உங்கள் மாவட்டத்தைத் தேர்வுசெய்க

    • Home
    • »
    • News
    • »
    • lifestyle
    • »
    • Weight Loss: পেটৰ চৰ্বিৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাব বিচাৰিছে যদি এই ৪টা বস্তু গ্ৰহণ কৰক

    Weight Loss: পেটৰ চৰ্বিৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাব বিচাৰিছে যদি এই ৪টা বস্তু গ্ৰহণ কৰক

    Weight Loss: মেদবহুলতাই আন আন ৰোগৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ আশংকাও বৃদ্ধি কৰে। এনে পৰিস্থিতিত, ওজন নিয়ন্ত্ৰণ (Weight Loss) কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। (Reduce Belly Fat)

    Weight Loss: মেদবহুলতাই আন আন ৰোগৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ আশংকাও বৃদ্ধি কৰে। এনে পৰিস্থিতিত, ওজন নিয়ন্ত্ৰণ (Weight Loss) কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। (Reduce Belly Fat)

    Weight Loss: মেদবহুলতাই আন আন ৰোগৰ সংস্পৰ্শলৈ অহাৰ আশংকাও বৃদ্ধি কৰে। এনে পৰিস্থিতিত, ওজন নিয়ন্ত্ৰণ (Weight Loss) কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। (Reduce Belly Fat)

    • Share this:
    আজিৰ সময়ত, আৰামদায়ক জীৱনশৈলী, শাৰীৰিক সক্ৰিয়তাৰ অভাৱ আৰু দুৰ্বল আহাৰৰ বাবে ওজন বৃদ্ধি (Weight Gain) সকলোৰে বাবে এক ডাঙৰ সমস্যা হৈ পৰিছে। বহুতে মেদবহুলতা (Obesity)ক লৈ বিচলিতও হৈ পৰে। আৰামদায়ক জীৱনশৈলী, অনিয়ন্ত্ৰিত খোৱা আৰু শাৰীৰিক সক্ৰিয়তাৰ অভাৱৰ বাবে লোকসকল মেদবহুল হৈ পৰিছে। বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে মেদবহুলতাৰ ফলত বহুতো গুৰুতৰ ৰোগ হয়।

    ওজন বৃদ্ধিয়ে বিভিন্ন ধৰণৰ স্বাস্থ্য সমস্যা যেনে হৃদযন্ত্ৰৰ আক্ৰমণ, মধুমেহ আৰু ৰক্তচাপ হোৱাৰ আশংকা বৃদ্ধি কৰে। এনে পৰিস্থিতিত ইয়াক নিয়ন্ত্ৰণ কৰাটো অতি গুৰুত্বপূৰ্ণ। অৱশ্যে মেদবহুলতা হ্ৰাস কৰা, বিশেষকৈ পেটৰ চৰ্বি হ্ৰাস কৰা (Reduce Belly Fat) এক অতি কঠিন কাম। কিন্তু ব্যায়াম (Exercise)ৰ লগতে আপোনাৰ আহাৰ সলনি কৰি আপুনি পেটৰ চৰ্বি হ্ৰাস কৰিব পাৰে।

    স্বাস্থ্য বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে বেছিভাগ লোকে পেটৰ চৰ্বি হ্ৰাস কৰিবলৈ কঠোৰ ডায়েটিং পদ্ধতি ব্যৱহাৰ কৰে। কিন্তু বিশেষজ্ঞসকলৰ মতে, খাদ্য এৰি দিয়াৰ ফলত ওজন হ্ৰাস কৰাৰ পৰিৱৰ্তে শৰীৰত দুৰ্বলতা হয়। মেদবহুলতা হ্ৰাস কৰিবলৈ আপুনি আপোনাৰ আহাৰত কোন চাৰিটা বস্তু অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে জানোঁ আহক।

    তিয়ঁহ: তিয়ঁহে শৰীৰক হাইড্ৰেটেড কৰি পেটৰ চৰ্বি হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। দৰাচলতে তিয়ঁহত অতি কম পৰিমাণৰ কেলৰি থাকে। যদিও নিয়মীয়াকৈ তিয়ঁহ খোৱাটোৱে পাচন তন্ত্ৰক স্বাস্থ্যৱান কৰি ৰাখে, ইয়াৰ ব্যৱহাৰে ভোক হ্ৰাস কৰে। গতিকে আপুনি বাহিৰত বস্তু খোৱাটো পৰিহাৰ কৰিব পাৰে। তিয়ঁহৰ পানীয়ে যকৃত স্বাস্থ্যকৰ কৰি ৰাখে।

    কাঠবাদাম: বাদামত থকা আঁহ হৃদৰোগৰ বাবে এক ৰামবাণতকৈ কম নহয়। এই ক্ষেত্ৰত, কাঠবাদাম খোৱাটোৱে মাজে মাজে ভোক উপশম কৰে। ভোক অনুভৱ নকৰিলে আপোনাৰ বাহিৰত খোৱা আৰু অপ্ৰয়োজনীয় বস্তু খোৱাৰ অভ্যাস কমিব। যদি আপুনি বিচাৰে তেন্তে আপুনি ভজা কাঠবাদাম জলপান হিচাপে খাব পাৰে।

    অমিতা: ওজন হ্ৰাসৰ বাবে অত্যন্ত কাৰ্যকৰী। অমিতাত বিভিন্ন ধৰণৰ পুষ্টি থাকে, য'ত কম কেলৰিৰ লগতে ভাল পৰিমাণৰ ভিটামিন A, ভিটামিন C আৰু আঁহ (Fibre) থাকে। ইয়াত থকা পুষ্টিবোৰে পেটৰ চৰ্বি হ্ৰাস কৰাত সহায় কৰে। এই ক্ষেত্ৰত, পেটৰ চৰ্বিৰ পৰা পৰিত্ৰাণ পাবলৈ আপুনি আপোনাৰ আহাৰত অমিতা বিভিন্ন ধৰণে অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে।

    আজৱাইন: আজৱাইনত কেলচিয়াম, ভিটামিন চি আৰু আঁহ থাকে, যি পেটৰ চৰ্বি উপশম কৰাত সহায় কৰে। যদি আপুনি বিচাৰে পেটৰ চৰ্বি হ্ৰাস কৰিবলৈ আপুনি আপোনাৰ আহাৰত আজৱাইন পানী অন্তৰ্ভুক্ত কৰিব পাৰে।
    Published by:Manjumoni Borah
    First published: