• Home
  • »
  • News
  • »
  • lifestyle
  • »
  • Optical Illusion: ছবিখনত আপুনি মেকুৰী বা হৰিণ কি দেখিছে ? ইয়াৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব আপুনি কেনে ধৰণৰ ব্যক্তি ...

Optical Illusion: ছবিখনত আপুনি মেকুৰী বা হৰিণ কি দেখিছে ? ইয়াৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰিব আপুনি কেনে ধৰণৰ ব্যক্তি ...

এই মুহূৰ্তত, ইণ্টাৰনেটত ভাইৰেল (Viral On Internet) হৈ থকা এখন ফটোই আপোনাৰ চকুক প্ৰৱঞ্চনা কৰিব পাৰে। ছবিখনত, বগা, ক'লা আৰু বেঙুনীয়া আৰ্হি আছে (Optical Illusion Animal), য'ত দুটা পৃথক প্ৰকাৰৰ প্ৰাণী লুকাই আছে।

এই মুহূৰ্তত, ইণ্টাৰনেটত ভাইৰেল (Viral On Internet) হৈ থকা এখন ফটোই আপোনাৰ চকুক প্ৰৱঞ্চনা কৰিব পাৰে। ছবিখনত, বগা, ক'লা আৰু বেঙুনীয়া আৰ্হি আছে (Optical Illusion Animal), য'ত দুটা পৃথক প্ৰকাৰৰ প্ৰাণী লুকাই আছে।

এই মুহূৰ্তত, ইণ্টাৰনেটত ভাইৰেল (Viral On Internet) হৈ থকা এখন ফটোই আপোনাৰ চকুক প্ৰৱঞ্চনা কৰিব পাৰে। ছবিখনত, বগা, ক'লা আৰু বেঙুনীয়া আৰ্হি আছে (Optical Illusion Animal), য'ত দুটা পৃথক প্ৰকাৰৰ প্ৰাণী লুকাই আছে।

  • Share this:
এই মুহূৰ্তত, ইণ্টাৰনেটত ভাইৰেল (Viral On Internet) হৈ থকা এখন ফটোই আপোনাৰ চকুক প্ৰৱঞ্চনা কৰিব পাৰে। ইয়াত কোনেও জন্তুবোৰ দেখা নাপায়। ছবিখনত, বগা, ক'লা আৰু বেঙুনীয়া আৰ্হি আছে (Optical Illusion Animal), য'ত দুটা পৃথক প্ৰকাৰৰ প্ৰাণী লুকাই আছে। আপুনি সেইবোৰ ইমান সহজে বিচাৰি উলিয়াব নোৱাৰিব, অৱশ্যে। এই ধাঁধাটো কেৱল এনেদৰে সৃষ্টি কৰা হৈছে যাতে মানুহৰ মন ঘূৰি যাব। ছবিখনৰ ভিতৰত বগা, ক'লা আৰু বেঙুনীয়া পটি আছে, যিবোৰ বিভিন্ন আৰ্হিত আছে। প্ৰত্যাহ্বানটো হ'ল ছবিখনত এই আৰ্হিবোৰত আপুনি দুটা জন্তুৰ এটা বিচাৰি উলিয়াব লাগিব। এইটো এটা মেকুৰী আৰু নিগনিও হ'ব পাৰে। বহুতে চেষ্টা কৰিছে যদিও তেওঁলোকে এই জন্তুবোৰৰ এটাও বিচাৰি নাপায়। টম হিক্স নামৰ এজন ব্যৱহাৰকাৰীয়ে টুইটাৰত ইলুচনটো শ্বেয়াৰ কৰি লিখিছিল, "আপুনি ছবিখনত মেকুৰী বা মাউচ দেখিব পাৰে, ই আপোনাৰ মগজুৰ কাৰ্যপ্ৰণালীৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে।"

চকুৰ এই প্ৰবঞ্চনাটো বৰ পাক খাই আছে
আকৰ্ষণীয় কথাটো হ'ল যে আপুনি এই ছবিখনত যি দেখিছে সেয়া ইয়াৰ অংশ নহয়, কিন্তু আপোনাৰ মনৰ এক ভ্ৰম। আপুনি ইয়াক ওচৰলৈ চোৱাৰ লগে লগে ই নাইকিয়া হ'ব। দৰাচলতে, ই মানুহৰ মনৰ ফানেলিঙৰ এক পৰীক্ষা। ই মগজুৰ সোঁ বা বাওঁফালৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে, আপুনি কোনটো জন্তু দেখিছে তাৰ ওপৰত নিৰ্ভৰ কৰে। এই ছবিখন চোৱা ব্যৱহাৰকাৰীসকলৰ ক্ষেত্ৰত, তেওঁলোকৰ কিছুমানে মেকুৰীটো দেখিছিল, কিছুমানে আনকি শিয়ালটো দেখিছিল, নিগনিটো খুব কম লোকে দেখিছিল। বেছিভাগ মানুহে অভিযোগ কৰিছিল যে তেওঁলোকে একো দেখা নাই। আপুনি এই ছবিখনত কি দেখিছে?



টমে দাবী কৰে যে এইটো প্ৰকৃততে এক প্ৰকাৰৰ দৃষ্টিৰ ভ্ৰান্তিৰ বাহিৰে আন একো নহয়। কাৰণ মেকুৰী বা হৰিণ ইয়াৰ পৰা পৃথক নহয়। ইয়াৰ উপৰিও, কোনোৱে নিশ্চিতভাৱে ক'ব নোৱাৰে যে যেতিয়া এটা জন্তু দেখা যায় তেতিয়া মগজুৰ কোনটো দিশ কিয় অধিক সক্ৰিয় প্ৰমাণিত হৈছে। অৱশ্যে, যিসকলে ছবিখন দেখিছে তেওঁলোকৰ বহুতে জন্তুৰ মুখ দেখিছে, কিছুমানে একো পোৱা নাই। সাধাৰণতে, কিছুমান লোকে ভাবে যে বাওঁ ফালটো অধিক সক্ৰিয় হ'লে মানুহ অধিক যুক্তিসঙ্গত আৰু গণনামূলক হয়, আনহাতে সোঁফালটো অধিক সক্ৰিয় হ'লে সৃষ্টিশীলতা অধিক সক্ৰিয় বুলি বিশ্বাস কৰা হয়।
Published by:Kokil Sarma
First published: