণ ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

পণ্ডিত হিতেন্দ্ৰ কুমাৰ শৰ্মাই কয় যে পাণৰ ওপৰৰ অংশত ইন্দ্ৰদেৱ (Indra Dev)ৰ স্থান, পাণৰ মাজভাগত মা সৰস্বতী বহে আৰু ইয়াৰ নিম্নতম অংশত মা লক্ষ্মী (Ma Lakshmi)ৰ বাসস্থান। পাণৰ ভিতৰৰ অংশত ভগৱান শ্ৰী হৰি বিষ্ণু (Lord Bishnu)ৰ স্থান আৰু বাহিৰৰ অংশত ভগৱান শংকৰ (Lord Mahadev) আৰু কামাদেৱৰ স্থান। লগতে পাণত সকলো অংশতে সূৰ্য দেৱতা (Surya Dev) উপস্থিত থাকে। সকলো দেৱতাৰ উপস্থিতি হোৱাৰ বাবে পূজাত পাণ ব্যৱহাৰ কৰা হয়।

বিশ্বাস কৰা হয় যে শিৱলিংগত পাণ অৰ্পণ কৰিলে ভোলানাথ (Bholanath) সন্তুষ্ট হয় আৰু সেৱকৰ সকলো ইচ্ছা পূৰণ হয়। একে সময়তে মঙলবাৰ বা শনিবাৰে মহাবলী হনুমান (Lord Hanuman)ক ঠাৰিযুক্ত পাণ আগবঢ়ালে সকলো স্থবিৰ কাম সুচাৰুৰূপে গতিশীল হয়। এটা বিশ্বাস আছে যে যদি আপুনি দেওবাৰে কিছু ভাল কামৰ বাবে ঘৰৰ পৰা ওলাই আহিছে, তেন্তে আপুনি আপোনাৰ সৈতে পাণ লৈ ঘৰৰ পৰা ওলাই আহিব লাগে। ই আপোনাৰ সকলো ৰৈ থকা কাম সম্পাদন কৰাত উপযোগী বুলি প্ৰমাণিত হয়। পূজা- পাঠত পাণ ব্যৱহাৰ কৰাৰ এটা কাৰণ হ'ল পাণে ঋণাত্মক শক্তি (Negative Energy) ধ্বংস কৰে আৰু পূজাত ইয়াৰ ব্যৱহাৰৰ ফলত কোনো ধৰণে বিঘিনি নহয়।
Published by:Manjumoni Borah
First published:

শেহতীয়া বাতৰি