ছচিয়েল মিডিয়াৰ ভুৱা বাতৰি কি? ইয়াৰ বিৰুদ্ধে কেনে ধৰণৰ শাস্তি হ’ব পাৰে জানি লওক

News18 Assam | News18-Assam
Updated:March 11, 2021, 5:39 PM IST
ছচিয়েল মিডিয়াৰ ভুৱা বাতৰি কি? ইয়াৰ বিৰুদ্ধে কেনে ধৰণৰ শাস্তি হ’ব পাৰে জানি লওক
ভুৱা বাতৰি বিভিন্ন ধৰণৰ যেনে ব্যংগ বা পেৰডী, ক্ষতি কৰাৰ কোনো উদ্দেশ্য নোহোৱা, বিভ্ৰান্তিকৰ সমল, ইমপোষ্টাৰ সমল, ছলাহী সমল, মিছা সংযোগ, মিছা বা মেনিপুলেট কৰা সমল আদি হ’ব পাৰে।

ভুৱা বাতৰি বিভিন্ন ধৰণৰ যেনে ব্যংগ বা পেৰডী, ক্ষতি কৰাৰ কোনো উদ্দেশ্য নোহোৱা, বিভ্ৰান্তিকৰ সমল, ইমপোষ্টাৰ সমল, ছলাহী সমল, মিছা সংযোগ, মিছা বা মেনিপুলেট কৰা সমল আদি হ’ব পাৰে।

  • Share this:
মিছা, ছলাহী, কোনো প্ৰামাণিক তথ্য বিহীন, উৎস বা উদ্ধৃতি থকা সেই বাতৰিবোৰক "ভুৱা বাতৰি" বুলি কোৱা হয়। ভুৱা বাতৰি বিভিন্ন ধৰণৰ যেনে ব্যংগ বা পেৰডী, ক্ষতি কৰাৰ কোনো উদ্দেশ্য নোহোৱা, বিভ্ৰান্তিকৰ সমল, ইমপোষ্টাৰ সমল, ছলাহী সমল, মিছা সংযোগ, মিছা বা মেনিপুলেট কৰা সমল আদি হ’ব পাৰে।

ভুৱা বাতৰিৰ প্ৰভাৱ নিয়ন্ত্ৰণ কৰাৰ বাবে তথ্য প্ৰযুক্তি আইন, ২০০৮ৰ ধাৰা ৬৬ডি, দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনা আইন, ২০০৫ৰ ধাৰা ৫৪, ভাৰতীয় দণ্ড বিধি, ১৮৬০ৰ ধাৰা ১৫৩, ৪৯৯ আৰু ৫০০, ৫০৫(১) উপলব্ধ।

এই অপৰাধ ইলেক্ট্ৰনিক যোগাযোগৰ সৈতে সম্পৰ্কিত হ’লে  

এই পৰিস্থিতিত যিকোনো যোগাযোগ ডিভাইচ বা কম্পিউটাৰ সম্পদৰ বাবে ব্যক্তিকৰণৰ দ্বাৰা প্ৰতাৰণা কৰা ব্যক্তিক তথ্য প্ৰযুক্তি আইনৰ ধাৰা 66 ডিৰ অধীনত শাস্তি দিয়া হ'ব পাৰে।

দুৰ্যোগ সম্পৰ্কীয় ভুৱা বাতৰি

যিজনে দুৰ্যোগ বা ইয়াৰ তীব্ৰতা বা মানৰ বিষয়ে মিছা সন্ত্ৰাস বা সতৰ্কবাণী সৃষ্টি কৰে বা প্ৰচাৰ কৰে, যাৰ ফলত আতংকৰ সৃষ্টি হয়, তেওঁক দুৰ্যোগ ব্যৱস্থাপনা আইনৰ ধাৰা ৫৪ৰ অধীনত শাস্তি বিহা হ'ব পাৰে।

ভুৱা বাতৰিয়ে ৰাইজৰ মাজত মিছা সন্ত্ৰাস সৃষ্টি কৰিলে

যিকোনো বিবৃতি, গুজব বা প্ৰতিবেদন প্ৰদান কৰিলে, প্ৰকাশ বা প্ৰচাৰ কৰিলে যদি জনসাধাৰণৰ বাবে সন্ত্ৰাসৰ সৃষ্টি কৰিলে আইপিচিৰ ধাৰা ৫০৫(১) ৰ অধীনত শাস্তি দিয়া হ'ব পাৰে।

সংঘৰ্ষ সৃষ্টি কৰা ভুৱা বাতৰি

যিকোনো অবৈধ কাম, যিকোনো উচ্ছৃংখলতা, যিকোনো অনৈতিক কাম, যিকোনো ব্যক্তিক উৰা-বাতৰি দিয়া বা জনোৱাৰ ফলত সংঘৰ্ষ হ’ব পৰাৰ অপৰাধ আইপিচিৰ ধাৰা ১৫৩ৰ অধীনত অপৰাধৰ বাবে দায়বদ্ধ হ'ব।

মানহানী সৃষ্টি কৰা তথ্য

যিকোনো ব্যক্তিয়ে কথিত ৰূপত বা পঢ়াৰ উদ্দেশ্য কৰা শব্দৰ দ্বাৰা বা চিহ্নৰ দ্বাৰা বা দৃশ্যমান প্ৰতিনিধিত্বৰ দ্বাৰা, কোনো ব্যক্তিৰ ক্ষতি কৰিব বিচৰাৰ বিষয়ে যিকোনো উপস্থাপন বা প্ৰদৰ্শন বা বিশ্বাসযোগ্য কাৰণত এনে উপস্থাপনে ক্ষতি কৰিব বুলি ধাৰণা হ’লে, এনে ব্যক্তিৰ বিৰুদ্ধে আইপিচিৰ ধাৰা ৪৯৯ আৰু ৫০০ৰ অধীনত শাস্তিযোগ্য।

(লেখক প্ৰাচী মিশ্ৰা, উচ্চতম ন্যায়ালয়ৰ এগৰাকী অধিবক্তা আৰু ছত্তীশগড়ৰ অতিৰিক্ত অধিবক্তা)
Published by: Sanjay Kumar Das
First published: March 11, 2021, 5:39 PM IST
আৰু চাওক
পৰৱৰ্তী বাতৰি

শেহতীয়া বাতৰি