• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Wrong Challan: যদি Traffic Policeএ ভুলতে কাটে আপোনাৰ চালান তেন্তে কেনেদৰে ইয়াৰ পৰা পাব পৰিত্ৰাণ

Wrong Challan: যদি Traffic Policeএ ভুলতে কাটে আপোনাৰ চালান তেন্তে কেনেদৰে ইয়াৰ পৰা পাব পৰিত্ৰাণ

Wrong Challan: যদি ট্ৰেফিক পুলিচে (Traffic Police) ভুলক্ৰমে আপোনাৰ চালান (Challan) কাটিছে বা আপুনি কোনো ভুল নকৰা স্বত্বেও জৰিমনা বিহা হৈছে তেনেহ'লে ভয় নকৰিব। এতিয়া আপুনি একাধিক পৰ্যায়ত এই ইনভইচক প্ৰত্যাহ্বান জনাব পাৰে।

Wrong Challan: যদি ট্ৰেফিক পুলিচে (Traffic Police) ভুলক্ৰমে আপোনাৰ চালান (Challan) কাটিছে বা আপুনি কোনো ভুল নকৰা স্বত্বেও জৰিমনা বিহা হৈছে তেনেহ'লে ভয় নকৰিব। এতিয়া আপুনি একাধিক পৰ্যায়ত এই ইনভইচক প্ৰত্যাহ্বান জনাব পাৰে।

Wrong Challan: যদি ট্ৰেফিক পুলিচে (Traffic Police) ভুলক্ৰমে আপোনাৰ চালান (Challan) কাটিছে বা আপুনি কোনো ভুল নকৰা স্বত্বেও জৰিমনা বিহা হৈছে তেনেহ'লে ভয় নকৰিব। এতিয়া আপুনি একাধিক পৰ্যায়ত এই ইনভইচক প্ৰত্যাহ্বান জনাব পাৰে।

  • Share this:
ঘটনাক্ৰমে যদি ট্ৰেফিক পুলিচে (Traffic Police) আপোনাৰ চালান (Challan) কাটিছে বা আপুনি কোনো ভুল নকৰা স্বত্বেও চালান কৰ্তন কৰা হৈছে তেন্তে ভয় নকৰিব, কাৰণ এতিয়া আপুনি একাধিক স্তৰত এই চালানখনক প্ৰত্যাহ্বান (Challenge) জনাব পাৰিব। এই চালান বাতিল (Cancel) কৰিবলৈ আপোনাৰ ওচৰত ইতিমধ্যে বিভিন্ন ধৰণৰ বিকল্প আছে। কেৱল আপোনাক প্ৰয়োজন ইয়াৰ সবিশেষ তথ্যৰ। ইয়াৰ বাবে আপুনি ট্ৰেফিক আৰক্ষী (Traffic Police)ৰ হেল্পলাইন নম্বৰতো (Helpline Number) কল কৰিব পাৰে।

আপুনি আপোনাৰ লগত হোৱা ঘটনাটোৰ বিষয়ে নিকটতম ট্ৰেফিক আৰক্ষী চকীতো জনাব পাৰে। যদি তাতেও আপোনাৰ অভিযোগ নুশুনে বা গ্ৰহণ নকৰে তেন্তে  আপোনাৰ ওচৰত ইয়াক আদালতত প্ৰত্যাহ্বান (Challenge it in court) জনোৱাৰ বিকল্প আছে। যদি আপুনি ট্ৰেফিক আৰক্ষীৰ ভুল প্ৰমাণ কৰে তেন্তে আপুনি ফাইন (Fine) ভৰাৰ কোনো দৰকাৰ নহয়।

যদি আপুনি গাড়ী, ট্ৰাক, মটৰচাইকেল, স্কুটাৰ বা আন যিকোনো বাহন চলায়,  কোনোবা নহয় কোনোবা এদিন নিশ্চিতভাবে চালান কৰ্তন কৰা হ'বই। ভুল চালান কৰ্তনৰ বাবে, আপুনি প্ৰথমে নিকটতম ট্ৰেফিক আৰক্ষী থানালৈ গৈ ইয়াৰ বিষয়ে অভিযোগ কৰিব লাগিব। যদি আপুনি তেওঁলোকে চালান কটাৰ সঠিক সময় আৰু দিনটোৰ বিষয়ে ভালদৰে বুজায় ক'ব পাৰে  যে আপোনাৰ সৈতে অন্যায় কৰা হৈছে। যদি সেই বিষয়াজনে আপুনি কোৱা কথা মানি লয়, তেন্তে আপোনাৰ চালানখন বাতিল হৈ যাব।

আপুনি আদালতত প্ৰত্যাহ্বান জনাব পাৰে

একেদৰে আপুনি আদালতত এই ভুল চালানৰ বিৰুদ্ধে প্ৰত্যাহ্বান জনাব পাৰে। আদালতত আপুনি সেই চালানখনৰ বিৰুদ্ধে কিয় প্ৰত্যাহ্বান জনাইছে সেই বিষয়ে জনাব লাগিব। আদালতত আপুনি ক'ব লাগিব যে এই ক্ষেত্ৰত আপোনাৰ ফালৰ পৰা কোনো ভুল হোৱা নাই । ট্ৰেফিক আৰক্ষীয়ে কিবা ভুল বুজা-বুজি বা আন কোনো কাৰণতহে জৰিমনা কৰ্তন কৰিছে। যদি আদালত আপোনাৰ যুক্তিৰ সৈতে একমত হয় বা ধাৰণা কৰে যে ইনভইচটো ভুলকৈ দিয়া হৈছিল, তেন্তে ইয়াক বাতিল কৰিব আৰু আপুনি ধন ভৰাৰ প্ৰয়োজনো নহ'ব।



এই পদ্ধতিবোৰৰ ফলত চালানসমূহ বাতিল কৰা হ'ব পাৰে

উল্লেখ্য যে ট্ৰেফিক আৰক্ষীয়ে অত্যধিক দ্ৰুতগতিত যোৱা, ৰেডলাইট জাম্পিং আৰু ষ্টপ লাইনৰ বাহিৰত ৰে'ল ৰখাৰ দৰে ট্ৰেফিক নিয়মৰ ওপৰত নিৰীক্ষণ ৰাখিবলৈ কেমেৰা সংস্থাপন কৰিছে। এই কেমেৰাবোৰে ট্ৰেফিক নিয়ম ভঙ্গকাৰীৰ স্বয়ংক্ৰিয় নম্বৰপ্লেটবোৰ ৰিড কৰি চালান সৃষ্টি কৰে। অৱশ্যে, কেতিয়াবা মানুহৰ গাড়ীৰ নম্বৰপ্লেটবোৰ হয় সঠিকভাৱে লিখা নহয় বা নম্বৰ প্লেটত ধূলি-বালি, বোকা আদি পৰি গাড়ীৰ নম্বৰ সঠিকভাৱে দেখা নাযায়, যাৰ ফলত চালানবোৰ ভুলকৈ কটা হয়। নম্বৰ প্লেটখন সঠিকভাৱে পঢ়িব নোৱাৰাৰ বাবে ভুল কৰা ব্যক্তিজনৰ পৰিবৰ্তে নিৰ্দোষী কাৰোবাৰ চালান কৰ্তন কৰা হয়। যদি ভুলকৈ চালান কৰ্তন কৰা হৈছে তেন্তে ইয়াক বাতিল কৰিবও পাৰি।

Read all News in Assamese, Assam News Today, Entertainment News in Assamese, Business News in Assamese, Sports News in Assamese, Health News in Assamese, India News in Assamese
Published by:Manjumoni Borah
First published: